Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ceny pelletu drzewnego wreszcie w dół. Ile w marcu kosztuje pellet?

Doczekaliśmy się! Ceny pelletu drzewnego wreszcie spadają. To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy ogrzewają domy tym opałem. Sprawdzamy, ile kosztuje tona surowca w marcu 2023 roku i czy palenie pelletem nadal się opłaca.    

Ceny pelletu drzewnego wreszcie w dół. Ile w marcu kosztuje pellet?
Podpowiadamy, ile aktualnie kosztuje tona pelletu drzewnego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ceny pelletu drzewnego w 2022 roku rosły nawet z miesiąca na miesiąc. Wszystko za sprawą kryzysu energetycznego, który przerażał praktycznie wszystkich. Na początku ubiegłego roku za tonę pelletu drzewnego trzeba było zapłacić od 1500 zł, a w kwietniu cena oscylowała w granicach 1800-1900 zł. W czerwcu cena opału wzrosła do 2000 zł za tonę, a w lipcu i sierpniu aż do 3000 zł.  

Ceny pelletu drzewnego – marzec 2023

Na początku 2023 roku ceny pelletu drzewnego ustabilizowały się. Co więcej, po stosunkowo łagodnej zimie i względnym unormowaniu sytuacji międzynarodowej zaczęły wreszcie spadać. Warto jednak zaznaczyć, że ceny pelletu drzewnego różnią się nie tylko w zależności od regionu Polski, ale również od producenta.

Aktualnie za tonę tego surowca klasy A1 u lokalnych dostawców zapłacimy 1200-1300 zł. Do tej kwoty warto też doliczyć koszty transportu. Z kolei ceny markowego pelletu drzewnego bezpośrednio u producenta wahają się w przedziale 1800-1900 zł (z dostawą pod wskazany adres). Oczywiście wciąż można znaleźć oferty powyżej 2000 zł za pellet klasy A1 z certyfikatem EN plus. Natomiast na portalach ogłoszeniowych pojawiają się także oferty, których cena nie przekracza 1000 zł za tonę (pellety bez certyfikatów). Kupując taki pellet, warto sprawdzić, czy spełnia on podstawowe normy jakościowe. Pamiętaj, stosowanie niecertyfikowanego opału nieznanego pochodzenia może skutkować awarią urządzenia, a w konsekwencji drogą naprawą.   

Najdrożej zapłacimy za pellet drzewny w marketach budowlanych. Tutaj ceny praktycznie się nie zmieniły i sięgają do 3000 zł. Szczególnie nie odczują spadku cen ci, którzy kupują pellet w małych workach o wadze 15 kg.   

Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

pellet Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania. Fot.123RF.com

Ceny pelletu w Lasach Państwowych

Pod koniec 2022 roku Lasy Państwowe rozpoczęły sprzedaż pelletu drzewnego. Decyzja podyktowana była dużym zapotrzebowaniem na ten opał w związku z rosnącymi cenami alternatywnych źródeł ogrzewania. Sprzedaż ruszyła już w Lęborku oraz Olsztynie. Warto zaznaczyć, że Lasy Państwowe nie produkują pelletu, a tylko zlecają produkcję wyspecjalizowanym formom.  

Pellet drzewny oferowany przez Lasy Państwowe można zakupić od 2200 zł brutto za tonę. Przykładowo, w Zakładzie PUH Lasów Państwowych w Olsztynie cena za tonę dobrej jakości opału wynosi 2200 zł. Z kolei w Zakładzie Przerobu Drewna w Lęborku za pellet musimy już zapłacić 2446 zł.    

Dlaczego ceny pelletu są wysokie?

Głównym powodem coraz wyższych cen pelletu drzewnego są coraz wyższe ceny surowca, sięgające nawet 300 proc. Kolejnym czynnikiem jest źle prowadzona polityka sprzedażowa Lasów Państwowych. Chociaż panuje duży niedobór drewna okrągłego, duża jego część jest eksportowana do innych krajów. Do tego warto też dodać coraz wyższe koszty produkcji, a także ceny materiałów opakowaniowych.

Poza tym sporą ilość tego paliwa opałowego Polska importowała z Ukrainy i Białorusi. Wynikiem wojny jest mniejsza ilość pelletu drzewnego na rynku, a to pociąga za sobą wzrost jego cen. Na szczęście marzec 2023 wskazuje na to, że jesteśmy świadkami fazy spadkowej na rynku cen tego opału.  

Czy palenie pelletem nadal się opłaca?

Ogrzewanie pelletem cieszy się niesłabnącą popularnością. Nic w tym dziwnego. Jest to przede wszystkim jeden z najbardziej ekologicznych środków do palenia w piecach. Ponadto nowoczesne kotły na pellet są bardzo wygodne w obsłudze (prawie bezobsługowe), gdyż posiadają w pełni zautomatyzowane sterowanie.

W dobie rosnących cen wiele osób zastanawia się, czy palenie pelletem nadal się opłaca. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Mimo wszystko pellet wyróżnia się stosunkowo wysoką kalorycznością (około 18,5 MJ/kg), jest łatwiejszy w przechowywaniu i nie pozostawia po sobie zbyt dużej ilości popiołu. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie brakuje przyłącza do gazu ziemnego.   

Przeczytaj również: Ceny drewna opałowego ostro w dół. Ile w marcu kosztuje dąb, brzoza, buk, sosna?

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.