Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ceny węgla w grudniu 2022. Ile aktualnie płaci się za tonę węgla?

Kryzys energetyczny może w nadchodzącym sezonie grzewczym mocno odbić się na kondycji polskich gospodarstw domowych. Problem wynika nie tylko z wysokich cen „czarnego złota”, ale również braku dostępności surowca w najbliższych składach opałowych. Sprawdź, jak kształtują się ceny każdego rodzaju węgla w różnych podmiotach, które zajmują się jego sprzedażą.

Ceny węgla w grudniu 2022. Ile aktualnie płaci się za tonę węgla?
Problem z dostępnością węgla dotyka wiele gospodarstw ogrzewających domy tym surowcem. Fot. 123 RF

Spis treści:

Węgiel — cena za tonę w 2022 roku

Szacuje się, że w Polsce przynajmniej 3 miliony osób wykorzystują węgiel jako główne źródło ogrzewania domu. Przeciętne gospodarstwo domowe w sezonie grzewczym potrzebuje od 3 do 5 ton tego surowca. Jak łatwo policzyć, w skali kraju zapotrzebowanie na węgiel jest ogromne. Jednak ze względu na kryzys energetyczny węgiel nie jest ogólnodostępny w składach, tak jak to było normą w poprzednich latach. Dziś, nawet jeśli możemy kupić w takim miejscu jakikolwiek rodzaj węgla, to jego cena jest znacznie wyższa, niż chociażby w zeszłym roku czy latach poprzednich.

Wpływ na obecną sytuację oraz niewystarczającą ilość surowca w polskiej sieci dystrybucyjnej ma wojna w Ukrainie, oraz sankcje nałożone na Rosję w konsekwencji ataku na Ukrainę. Co więcej, utrzymaniu poziomu cen węgla z ubiegłych lat nie sprzyja także rekordowo wysoki kurs dolara, który we wrześniu 2022 roku pierwszy raz w historii przekroczył barierę 5 złotych. Za tonę węgla w grudniu 2022 roku trzeba zapłacić od 3000 do 4000 złotych, a w niektórych przypadkach surowiec można odebrać jedynie na drugim końcu kraju.

Węgiel orzech — cena

Węgiel typu orzech, który jest oznaczany symbolem O, to jeden najpopularniejszych surowców opałowych wykorzystywanych w Polsce. Jego głównymi zaletami są niska zawartość siarki oraz wysoki i jasny płomień.

Ile kosztuje tona węgla orzech w grudniu 2022 roku?

 • PGG - 1 470 zł,
 • Węglokoks - 1 414,50 zł,
 • Tauron (Sobieski, Janina) - 1 749 zł,
 • Tauron (Brzeszcze) - 1 799 zł,
 • Bogdanka - 1 770,49 zł,
 • prywatne składy - od 3 200 zł.

Zobacz również: Podwójny dodatek do węgla – kiedy przysługuje? [PORADNIK]

Węgiel kostka — cena

Węgiel kostka jest najbardziej kalorycznym rodzaje opału. Dzięki temu jest również efektywniejszy w użyciu niż groszek czy orzech. Tego rodzaju opał najczęściej wykorzystuje się w kuchniach węglowych czy piecach (kaflowych, stalowych, żeliwnych).

Ile kosztuje tona węgla kostka w grudniu 2022 roku?

 • PGG — 1 470 zł,
 • Węglokoks — 1 414,50 zł,
 • Tauron (Sobieski, Janina) — 1 749 zł,
 • prywatne składy — od 2 000 zł.

Węgiel groszek — cena

Węgiel typu groszek to zmielony specjalnym kombajnem węgiel kamienny. Po wykonaniu tej czynności wszystkie bryły mają wielkość od 25 do 40 milimetrów. Taki sposób obróbki zapewnia równomierne spalanie produktu, a co za tym idzie jego większą efektywność.

Ile kosztuje tona węgla groszek w grudniu 2022 roku?

 • PGG — 1 420 zł,
 • Tauron (Sobieski, Janina) — 1 749 zł,
 • Tauron (Brzeszcze) — 1 799 zł,
 • Bogdanka — 1 470,39 zł,
 • prywatne składy — od 1 800 zł.

