Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Od 1 grudnia wyższe wsparcie termomodernizacyjne i na remonty. Kto może dostać i gdzie składać wnioski?

Bank Gospodarstwa Krajowego chce ułatwić szukanie oszczędności energii. Jak informuje od 1 grudnia 2022 r. wchodzą w życie ustawowe zmiany, które zwiększają finansowe wsparcie takich inwestycji. Wpływa to na wyższe wsparcie termomodernizacyjne i remontowe. Sprawdź, jak i gdzie składać wnioski.

Od 1 grudnia wyższe wsparcie termomodernizacyjne i na remonty. Kto może dostać i gdzie składać wnioski?
Jeśli premie zostaną przyznane, inwestor nie otrzymuje pieniędzy do ręki lub na konto.Fot.123RF.com

SPIS TREŚCI:

Premia termomodernizacyjna i remontowa – zasady

30 listopada 2022 r. zostały opublikowane przepisy ustawy z 29 września 2022 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych (Dz. U. poz. 2456). Umożliwiają one ubieganie się o wyższe wsparcie na poprawę efektywności energetycznej ze środków rządowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Dodatkowo wprowadzają one nowe instrumenty wspierające poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków, a także rozwój efektywnego energetycznie budownictwa komunalnego i społecznego, które będą finansowane z Krajowego Planu Odbudowy.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne ma polegać na przeprowadzeniu prac, które spowodują, że zmniejszy się roczne zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzewania konkretnego budynku, a także do podgrzewania wody użytkowej. Wobec tego, jeśli ktoś chce otrzymać świadczenie w ramach premii termomodernizacyjnej, to musi wziąć pod uwagę, że:

 • W przypadku modernizacji tylko instalacji grzewczej, zmniejszenie zapotrzebowania na energię powinno wynosić przynajmniej 10%.
 • Kiedy modernizujemy budynek musi wynosić ono przynajmniej 25%.

Przedsięwzięcie termomodernizacyjne objęte pomocą z tytułu premii może również dotyczyć prac, które wiążą się ze zmniejszeniem strat energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, takich jak kotłownie. W tym przypadku zmniejszenie strat powinno wynosić co najmniej 25%.

Premia dotyczy także wykonania przyłącza do scentralizowanego źródła ciepła spowodowanego likwidacją lokalnego źródła ciepła. W tym przypadku obniżenie kosztów pozyskiwania ciepła powinno obniżyć się przynajmniej o 20%. Obejmuje ona również zmiany dotychczasowych źródeł energii cieplnej na odnawialne lub kogeneracyjne.

Podsumowując, premię termomodernizacyjną inwestor może otrzymać, jeśli wykonywane przez niego prace spełniają powyższe warunki, które ściśle dotyczą zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną, zmniejszenia strat energii lub źródła ciepła.

Jeśli chodzi o premię remontową, to jest ona dostępna w przypadku budynków wielorodzinnych, których użytkowanie rozpoczęto:

 • co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową
 • co najmniej 20 lat przed dniem złożenia wniosku o premię remontową - jeżeli budynek należy do TBS lub SIM i wybudowano go przy wykorzystaniu kredytu udzielonego przez BGK na podstawie wniosków o kredyt złożonych do 30 września 2009 r. lub przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego w rozumieniu ustawy z 1995 r. o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.

Kto może się starać o premię termomodernizacyjną i remontową?

Inwestorami, którzy mogą uzyskać pomoc w ramach premii termomodernizacyjnej, są przede wszystkim właściciele i zarządcy:

 • lokalnych źródeł ciepła oraz sieci ciepłowniczych
 • budynków mieszkalnych jedno oraz wielorodzinnych
 • budynków zbiorowego zamieszkania, takich jak m.in. internaty, domy opieki społecznej, domy dziecka, hotele robotnicze
 • budynków użyteczności publicznej, które są własnością jednostek samorządu terytorialnego i które służą do wykonywania zadań publicznych np. urzędy, szkoły, szpitale

Natomiast z premii remontowej mogą skorzystać inwestorzy bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc między innymi:

 • osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego)
 • jednostki samorządu terytorialnego
 • wspólnoty mieszkaniowe
 • towarzystwa budownictwa społecznego, społeczne inicjatywy mieszkaniowe
 • osoby fizyczne

Ile wynosi premia termomodernizacyjna i remontowa?

Wysokość premii termomodernizacyjnej to maksymalnie 20% wykorzystanej kwoty kredytu, jednak nie może to być więcej niż 16% całkowitych nakładów inwestycyjnych oraz dwukrotność przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, które ustalane są na podstawie audytu energetycznego.

Natomiast premia remontowa wzrosła z 15 do 25% kosztów przedsięwzięcia. W przypadku, gdy w budynku będącym przedmiotem przedsięwzięcia remontowego znajdują się powierzchnie użytkowe służące celom innym niż mieszkalne lub wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej, wysokość premii remontowej stanowi iloczyn kwoty tej premii i wskaźnika udziału powierzchni użytkowej służącej celom mieszkalnym i wykonywaniu zadań publicznych przez organy administracji publicznej w powierzchni użytkowej budynku.

Jeśli premie zostaną przyznane, inwestor nie otrzymuje pieniędzy do ręki lub na konto. Premia jest przekazywana na spłatę części kredytu, w przeciągu 7 dni roboczych, od chwili kiedy bank kredytujący wyda potwierdzenie realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Przedsięwzięcie musi być wykonane terminowo, a modernizacja budynku musi przebiegać zgodnie z projektem zatwierdzonym podczas audytu energetycznego.

Gdzie złożyć wniosek o premię termomodernizacyjną i remontową?

Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej lub remontowej należy złożyć w banku kredytującym, który współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Obecnie są to:

 • BNP Paribas Bank Polska S.A.,
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.,
 • Bank Pocztowy S.A.
 • VeloBank S.A.

Wypełniając wniosek, należy uzupełnić dane, takie jak:

 • Nazwa lub nazwisko i imię
 • REGON/PESEL/data urodzenia dla cudzoziemców),
 • NIP,
 • Adres siedziby albo miejsca zamieszkania (kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer)
 • Adres do korespondencji (nazwa adresata, kod pocztowy, miejscowość, ulica, numer)
 • Dane do kontaktu (imię i nazwisko, numer telefonu, e-mail)
 • Forma prawna

Dodatkowo konieczne jest również podanie informacji o przedsięwzięciu termomodernizacyjnym, a także podanie danych banku akredytującego. Do wniosku dołącza się również audyt energetyczny,  dokumentacje wzmocnienia budynku wielkopłytowego, a także umowę kredytu.

Przeczytaj również: Prawo budowlane 2023. Czeka nas rewolucja w przepisach! Co się zmieni?

prawo budowlane Prawo budowlane 2023 wprowadzi ważne zmiany w przepisach. Fot.Daniel Dmitriew / Forum

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.