Porady ogrodnicze

Zioła - mięta, melisa, rumianek czy lawenda - uprawa ziół w ogrodzie

Uzdrawiające moce ziół są znane od zarania ludzkości. A napary to najbardziej znana i jednocześnie najchętniej wykorzystywana forma stosowania ziół w celach leczniczych. Ziołowe herbaty pomagają na najróżniejsze problemy. A w formie schłodzonej pijemy je latem z prawdziwą rozkoszą. Dziś kilka słów o tych najbardziej popularnych.

Zioła - mięta, melisa, rumianek czy lawenda - uprawa ziół w ogrodzie

Fot.123RF.com

Mięta

Gdy raz spróbujemy herbaty ze świeżej mięty, już chyba nigdy nie sięgniemy po taką z torebki. To chyba najpopularniejsze herbaciane zioło. Bardzo łatwe i wdzięczne w uprawie. Mięta rośnie bardzo szybko i rozrasta się poprzez rozgałęzienia korzeni. Z tego powodu najlepiej jest uprawiać tę roślinę w donicy. A jeżeli chcemy posadzić ją w ogrodzie, znajdźmy takie miejsce, gdzie będzie mogła swobodnie się rozwijać i nie będzie przeszkadzać innym roślinom.

Odmian mięty jest naprawdę wiele. Możemy uprawiać miętę kosmatą, okrągłolistną o lekko omszonych liściach, która idealnie nadaje się do mohito, możemy też uprawiać miętę wonną lub ananasową o dekoracyjnych dwukolorowych liściach, miętę zieloną o zapachu miętowej gumy do żucia, miętę truskawkową, meksykańską, pieprzową i wiele, wiele innych.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Mięta preferuje miejsca wilgotne, słoneczne lub półcieniste. Latem warto ją systematycznie podlewać. Możemy zbierać jej liście i kwitnące końcówki pędów. Herbata miętowa przeciwdziała dolegliwościom żołądkowo-jelitowym, nudnościom, nerwobólom i migrenie. Roślinę tę możemy kupić w sklepach ogrodniczych, możemy ją też rozmnożyć poprzez podział lub sadzonki, a także poprzez wysiew nasion.

Mielisa

Wysiać możemy też melisę. Jej delikatny cytrynowy aromat jest bardzo orzeźwiający. Podobnie jak mięta jest to roślina wieloletnia. Substancje zawarte w tej roślinie mają przede wszystkim działanie uspokajające oraz lecznicze przy dolegliwościach żoładkowo jelitowych oraz przeziębieniach. To zioło zbiera się przed okresem kwitnienia, ponieważ w przeciwnym razie traci aromat. Melisa preferuje nasłoneczniona miejsca oraz glebę o dobrej przepuszczalności, zasobną w substancje odżywczek. Wysiew przeprowadza się wiosną bezpośrednio do gruntu, lub wstępnie na rozsady do niewielkich doniczek. Już pierwszego roku będziemy mogli zbierać spore plony.


Fot.123RF.com

Rumianek

Wszędzie uda się także rumianek. W tym przypadku herbatę parzymy z kwiatów, które zrywamy w pełnym rozkwicie. Można go spotkać niemal w całej Europie, nie tylko na polach uprawnych, ale także na łąkach, miedzach i obrzeżach dróg. Rumianek zawiera olejki eteryczne, które pomagają na silne dolegliwości żołądkowe jak również na zapalenie błony śluzowej. Zewnętrznie może być stosowany przy trudno gojących się ranach. Uprawia się go z nasion, które wysiewamy wiosną bezpośrednio do gruntu lub do doniczek. Rumianek preferuje miejsca słoneczne o ubogiej glebie. Nie ma szczególnych wymagań, co sprawia, że uprawa tej rośliny nie sprawia żadnych problemów.

Lawenda

Herbatę możemy też zaparzyć z kwiatów lawendy. Gdy zakwitnie zbieramy kolorowe kwiatostany i suszymy. W takiej formie nadaje się do parzenia.


Fot.123RF.com

Zalewając to zioło wodą, na początku otrzymamy napar w kolorze niebieskim lub zielonkawym, ale po dodaniu kilku kropel cytryny zmienia się w barwę różowo-fioletową. Taka herbata działa m.in. wspomagająco w zaburzeniach łaknienia i bólach migrenowych. Herbacianych ziół jest oczywiście znacznie więcej. Warto sięgnąć po to, co daje nam natura.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.