Ceny węgla znacznie różnią się w poszczególnych składach. Fot.123RF.com

Najtańszy węgiel na rynku — cena miału

Miał to najtańszy rodzaj węgla dostępny na rynku. Jest on również najbardziej obrobionym i oczyszczonym produktem, co znacznie wpływa na jego efektywność. Niewątpliwą zaletą miału węglowego jest możliwość szybkiego osiągnięcia wymaganego efektu energetycznego oraz niska ilość popiołu.

Ile kosztuje tona miału w grudniu 2022 roku?

 • PGG — 1 105 zł,
 • Bogdanka — 1 563,39 zł,
 • prywatne składy — od 1 476 zł.

Zobacz również: Ile kosztuje tona ekogroszku w grudniu? Aktualne ceny 2022

Cena węgla w Polsce — najtaniej w PGG

Spośród wielu dostawców na terenie kraju najtańszy węgiel oferuje Polska Grupa Górnicza. Dostępność produktu w sklepie PGG jest jednak ograniczona. Jeśli potrzebujemy zaopatrzyć się w zapas (lub jakąkolwiek ilość) węgla na sezon grzewczy, warto przeczytać nasz poradnik: Jak kupować węgiel na stronie internetowej PGG? Bez przeczytania instrukcji, każdy kupujący w sklepie państwowej grupy może się zdziwić faktem, że np. sprzedaż prowadzona jest tylko w dwa dni tygodnia (we wtorki i czwartki od godziny 16). Dodatkowo dni sprzedaży — poniedziałek, środa i piątek — zostały wprowadzone na koniec września, jednak dotyczą one jedynie sprzedaży miału węglowego.

Uwaga na tani węgiel

W związku z problemami z dostępnością węgla oraz jego wysokimi cenami pojawia się coraz więcej osób, które chcą wykorzystać tę sytuację dla swoich korzyści materialnych. W internecie pojawiają się strony wyglądające niemal identycznie jak te oficjalne sprzedające węgiel. Cena surowca na tych witrynach jest znacznie niższa od tej rynkowej. Osoby, które będą chciały skorzystać z takiej formy zakupu, mogą zostać pozbawione zarówno sporej sumy pieniędzy, jak i nie otrzymają węgla tak potrzebnego na nadchodzący sezon grzewczy.

By nie dać się oszukać warto za każdym razem dokładnie sprawdzać nazwę witryny, w której dokonujemy zakupu, nie klikać w podejrzane linki przychodzące przez SMS oraz starać się wybierać najbezpieczniejsze formy płatności — np. przy odbiorze.

Dodatek węglowy

Od sierpnia 2022 roku funkcjonuje ustanowione przez rząd świadczenie — dodatek węglowy. Zgodnie z tymi przepisami jednorazowa pomoc dla gospodarstwa domowego wynosi 3 000 złotych. Warto pamiętać, że termin składania wniosków mija 30 listopada. Każdy, kto ogrzewa dom węglem i jeszcze nie złożył wymaganych dokumentów, powinien sprawdzić nasz poradnik: Jak wypełnić i złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Według badania CBOS aż 75% osób, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel, nie jest gotowa na nadchodzący sezon grzewczy. Aż 4 z 10 gospodarstw domowych z tej grupy nie posiada żadnych zasobów surowca. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy dotyczącej składania wniosku o świadczenie węglowe oraz kupowania węgla w sklepie PGG, by choćby w minimalnym stopniu przygotować się na nadchodzącą zimę.

Ruszyły zapisy na węgiel za 2000 zł. Jak zapisać się na węgiel w gminie, ile można kupić? Fot. 123RF.com

Przeczytaj również:

Tani węgiel od gminy. Możesz się już zapisać, ale czy kupisz?

Ceny pelletu 2022. Ile kosztuje tona pelletu? Dlaczego ceny pelletu rosną?

Ogrzewanie indukcyjne — działanie, koszt, wady i zalety, opłacalność

Nowe zasady w sklepie PGG. Nie trzeba już klikać F5, żeby kupić węgiel

"Ekologicznie": Zasady 5R na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.