Porady ogrodnicze

Wrześniowe prace w ogrodzie

Wizja krótkich, wilgotnych, szarych dni mało kogo nienapawa optymizmem. Wyjątek stanowią posiadacze własnych ogrodów – dla nich jesień to często czas planowania, siania, sadzenia i jakby na przekór szykującej się do snu przyrodzie, czas nowej energii ogrodniczej.

Wrześniowe prace w ogrodzie

Fot.123RF.com

Wrzesień to okres przejściowy, który ma duże znaczenie dla naszego ogrodu. Wtedy należy wykonać wiele prac pielęgnacyjnych, dzięki którym istniejące rośliny lepiej przetrwają okres zimy, aby zachwycać nas swym pięknem w następnym roku.

Wrześniowe cięcie

Wrzesień to idealny czas na cięcie drzew i krzewów owocowych. Zabieg ten sprawi, że w przyszłym roku plonowanie będzie bardziej obfite. Więcej o cięciu roślin owocowych pisałam w tym artykule: Cięcie drzew i krzewów owocowych na przełomie sierpnia i września. W tym miesiącu przycinamy także żywopłoty zimozielone i te z opadającymi liśćmi, dzięki temu będą one wyglądać schludnie przez okres późno-jesienny i niepotrzebne będzie cięcie wczesną jesienią.

Co wysiać we wrześniu?

Kwitnienie niektórych roślin jednorocznych, szczególnie tych odporniejszych, da się przyśpieszyć, wysiewając je właśnie teraz. Rośliny wschodzą na kilka tygodni po siewie i zimują już w fazie siewek. W ten sposób można postąpić z wilcem purpurowym, maczkiem kalifornijskim, facelią dzwonkowatą czy smagliczką.

Rośliny cebulowe

We wrześniu wykopujemy i oczyszczamy mieczyki, begonie bulwiaste lub dalie. Następnie należy je osuszyć i odłożyć w chłodne, ciemne miejsce. Jeżeli chcemy już od pierwszych wiosennych dni obserwować rozwijające się kwiaty, warto poświęcić trochę czasu na sadzenie roślin cebulowych takich jak: tulipany, krokusy, narcyzy, przebiśniegi oraz hiacynty.

Wrześniowe rabaty

Jesień to idealny czas na przesadzanie i sadzenie wszelkich drzew, krzewów i bylin, ponieważ ciepła po lecie gleba pobudza korzenie do szybkiego wzrastania, a jesienne opady same będą podlewać nowe nasadzenia. We wrześniu dokonujemy zmiany dekoracji rabat, z przekwitających roślin letnich usuwamy zaschnięte kwiatostany, a także dosadzamy typowo jesienne gatunki, takie jak wrzosy, astry czy chryzantemy. Dzięki tym zabiegom ogród płynnie zmieni szatę letnią na jesienną i będzie kolorowy aż do pierwszych przymrozków.

Zobacz więcej zdjęć

Zetnijmy rośliny o mięsistych liściach np. funkie, które szybko stają się brązowe, rozmiękłe i będą szpecić rabatę. Na zimę pozostawmy jednak byliny i trawy, których części nadziemne nie więdną i nie gniją po pierwszych przymrozkach, tylko zasuszają się w postaci wyprostowanej. Takie zasuszone pędy pokryte szronem to piękna ozdoba jesiennych i zimowych rabat.

Wrzesień to też dobra pora do rozmnażania bylin

Należy jednak zwrócić uwagę, aby dokonywać podziału na rośliny z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i wytwarzające pędy u podstawy karpy.

Wszelkie przesadzanie lub dosadzanie drzew i krzewów, zwłaszcza iglastych, należy wykonać teraz, aby roślina miała czas na odpowiednie ukorzenienie się przed zimą. We wrześniu z rozsadnika na miejsca stałe przesadzamy rośliny dwuletnie np. niezapominajki, stokrotki i bratki. Posadzone we wrześniu będą zdobiły rabatę, a wiosną przyszłego roku zakwitną po raz drugi na przełomie marca i kwietnia.

Rośliny w pojemnikach

Mało efektowne pod koniec września rośliny jednoroczne, typowo balkonowe, wymieńmy na nasadzenia jesienne lub zdejmijmy je z balustrad i parapetów. Nie zapomnij umyć i wytrzeć doniczek. Rośliny wrażliwe np. agawy, drzewka laurowe, oleandry, kaktusy, a także te rosnące w pojemnikach, wnosimy do pomieszczeń, gdzie przetrwają zimę. Bryły korzeniowe dużych roślin w pojemnikach, których nie możemy lub nie chcemy przenieść do wnętrza, warto zabezpieczyć przed przemarznięciem, owijając pojemnik materiałem izolacyjnym typu juta lub słomiana mata.

Zobacz więcej zdjęć

Co z trawnikiem?

Wrzesień to też odpowiedni moment na zakładanie trawnika, z kolei końcówka miesiąca to czas na ostatnie nawożenie (nawozem jesiennym bez azotu!) i wertykulację istniejącego. Napraw także ubytki w trawniku, wysiewając szybko wschodzące nasiona traw. Bardzo istotne jest też grabienie spadających liści oraz zbieranie owoców spod drzew. Zostawione same sobie gniją, co jest przyczyną wielu chorób, a także niszczenia trawnika.

Poniżej jeszcze kilka szybkich prac, które warto wykonać pod koniec września:

• wyrywaj kwitnące chwasty właśnie teraz, aby nie zdążyły się wysiać – wiosną będzie mniej pracy;

• przykryj meble ogrodowe, aby ochronić je przed deszczem i mrozem;

• wytnij i wyrzuć martwe fragmenty roślin wodnych, zanim ich liście zaczną gnić;

• przykryj oczko wodne siatką o drobnych oczkach, aby nie zanieczyściły go spadające z drzew liście;

• skoś łąkę kwietną ostatni raz przed końcem sezonu – aby przez okres jesieni i zimy pozostawała schludnym miejscem w ogrodzie;

• gruntownie wyczyść szklarnię, żeby była wolna od patogenów i szkodników i gotowa na wiosnę, kiedy rozpoczniesz w niej prace.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.