Co zrobić z trawą po skoszeniu? Szkoda, by zmarnowała się na śmietniku
Chociaż to najbardziej oczywista opcja, wstrzymajmy się z wyrzucaniem skoszonej trawy. Można ją jeszcze wykorzystać z pożytkiem dla innych roślin w ogrodzie. Ścięte źdźbła to materiał organiczny zawierający wiele substancji odżywczych, przede wszystkim azot, który może wzmocnić inne uprawiane przez nas gatunki.
Ściółkowanie rabat w ogrodzie
Ścięte źdźbła świetnie nadają się do ściółkowania rabat kwiatowych. Parucentymetrowa warstwa z trawy nie tylko zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby, ale również spowolni rozwój niechcianych chwastów. Dodatkowo ubogaci podłoże w azot. Przed wyściółkowaniem roślin, skoszoną trawę warto podsuszyć przez kilka- kilkanaście godzin na słońcu.
Uwaga: w ten sposób nie można wykorzystać trawy porażonej chorobami – to może zaszkodzić innym roślinom i rozprzestrzenić infekcję po całym ogrodzie. Podobnie z chwastami i trawą, która wykształciły kwiatostany tzw. pokosem – jeśli darń przerzedzona jest perzem, mniszkami czy koniczynami, po ścięciu nie wysypujmy jej na kwietnikach.
Nawóz dla trawnika
Młodą, zdrową trawę, o niedługich źdźbłach można pozostawić na trawniku jako odżywczy nawóz. Rozkładając się, zasilą darń w niezbędne dla niej składniki odżywcze (przede wszystkim azot). Aby spożytkować w ten sposób dłuższe źdźbła, można ścinać je kosiarką z funkcją mulczowania, która dodatkowo rozdrobni zielony odpad. Nie utylizujemy tak starszej lub przesuszonej trawy, która trudniej i dłużej się rozkłada, co może doprowadzić do powstania filcu. Latem trawnik ścina się często. Zostawianie na nim pozostałości po każdym koszeniu może mu zaszkodzić, dlatego stosujmy tę metodę rzadziej, np. raz w miesiacu.
Hop do kompostownika
Poduszona, skoszona trawa doskonale nadaje się do kompostowania. Między jej kolejnymi warstwami warto ułożyć korę, słomę, gałązki lub usypać trochę ziemi, co zapewni odpowiednie napowietrzenie rozkładającej się materii i zapobiegnie jej gniciu. Przeczytaj o zaletach własnego kompostownika.
Ochrona przed mrozem
Skoszoną trawę warto magazynować — przyda się również jesienią, gdy zaczynamy zabezpieczać inne rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Wysuszone źdźbła łączymy w snopki i obwiązujemy sznurkiem. Okładamy nimi rośliny najbardziej wrażliwe na zimno.
Ściętą trawę, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania, należy oddać się firmie zbierającej zielone odpady lub odwieźć do PSZOK-ów – punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. W sezonie letnim wiele gmin organizuje okresowy wywóz zielonych odpadów.
Redakcja Deccoria.pl