Prawo i finanse

Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Rodzaje ogrzewania, porady, przydatne informacje

Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Mnóstwo osób zastanawia się nad tą kwestią, z uwagi na wysokie ceny węgla i gazu. Możemy zdecydować się na rozwiązania mniej lub bardziej ekologiczne, przy czym niektóre są korzystniejsze od innych. Jakie są najpopularniejsze metody ogrzewania i jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy?

Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Rodzaje ogrzewania, porady, przydatne informacje
Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Warto zastanowić się nad ogrzaniem budynku gruntową pompą ciepła. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku?

Jakie ogrzewanie domu jest najtańsze w 2022 roku? Wiele osób zastanawia się nad tym pytaniem – w tym roku ogrzanie budynku będzie bowiem wyjątkowo drogie. Niezależnie od tego, jakie źródło ciepła się wybierze, koszty i tak będą wysokie. Niewątpliwie jednak niektóre rodzaje ogrzewania będą nieco tańsze niż inne.

Polski Alarm Smogowy przeprowadził kilka przekrojowych badań cen paliw stałych. Na ich podstawie można stwierdzić, jak duże podwyżki miały miejsce i co się najbardziej opłaca. Pod koniec sierpnia 2022 roku niewątpliwym liderem, jeśli chodzi o niskie koszty ogrzewania, była pompa ciepła. Najwięcej kosztowało z kolei ogrzewanie budynku węglem, spalanym w tak zwanym „kopciuchu”, czyli w prymitywnym, przestarzałym piecu węglowym, których wciąż jest w Polsce zbyt wiele.

Koszty ogrzewania domu zostały oszacowane przez PAS przy wykorzystaniu kalkulatora cen ogrzewania, który został opublikowany przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej. Roczny koszt ogrzewania budynku oraz przygotowania ciepłej wody został obliczony dla ocieplonego domu, posiadającego powierzchnię 150 m², z zużyciem energii wynoszącym 80 kWh/m²/rok.

Kocioł typu „kopciuch” generował w takim wypadku koszty wynoszące około 12,5 tysiąca złotych rocznie, kocioł elektryczny blisko 8 tysięcy złotych, kocioł kondensacyjny na gaz ziemny prawie 5 tysięcy złotych rocznie, kocioł węglowy (ekoprojekt) nieco ponad 9,5 tysiąca złotych, a kocioł na kawałki drewna (ekoprojekt) nieco ponad 4 tysiące złotych.

Na tle tych informacji bardzo dobrze wypadła pompa ciepła powietrzna (grzejniki) i gruntowa (grzejniki), w których roczny koszt ogrzewania wyniósł kolejno 3510 złotych i 2960 złotych. Z kolei pompa ciepła powietrzna i pompa ciepła gruntowa, z którymi wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe, niosły ze sobą roczne koszty ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, w wysokości odpowiednio 2760 złotych i 2350 złotych.

Warto jednak pamiętać, że wszystko drożeje. Od czasu wyliczenia kosztów przez PAS pod koniec sierpnia 2022 roku, podniosła się między innymi cena węgla. W sklepie PGG cena za miał węglowy zaczyna się teraz od 1105 złotych za tonę luzem. Z kolei od 1470 złotych za tonę luzem zapłaci się w przypadku kostki. Z uwagi na duże zainteresowanie są jednak problemy z dostępnością towaru.

Przeczytaj również: Co zużywa najwięcej prądu w domu? Triki z piekarnikiem, zmywarką, czajnikiem, które pozwolą oszczędzać

Od czego zależy koszt ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu jest konieczne, jeśli chcemy się cieszyć ciepłym wnętrzem w chłodnym okresie jesienno-zimowym. Na ostateczny koszt ogrzewania wpływa bardzo wiele czynników. Nie tylko koszt samego paliwa, ale też wielkość domu czy jego zapotrzebowanie cieplne. Ponadto wielkie znaczenie ma jego izolacja termiczna, czyli zdolność budynku do zatrzymywania ciepła. Termoizolacja domu jest dosyć kosztowna, jednak inwestycja się zwraca – więcej ciepła zostaje bowiem we wnętrzu domu, więc koszty ogrzewania spadają.

Ogrzewanie domu – co jest do wyboru?

Właściciele domów mają kilka różnych rodzajów ogrzewania do wyboru. Coraz więcej osób wybiera odnawialne źródła energii i korzysta na przykład z kolektorów słonecznych. Energię słoneczną można przy tym przetwarzać zarówno w ciepło (kolektory słoneczne), jak i w energię elektryczną (panele fotowoltaiczne). Co możemy wybrać do ogrzania swojego domu?

