Porady ogrodnicze

Ziemia z kopczyków kreta. Jak można ją wykorzystać?

Ciągle narzekamy na krety i szukamy sposobu pozbycia się ich z naszego ogrodu. Wymyślamy przeróżne pułapki, a nawet w tej walce sięgamy po chemię. Stop! Krety, co prawda nieświadomie, ale wykonują jednak dobrą i pożyteczną „krecią robotę”.
REKLAMA

Jak się okazuje, ziemia z krecich kopców jest najlepsza dla kwiatów doniczkowych! Jest czysta, bo pochodzi z głębszych warstw pod powierzchnią, pozbawiona zanieczyszczeń z powietrza. Ponadto, stare polskie powiedzenie mówi, że kret pojawia się tam, gdzie gleba jest żyzna.

Ziemia wydobyta na powierzchnię przez kreta ma jeszcze jedną zaletę – zawiera więcej mikroelementów i innych składników odżywczych aniżeli podłoże zakupione w sklepie ogrodniczym. Jest bogatsza w wapń i fosfor.

Dzieje się tak, ponieważ składniki, jakie rozrzucamy podczas nawożenia ogrodu, wnikają głęboko w podłoże. Ponadto ziemia z kopczyków jest bardzo dobrze napowietrzona i spulchniona.

Używając ziemi z kopczyków jako ziemi doniczkowej dla naszych kwiatów nie musimy ich już dodatkowo nawozić! Wystarczy, że nie zapomnimy o regularnym podlewaniu.

Taką ziemię możemy również stosować na grządki ogrodowe oraz jako podłoże przy wiosennych rozsadach.

Fot. ©123RF/PICSEL

Siedem ciekawostek dotyczących kretów
1.
Krety mają tak dobry słuch, że słyszą nawet odgłosy spadających kropli deszczu na powierzchnię gleby.

2. Podczas snu chrapią.

3. Mają aż 44 zęby.

4. Ziemia z kretowisk idealnie nadaje się do doniczek, ponieważ jest pozbawiona bakterii chorobotwórczych.

5. Krety są strasznymi żarłokami. Podświadomie wybierają taki pokarm, który wzmacnia odporność organizmu. Blisko gniazda zakładają tzw. spiżarnie, w których zbierają jedzenie.

6. W ciągu doby kret zjada ilość pokarmu prawie równą swemu ciężarowi.

7. Podczas drążenia podziemnych korytarzy krety niszczą korzenie roślin, które w rezultacie obumierają.

8. Krety w Polsce są objęte ochroną. Można je zwalczać tylko na prywatnym terenie, dopiero przy stwierdzeniu występowania kilku sztuk

Zobacz również, najlepsze przepisy na ciasto kopiec kreta. Kliknij!


Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Odstraszacze i pułapki
Na rynku dostępne są również pułapki na krety oraz specjalne odstraszacze elektroakustyczne, emitujące nieprzyjemne dla kreciego ucha fale dźwiękowe. Zwykle wtyka się je w ziemne kopczyki.

Pułapki żywołowne umieszcza się w wydrążonych tunelach (np. tuż przy świeżym kopcu). Mają one po dwa wejścia i specjalne dźwignie z zapadkami, blokującymi drogi ucieczki. Pozwalają one na humanitarne złapanie zwierzęcia i przeniesienie go poza obszar ogrodu. Po założeniu zasadzki należy sprawdzać ją codziennie. W zamknięciu, bez dostępu do żywności, zwierzę przeżyje ok. 10 godzin.

Kreta łatwo wypłoszyć, oddziałując na jego wrażliwe zmysły. Zwierzęta te nie przepadają za hałasem i wibracjami. Jeśli nie chcemy inwestować w sklepowe rozwiązania, możemy wykorzystywać wiatraki, czy stare, plastikowe butelki nałożone na pręty zatknięte w ziemi.

Fot. ©123RF/PICSEL

Naturalne metody
Ogród zabezpieczymy również, stosując bardziej naturalne metody. Wokół ogrodu posadźmy komosę, bazylię, czosnek, aksamitki, żywotniki, czarny bez, miętę, lawendę czy wilczomlecze. Wydzielane przez nie substancje zapachowe działają odstręczająco na małych kopaczy.

Pomocne będzie też umieszczenie wewnątrz kopczyków skórki cytrynowej, kawałków śledzia, wypalone papierosy czy… sierść zwierząt domowych. Jeśli mamy kota lub psa i regularnie je wyczesujemy, zamiast wyrzucać kłaczki do kosza na śmieci, wsadźmy je do kreciego tunelu. Przestraszony ryjówkokształtny przeniesie się gdzie indziej, z dala od zagrożenia.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przejdź do konkursu urodzinowego. Kliknij!

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

panirosomak

Jesteśmy właśnie w trakcie stosowania nowatorskiej , choć dość obrzydliwej metody: wkładamy do dziury w kopcu kreta świeżą kocią kupę z kuwety. jak dotychczas przez 4 tygodnie kret nie pojawił się w testowaniej części ogrodu. radzę spróbować- oczywiście używamy łopatki, można też założyć jednorazowe rękawiczki. Po operacji kopiec zasypujemy i lekko zadeptujemy.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ziemia z kopczyków kreta. Jak można ją wykorzystać?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.