Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Artykuł sponsorowany

Od czego zależy wysokość rachunków za prąd?

Wiesz, ile kosztuje 1 kWh i od czego zależy wysokość Twoich rachunków za prąd? Taka wiedza jest Ci potrzebna do tego, aby być świadomym konsumentem oraz by nauczyć się oszczędzać.

Od czego zależy wysokość rachunków za prąd?
Pod opłatami sprzedażowymi kryją się właściwie dwie należności, które wynikają z umowy na sprzedaż prądu / materiały promocyjne

Ile kosztuje 1 kWh w Polsce?

To ile zapłacisz za energię elektryczną, zależy przede wszystkim od zużycia prądu w Twoim gospodarstwie domowym. Do tego warto wziąć pod uwagę, że w zależności od sprzedawcy i operatora oraz taryfy energetycznej, z jakiej korzystasz, cena za 1 kWh może nieco się od siebie różnić.

Zatem ile kosztuje 1 kWh? W Polsce średnia cena za prąd to obecnie 0,77 zł za 1 kWh. Jednak, jak wspomnieliśmy, w zależności od operatora czy sprzedawcy kwota ta może być większa lub mniejsza (sprawdź E.ON Polska) nawet o 10%. Co ciekawe, w porównaniu z rokiem 2021 średnia kwota w 2022 wzrosła aż o 24%.

Nie tylko zużycie prądu, czyli za co jeszcze płacisz? 

Prawdopodobnie, kiedy dostajesz rachunek za prąd, zwracasz na nim uwagę jedynie na finalną kwotę, którą musisz uiścić do określonego dnia miesiąca. Dobrze jednak wiedzieć, co tak naprawdę wchodzi w jej skład. A nie jest to tylko opłata za realnie zużyte kWh. 

Oto co jeszcze wpływa na końcową kwotę za prąd: 

Opłaty sprzedażowe na fakturze

Pod opłatami sprzedażowymi kryją się właściwie dwie należności, które wynikają z umowy na sprzedaż prądu. Jest to opłata za energię czynną, obliczoną na podstawie ilości prądu pobieranego przez Ciebie z sieci ogólnej w danym okresie rozliczeniowym. 

Do tego dochodzi również opłata handlowa, pokrywająca koszty wiążące się z obsługą i rozliczaniem Twoich rachunków przez pracowników sprzedawcy prądu, za wystawianie faktur itp. Co ważne, opłata ta jest zawsze stała.

Opłaty dystrybucyjne, czyli jakie?

Oprócz opłat sprzedażowych na fakturze za prąd znajdziesz opłaty dystrybucyjne. Co to oznacza? Należność ta związana jest z fizycznym dostarczeniem energii elektrycznej do gospodarstwa domowego. 

Lokalny Operator Systemu Dystrybucyjnego (OSD) to właściciel energetycznej infrastruktury w Twoim regionie. To on odpowiada za nieprzerwany przepływ prądu w domach na tym obszarze, a w związku z tym wiąże się kilka opłat dystrybucyjnych, których wyodrębnienie regulują przepisy.

Zmienna opłata sieciowa

To najbardziej podstawowa opłata doliczana do Twojej faktury za prąd. Wynika ona z korzystania z sieci elektroenergetycznej. Jak określa się jej wysokość? Jest to iloczyn stałej stawki i ilości pobranego prądu (w kWh).

Stała opłata sieciowa

Opłatę tę ponosisz za dostęp do ogólnej sieci elektroenergetycznej, a także za posiadanie licznika oraz utrzymanie urządzeń, niezbędnych do funkcjonowania sieci. 

Opłata abonamentowa

Opłata abonamentowa ustalana jest przez dystrybutora i pokrywa ona takie działania jak koszt wystawienia rachunku, koszt odczytu i kontroli licznika oraz wszelkie inne czynności administracyjne. 

Opłata jakościowa

Tę opłatę ustala operator systemu dystrybucyjnego. Fundusze z tego tytułu przeznaczane są na rozbudowę, budowę oraz modernizację sieci energetycznej. Opłata ta jest zmienna, a jej wysokość zależy od tego, jaką ilość energii zużyjesz w danym okresie rozliczeniowym — jest to iloczyn stałej stawki i zużycia energii. 

Oprócz opłat sprzedażowych na fakturze za prąd znajdziesz opłaty dystrybucyjne / materiały promocyjne

Opłata mocowa

To należność, którą wprowadzono w 2021 roku i jej zadaniem jest wsparcie bezpieczeństwa krajowego systemu energetycznego. Co to dokładnie oznacza? Otóż środki z opłaty mocowej przeznaczane są m.in. na modernizację i utrzymanie działających elektrowni, a także na budowę nowych jednostek prądotwórczych.

Opłata ta ma na celu utrzymanie dostaw energii na stabilnym poziomie i wynagrodzenie wytwórców za utrzymanie dyspozycyjności oraz gotowości do dystrybuowania prądu do końcowych odbiorców. 

Opłata kogeneracyjna

Jej zadaniem jest promowanie kogeneracji, czyli technologii, które pozwalają w jednym czasie wytworzyć nie tylko prąd, ale i ciepło. A co za tym idzie, jest to promocja rozwiązań przyjaznych środowisku. Opłata kogeneracyjna obliczana jest w następujący sposób: ustalona kwota pomnożona przez Twoje zużycie energii.

Opłata OZE

Ta obowiązkowa opłata przeznaczana jest na rozbudowę i rozwój odnawialnych źródeł energii w kraju. Stawkę w tym przypadku ustala prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), a jej wysokość zależy od zużycia energii — iloczyn stałej stawki i ilości pobranego prądu. 

Opłata przejściowa

Co roku ustala ją prezes URE i jest to rekompensata dla elektrowni za wszelkie ewentualne straty, wynikające np. z wcześniejszego rozwiązania kontraktów terminowych. Co ciekawe, ten rodzaj opłaty nie jest stały. Obecnie mówi się o tym, że opłata ta będzie pobierana do około 2027 roku. 

Bądź świadomym konsumentem

Teraz już wiesz, ile kosztuje 1 kWh oraz jakie jeszcze opłaty, oprócz tej za zużycie energii elektrycznej w danym okresie rozliczeniowym, wchodzą w skład Twojej faktury za prąd. Bycie świadomym konsumentem popłaca! Dzięki temu wiesz, które opłaty powinny znaleźć się na rozliczeniu i nic Cię nie zaskoczy. 

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.