Najpopularniejsze ogrzewanie domu, na jakie można się zdecydować, to:

  • Ogrzewanie gazowe (kotły tradycyjne, kondensacyjne, pulsacyjne) – instalacja gazowa w domu może zarówno ogrzać wnętrze, jak i podgrzać wodę, przy czym potrzebny jest w tym celu specjalny kocioł grzewczy. Kocioł kondensacyjny zapewnia niższe koszty ogrzewania niż kocioł tradycyjny. Istnieją też kotły pulsacyjne (pulsatory) ze specjalną komorą spalania, do której trafia mieszanka gazowo-powietrzna. Przeczytaj również: Tak obniżysz rachunki za gaz. Zwróć uwagę na ten detal

  • Pompy ciepła – potrafią zarówno ogrzać dom, jak i podgrzać wodę użytkową. Powietrzna pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza zewnętrznego. Warto połączyć ją z ogrzewaniem podłogowym. Co prawda sprężarka do pracy potrzebuje energii elektrycznej, jednak nie zużywa jej dużo, w stosunku do zielonej energii, jaką wyprodukuje. Pompa ciepła jest bardzo ekologiczna. Nie następuje żadne spalanie – nie ma więc spalin czy popiołu. Wydaje się, że największą wydajność mają modele gruntowe. Urządzenia tego typu pobierają energię z gruntu – na pewnej głębokości nawet zimą temperatura jest zawsze stała, dodatnia. Można połączyć taką pompę ciepła z kolektorami słonecznymi, by urządzenia działały jeszcze bardziej efektywnie. Przeczytaj również:  Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca?

  • Ogrzewanie paliwem stałym (kotły komorowe, zasypowe, automatyczne, zgazowujące) – jest to typ ogrzewania niezwykle popularny w Polsce. Czym można palić w piecach na paliwo stałe? Węglem, pelletem i ekogroszkiem. Tak kotły komorowe, jak i zasypowe wymagają jednak pracy własnych rąk. Z kolei kotły automatyczne są w pełni sterowane przez regulator. Palenisko regularnie napełnia się porcją paliwa i powietrzem – zgodnie z konkretnym zapotrzebowaniem. Istnieją również kotły zgazowujące drewno. Cechują się dużą wydajnością i niską emisją spalin.

  • Piece na pellet – to jeden z najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania. Pellet (pelet) jest stałym paliwem, w formie granulatu, uzyskiwanym z biomasy. Produkowany jest z odpadów drzewnych, roślin uprawianych specjalnie w tym celu, ale też z produktów ubocznych rolnictwa. Można go kupić w przeróżnych odmianach, posiadających odmienne stopnie spalania. Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

  • Ogrzewanie kominkowe – dom można ogrzewać kominkiem, który można zaopatrzyć dodatkowo w system dystrybucji gorącego powietrza lub w płaszcz wodny. Ciepło z kominka może przy tym ogrzewać zarówno bezpośrednio pomieszczenie, w którym się znajduje (przez płomień), jak też inne pomieszczenia, poprzez wykorzystanie doprowadzonych do nich rur. Kominek może też podgrzewać wodę, doprowadzaną do grzejników w pomieszczeniach. Bardzo chętnie wykorzystywane jest zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie. Kominek z płaszczem wodnym jest szczególnie polecany w domach, w których nie ma miejsca na zamontowanie sieci rur czy kotłowni.

  • Ogrzewanie kolektorami słonecznymi – to popularne urządzenia do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory słoneczne są jednak rzadko stosowane do samodzielnego ogrzewania domów, gdyż nie ma to swojego uzasadnienia ekonomicznego. Znacznie częściej stosowane są do podgrzewania wody użytkowej. Mogą też wspomagać centralne ogrzewanie. Warto połączyć instalację solarną z powietrzną pompą ciepła, dzięki czemu urządzenia są bardziej wydajne, a koszty utrzymania domu niższe.

Czym grzać w domu w 2022 roku? – podsumowanie

Istnieje wiele różnych metod ogrzewania budynków. W domu można zastosować zarówno ogrzewanie paliwem stałym, jak i zamontować instalację gazową. Jaki rodzaj ogrzewania domu jest najtańszy? Wydaje się, że najlepiej jest wybrać ogrzewanie gruntową pompą ciepła. To sposób zarówno ekologiczny, jak i korzystny pod względem finansowym.

Jest to dość duży wydatek – trzeba bowiem zapłacić zarówno za sam sprzęt, jak i za montaż. Jak najtaniej ogrzać dom w 2022 roku? Warto wiedzieć, że pompa ciepła będzie jeszcze bardziej opłacalna, jeśli razem z nią będziemy posiadać kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Panele słoneczne (fotowoltaiczne) przekształcają promienie w energię elektryczną. Mogą więc wyprodukować dostatecznie dużo energii, by pompa ciepła działała poprawnie.

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.