Prawo i finanse

Ceny pelletu drzewnego w 2023. Ile aktualnie kosztuje tona pelletu, czy będzie taniej?

Jakie są ceny pelletu drzewnego na początku 2023? Choć wciąż utrzymują się na wysokim poziomie to obserwujemy kolejne obniżki. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy opalają domy pelletem drzewnym. Przeciętne gospodarstwo domowe w sezonie grzewczym zużywa ok. 3,6 tony pelletu, a jeszcze w grudniu 2022 jego cena dochodziła do 3000 zł za tonę! To potężny cios dla kieszeni, jednak możemy mieć nadzieję, że koszty pelletu będą wciąż spadać i w przyszłym sezonie zapłacimy mniej.

Ceny pelletu drzewnego w 2023. Ile aktualnie kosztuje tona pelletu, czy będzie taniej?
Jakie są aktualne ceny pelletu drzewnego i prognozy na 2023? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Pellet drzewny powstaje w wyniku sprasowania pod wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna, trocin, słomy lub pędów wierzby energetycznej. W ostatnim roku, z wielu przyczyn jego ceny urosły do zawrotnych poziomów, jednak na horyzoncie widać szanse na obniżki. Co spowodowało wysokie ceny pelletu drzewnego w 2022 i jakie są prognozy na 2023?

Ceny za tonę pelletu w 2022

Przez pierwsze miesiące 2022 ceny pelletu drzewnego tylko rosły. Jeszcze w grudniu 2021 za tonę pelletu płaciliśmy w granicach 850-900 zł, a potem, w ciągu zaledwie ośmiu miesięcy ceny wyskoczyły o ponad 300 procent! Na przełomie lipca i sierpnia pellet kosztował już nawet 3000 zł. Na jesień ceny ustabilizowały się na bardzo wysokim poziomie. Następnie zaczęły delikatnie spadać, jednak obniżki nie wyniosły więcej niż 500 zł na tonie.

Wysokie ceny pelletu w 2022 miały kilka przyczyn. Dostęp do surowca był ograniczony ze względu na politykę sprzedaży Lasów Państwowych. Dodatkowo po inwazji Rosji na Ukrainę straciliśmy dużą część rynków importu pelletu, który kupowaliśmy z Ukrainy, ale także Białorusi.

Ceny za tonę pelletu w styczniu 2023

Początek roku 2023 to dalsze spadki cen. Aktualnie za tonę pelletu drzewnego zapłacimy od 2000 do 2700 zł. Rozbieżność zależy od regionu kraju i producenta pelletu. Wciąż można znaleźć oferty powyżej 3000 złotych, pojawiają się także ogłoszenia, których cena nie przekracza już 2000 złotych, jednak w przypadku dużej promocji powinniśmy zachować czujność i dokładnie sprawdzić sklep oraz producenta pelletu.

Jakie są prognozy cen pelletu na 2023? W najbliższych miesiącach, ze względu na obniżenie zapotrzebowania na pellet i inne materiały opałowe, ceny powinny wciąż spadać. Jeżeli chodzi o kolejny sezon grzewczy, wszystko zależy od sytuacji międzynarodowej.

Na krajowym podwórku producenci liczą na poluzowanie polityki Lasów Państwowych, które po zeszłorocznym obniżeniu limitów powinny w tym roku zwiększyć ilość surowca na rynku. Wbrew pozorom jest to ważny element gospodarki drzewnej naszego kraju. Polska to piąty pod względem ilości producent pelletu drzewnego w Unii Europejskiej.

ceny pelletu 2023 W najbliższych miesiącach jest szansa na tańszy pellet. Fot.123RF.com

Gdzie kupować pellet drzewny?

Pamiętajmy, aby wybierać pellet od sprawdzonego producenta. Ze względu na wzrost cen na rynku pojawiło się wiele niskoenergetycznych i toksycznych podróbek. Warto także zwrócić uwagę na certyfikaty jakości, których oznaczenia znajdziemy na workach z pelletem.

Najpewniejszym źródłem pelletu są bezpośrednio Lasy Państwowe, które prowadzą sprzedaż w dwóch punktach stacjonarnych w Lęborku i Olsztynie. Pellet znajdziemy również w ofercie dużych i renomowanych sklepów i składów budowlanych. Zazwyczaj możemy wybrać między zakupem stacjonarnym i zamówieniem online. 

Bardzo często własną produkcję pelletu prowadzą też tartaki, które w ten sposób wykorzystują ścinki z procesu cięcia. Choć często bez certyfikatów, pellet bezpośrednio z tartaku potrafi być naprawdę wysokiej jakości. Jeżeli znamy zakład drzewny godny zaufania, możemy zapytać, czy w ofercie mają również pellet. Warto dokładnie dopytać czy produkt powstaje tylko z trocin, a w miarę możliwości podpatrzeć na miejscu proces produkcji.

Jak wybrać dobry pellet drzewny?

Aby być pewnym dobrej jakości kupowanego pelletu, należy szukać na workach oznaczeń "EN plus A1" lub "DIN plus". To międzynarodowe świadectwa jakości poświadczające odpowiednie właściwości pelletu i ich powtarzalność w różnych partiach produktu.

Oznaczenia te nadaje się tylko pelletowi z czystej trociny drewnianej. Nadaje się on najlepiej do ogrzewania domów, jest wysokoenergetyczny, a podczas spalania wydziela niewiele toksycznych gazów.

Polegając na certyfikatach, unikniemy zakupu pelletu gorszej jakości, na przykład z przetworzonych mebli z plastikowymi listwami i klejem w składzie. Dobry pellet wytwarzany z samych trocin ma piękny, żywiczny zapach. Jeżeli kupujemy pellet stacjonarnie, warto po prostu go powąchać.

Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?

Pellet drzewny uchodzi za opał ekologiczny, a przynajmniej mniej szkodliwy niż węgiel. Po pierwsze dlatego, że powstaje z drewna, które w procesie fotosyntezy pochłaniało CO2, co po spaleniu daje bilans emisji dwutlenku węgla bliski zera lub ujemny. Poza tym, produktem procesu spalania pelletu jest popiół, który posiada właściwości nawozu. Bez obaw można użyźnić nim trawnik i ogródek.

Do tego, w porównaniu z innymi materiałami ilości popiołu są wręcz znikome. Z tony dobrej jakości pelletu pozostanie około pięciu kilogramów nawozu. Dla porównania taka sama ilość ekogroszku pozostawi po sobie nawet 150 kilogramów popiołu.

Przeczytaj również: 

Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Zakaz palenia w kominkach 2023. Kiedy nie wolno palić i co nam za to grozi?

Ogrzewasz dom gazem? Możesz już składać wniosek o zwrot VAT za gaz

"Wydarzenia": Problemy z dystrybucją węgla na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.