Prawo i finanse

Jak zmniejszyć zużycie prądu w pompie ciepła? Zobacz, jak obniżyć rachunek

Pompa ciepła to prawdopodobnie jedna z najszybciej rozwijających się metod ogrzewania budynków. Nie tylko wymiar ekologiczny, ale również efektywność tego rozwiązania przemawia za instalacją urządzenia. Jak sprawić, by używając pompy ciepła nie płacić ogromnych rachunków za energię elektryczną? Podpowiadamy, jak zmniejszyć zużycie prądu w pompie ciepła.

Jak zmniejszyć zużycie prądu w pompie ciepła? Zobacz, jak obniżyć rachunek
Ilość prądu, jaką potrzebuje do działania pompa ciepła, jest wbrew pozorom łatwa do obliczenia. Fot.Adam Wysocki/East News

Spis treści:

Jak działa pompa ciepła?

Mechanizm działania pompy ciepła polega na przeniesieniu (pompowaniu) energii z otoczenia do wewnątrz budynku. W instalacji musi znajdować się zarówno górne źródło ciepła, którym jest system grzewczy w domu, jak i dolne źródło ciepła, czyli energia z otoczenia.

Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzna,
  • gruntowa,

Zadanie jednostki, niezależnie od konstrukcji, jest jedno — dostarczyć energię z otoczenia do budynku. Zebrane z zewnątrz ciepło sprawia, że w parowniku dochodzi do odparowania czynnika roboczego. Następnie opary tego czynnika są dostarczane do sprężarki, która jest zasilana energią elektryczną.

W sprężarce temperatura pary zostaje podniesiona. Ciepło zostaje przekazane do skraplacza, który dystrybuuje je do systemu grzewczego w domu. Ostatnim krokiem jest skroplenie pary czynnika roboczego, obniżenie jego ciśnienia, a w konsekwencji zamknięcie cyklu.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Ilość prądu, jaką potrzebuje do działania pompa ciepła, jest wbrew pozorom łatwa do obliczenia. Wystarczy znać dwie zmienne:

  • współczynnik SCOP,
  • zapotrzebowanie budynku na ciepło.

Współczynnik SCOP to skrót od angielskich słów Seasonal Coefficient of Performance. Jest to sezonowy współczynnik efektywności energetycznej, czyli ilość prądu potrzebna do działania pompy ciepła w sezonie grzewczym.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło jest parametrem mocno indywidualnym i zależy od przede wszystkim od technologii, w której został on zbudowany.

Do obliczenia ilości prądu, jaka jest potrzebna do funkcjonowania pompy ciepła, należy podzielić zapotrzebowanie przez współczynnik SCOP, a otrzymany wynik pomnożyć przez aktualną cenę 1 kWh energii elektrycznej.

Przeciętny dom zużywa od 2 000 do 3 000 kWh na 100 mkw. powierzchni w cyklu rocznym. Dodatkowo należy doliczyć 1 000 kWh, gdy pompa ciepła ma za zadanie również przygotowywać ciepłą wodę użytkową. W przypadku nowoczesnych domów zbudowanych w technologii energooszczędnej wartość zużycia energii elektrycznej może zmaleć nawet trzykrotnie.

Ilość prądu, jaką potrzebuje pompa ciepła do funkcjonowania, jest łatwa do obliczenia. Fot.CanvaPro

Jak ograniczyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Pierwszym rozwiązaniem, które pomoże obniżyć rachunki za prąd przy użyciu pompy ciepła, jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Najlepiej w tym przypadku wybrać ogrzewanie podłogowe. Do jego efektywnego działania nie jest potrzebna wysoka temperatura wody (a więc jej podgrzanie), a przez dużą powierzchnię grzewczą zapewnia odpowiedni komfort termiczny domownikom przy bardzo niskich rachunkach za ogrzewanie.

Dobór samego urządzenia, jakim jest pompa ciepła, również jest istotny w przypadku ograniczenia wydatków na energię elektryczną. Na co zwrócić uwagę wybierając pompę ciepła? Na trzy aspekty:

  • odpowiednie parametry urządzenia,
  • wysoka jakość pompy ciepła,
  • dobór urządzenia do systemu grzewczego.

Spełnienie wszystkich tych trzech elementów pozwoli na zapewnienie odpowiedniej wydajności pompie ciepła, a w konsekwencji uzyskanie niższych rachunków za energię elektryczną potrzebną do jej działania.

Po zapewnieniu efektywnego systemu grzewczego oraz wydajnej pompy ciepła należy rozwiązać sprawę sterowania. Jest to niezbędne do utrzymania najniższej możliwej temperatury wody w obiegu. Powinna to być stosunkowo niska temperatura, jednak nie może to się odbijać na komforcie życia domowników. Warto również spokojnie zmniejszać lub zwiększać ciepło w domu, a nie wprowadza nagłe, intensywne zmiany.

W celu obniżenia rachunków za prąd przy ogrzewaniu domu za pomocą pompy ciepła warto zastanowić się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu energia elektryczna w budynku nie tylko pochodzi z odnawialnych źródeł, lecz również pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności na przestrzeni kilku następnych lat.

Przeczytaj również: Jak ustawić krzywą grzewczą pompy ciepła?

Czy pompa ciepła to najlepszy sposób ogrzewania domu?

Ze wszystkich metod ogrzewania domu to właśnie pompa ciepła jest tą najbardziej ekologiczną, gdyż bazuje na odnawialnych źródłach energii. O ile odpowiednie użytkowanie tego urządzenia czy połączenie z panelami fotowoltaicznymi może znacznie obniżyć koszty eksploatacji, o tyle wiele osób przede wszystkim obawia się kosztów inwestycji w założenie pompy ciepła. Te mogą sięgać nawet 60 000 złotych.

Warto jednak pamiętać, że dostępne są programy takie jak „Moje Ciepło” czy „Czyste Powietrze”, z których można pozyskać dofinansowanie na zakup pompy ciepła.

Przeczytaj również:

Jakie drewno do wędzenia? Wybierz rodzaj drewna, które nada domowym wyrobom smak

Ile naprawdę kosztuje ogrzewanie pompą ciepła oraz jej utrzymanie. Czy rachunki faktycznie mocno obciążają Polaków?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.