Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Złoty deszcz kwitnie bardzo długo i obficie. Wymagania i pielęgnacja uczepu złocistego

Złoty deszcz zyskał swoją nazwę dzięki zwisającym pędom, obsypanym drobnymi kwiatami w słonecznym kolorze. Roślina wspaniale się prezentuje na balkonach i tarasach. Można ją sadzić również przy innych roślinach ozdobnych, na przykład pelargoniach. Jak wygląda uprawa uczepu złocistego? Doradzamy, jak właściwie pielęgnować złoty deszcz.

Złoty deszcz kwitnie bardzo długo i obficie. Wymagania i pielęgnacja uczepu złocistego
Złoty deszcz to efektowna roślina, będąca popularną ozdobą tarasów i balkonów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Złoty deszcz (uczep złocisty, bidens) – charakterystyka

Uczep rózgowaty, znany też jako uczep złocisty, bidens czy złoty deszcz, to bylina z rodziny astrowatych, która w naszych warunkach traktowana jest jak roślina jednoroczna. Ma niewielkie kwiaty o intensywnie żółtym kolorze, które zakwitają od maja i utrzymują się aż do przymrozków. Wyrastają na szczytach pędów i w kątach liści.

Uczep złocisty na początku ma kopulasty pokrój, a z czasem silnie się rozgałęzia. Jego pędy stają się zaś zwisające i mogą osiągać nawet do 70 cm. Złoty deszcz pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych i z północy Meksyku.

Przeczytaj również: Prosty przepis na nawóz do begonii. W donicy będzie mnóstwo kwiatów

Uprawa złotego deszczu

Uczep złocisty rośnie dość szybko. Jest popularną rośliną balkonową i tarasową. Nie ma wielu wymagań uprawowych, jednak warto wiedzieć, jak o niego właściwie dbać.

  • Sadzenie: Wysiew nasion uczepu złocistego do pojemników odbywa się w lutym, marcu lub kwietniu. Robimy to jednak w warunkach domowych. Złoty deszcz umieszcza się na stanowisku docelowym na zewnątrz w drugiej połowie maja.

  • Ziemia: Złoty deszcz preferuje ziemię żyzną, urodzajną, o średniej wilgotności i odczynie od lekko kwaśnego do zasadowego. Uczep złocisty nie będzie za to dobrze rósł w lekkim, torfowym podłożu, które szybko wysycha. Warto także pamiętać, że rośliny te rosną szybko i silnie się rozkrzewiają. Lepiej więc umieścić je w większych donicach i pozostawić miejsce do rozrostu.

  • Stanowisko: Uczep rózgowaty najlepiej rośnie w pełnym słońcu i świetnie znosi upały, ale wymaga systematycznego podlewania, aby jego podłoże było wilgotne. Poradzi sobie także w półcieniu, jednak wówczas może słabiej kwitnąć.

  • Podlewanie: W czasie upalnych dni roślina wymaga częstego podlewania. Należy to robić nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

  • Nawożenie: Złoty deszcz wymaga regularnego nawożenia. Co 7 dni warto stosować nawóz wieloskładnikowy do kwitnących roślin balkonowych.

  • Kwitnienie: Bidens kwitnie przez całe lato – od maja aż do przymrozków. Jego kwiaty są drobne, w żółtym kolorze.

  • Rozmnażanie: Roślina rozmnaża się generatywnie przez nasiona. Wysiewa się je do doniczek najczęściej w lutym lub w marcu, choć niektórzy polecają kwiecień. Możliwe jest też rozmnażanie rośliny przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, które uzyskuje się z przezimowanych roślin. Przygotujmy się jednak, że będą słabiej kwitnąć.

Złoty deszcz można też przycinać, jeśli mocno się rozrośnie, co osłabi kwitnienie rośliny. Pędy można przyciąć o około 1/3 długości i to nawet dwukrotnie w jednym sezonie. Roślina ta jest rzadko atakowana przez szkodniki czy choroby, choć w trakcie suchego lata mogą jej zagrażać przędziorki, a długotrwała wilgoć może spowodować pojawienie się choroby grzybowej. 

Złoty deszcz – zastosowanie

Złoty deszcz najczęściej uprawiany jest w pojemnikach i doniczkach wiszących – wówczas w pełni można podziwiać jego zwisające, obsypane kwiatami pędy. Najczęściej roślina ta staje się ozdobą tarasu czy balkonu, choć może trafić również na schody.

Bidens można sadzić pojedynczo lub łączyć ze sobą różnego rodzaju odmiany, dzięki czemu uzyskujemy jeszcze ciekawszy efekt. Złoty deszcz można też łączyć z innymi roślinami, jednak nie mogą to być gatunki o słabym wzroście, aby ich nie zagłuszył.

Przeczytaj również: Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Szałwia lekarska. Pomaga przy anginie, bólu gardła i zębów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.