Spis treści:
- Kontrole ogrzewania w domach a świadectwo energetyczne
- Na czym mają polegać kontrole ogrzewania w domach?
- Kiedy kontrole ogrzewania w domach – terminy?
- Kto jest upoważniony do kontroli ogrzewania w domach?
- Jak ma wyglądać kontrola ogrzewania?
- Czy kontrola ogrzewania jest obowiązkowa?
Kontrole ogrzewania w domach a świadectwo energetyczne
28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie Ustawa z dnia 7 października 2022 o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Nowe przepisy mają wprowadzić obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku, zarówno nowo wybudowanego, jak i oddanego użytku. Zmiany przepisów dotyczą także osób, które planują sprzedać dom lub mieszkanie.
Warto jednak wiedzieć, że świadectwo energetyczne to nie jedyny obowiązek, jaki wniesie ze sobą nowa ustawa. Już wkrótce do domów Polaków zapukają kontrolerzy, którzy przeprowadzą okresowe kontrole ogrzewania.
Na czym mają polegać kontrole ogrzewania w domach?
Zgodnie z nowym prawem, każdy właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do regularnej kontroli systemu ogrzewania podczas użytkowania budynku. Jej celem jest sprawdzenie stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej źródeł ciepła oraz dostosowania ich do mocy potrzeb użytkowych.
Kontrole ogrzewania 2023 rozpoczną się wraz z dniem wejścia w życie nowej ustawy, a więc 28 kwietnia 2023 roku.
Przeczytaj również: Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?
Kiedy kontrole ogrzewania w domach – terminy?
Częstotliwość kontroli systemów ogrzewania zależeć będzie przede wszystkim od źródła ciepła, a mianowicie od jego rodzaju i mocy. Można wyróżnić cztery grupy źródeł ciepła, które różnią się okresami przeprowadzenie kontroli:
- co najmniej raz na 5 lat – kontrola kotłów o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW;
- co najmniej raz na 4 lata – kontrola kotłów opalanych gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW;
- co najmniej raz na 3 lata – kontrola źródeł ciepła niewymienionych wyżej, dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
- co najmniej raz na 2 lata – kontrola kotłów opalanych paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW.
Warto jednak zaznaczyć, że oprócz kotłów kontroli ogrzewania będą także podlegać systemy wentylacji i klimatyzacji. Takie kontrole będą odbywać się raz na 5 lat. Ich celem jest ocena efektywności energetycznej dostępnych części systemu klimatyzacji o nominalnej mocy chłodniczej większej niż 12 kW, a także połączonych systemów klimatyzacji i wentylacji o sumarycznej nominalnej mocy chłodniczej większej niż 70 kW.
Systemy wentylacji i klimatyzacji również będą musiały zostać skontrolowane. Fot.123RF.com
Kto jest upoważniony do kontroli ogrzewania w domach?
Zgodnie z ustawą, uprawnienia do przeprowadzenia kontroli ogrzewania mają jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Muszą one posiadać uprawnienia budowlane lub kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.
Jak ma wyglądać kontrola ogrzewania?
Po przeprowadzeniu kontroli ogrzewania 2023 kontroler zobowiązany jest do sporządzenia protokołu. Może on mieć zarówno postać papierową, jak i elektroniczną. Ten dokument musi być opatrzony numerem nadanym w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę. Natomiast w przypadku protokołu w postaci elektronicznej konieczne jest także posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub podpisu zaufanego.
Protokół z kontroli ogrzewania będzie zawierał m.in. dane identyfikacyjne budynku, dane identyfikacyjne systemu ogrzewania, ocenę sprawności systemu, a także zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią efektywność energetyczną systemu. Poza tym kontroler zobowiązany jest do wydania oświadczenia, że protokół został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.
Czy kontrola ogrzewania jest obowiązkowa?
Według przepisów okresowe kontrole systemu ogrzewania są obowiązkowe. Należy jednak podkreślić, że ponownej kontroli można uniknąć. Jeżeli w okresie pokontrolnym żaden z systemów ogrzewania, wentylacji lub klimatyzacji nie ulegnie zmianie, nie trzeba będzie przeprowadzać kolejnej kontroli, gdyż nie zmieni się charakter energetyczny budynku.
Przeczytaj również: Kontrole domów w 2023. Co sprawdzą urzędnicy, czy musisz ich wpuścić do domu?
Zapukają do domów Polaków. Tym razem kontrole będą obowiązkowe