Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ogrzewasz dom gazem? Możesz już składać wniosek o zwrot VAT za gaz

Dodatek do gazu to kolejny pomysł rządu na wsparcie gospodarstw domowych w obliczu inflacji oraz kryzysu energetycznego. Jest skierowany do osób wykorzystujących gaz ziemny do ogrzewania domu, podgrzewania wody lub gotowania. Ile wynosi i kto może z niego skorzystać?

Ogrzewasz dom gazem? Możesz już składać wniosek o zwrot VAT za gaz
Dodatek do gazu to forma wsparcia od rządu dla osób, które ogrzewają domy gazem. Fot.123RF.com

Spis treści:

W grudniu 2022 r. Sejm przyjął tzw. ustawę gazową, na mocy której zamrożono ceny gazu dla odbiorców indywidualnych i podmiotów wrażliwych na cały najbliższy rok oraz wprowadzono nowy dodatek. Jest on jednak skierowany tylko dla wybranej grupy osób.

Dodatek gazowy 2023 – do kogo jest skierowany?

Po dopłatach do ogrzewania domu węglem, pelletem czy drewnem przyszedł czas na dodatek gazowy. Jego celem jest ograniczenie wzrostu kosztów energii gazowej dla gospodarstw domowych wykazujących najniższe dochody. Będzie on jednak posiadał inną formę – nie jednorazowej wypłaty środków finansowych, lecz zwrotu podatku VAT, stanowiącego jedną ze składowych ceny gazu.

Do końca 2022 r. obowiązywała tarcza antyinflacyjna, znosząca VAT na część towarów. Od 1 stycznia 2023 r. powróciła standardowa stawka podatku VAT, która w przypadku gazu wynosi 23 proc. Osoby kwalifikujące się do uzyskania dodatku gazowego będą mogły liczyć na zwrot jego równowartości.

Dodatek gazowy 2023 przeznaczony jest osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Próg dochodowy ustalono na takim samym poziomie, jak w przypadku dodatku osłonowego. Wynosi on 2100 zł dla gospodarstw jednoosobowych oraz 1500 zł na jednego członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym.

– Biorąc pod uwagę, że w Polsce część osób ogrzewa się gazem, poza wszystkimi dodatkami, które już wypłaciliśmy, dodatkowo dla najuboższych wprowadzamy dodatek gazowy – podsumowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szacuje się, że z dodatku gazowego w 2023 r. skorzysta ok. 300 000 gospodarstw domowych. Nie jest to duża liczba, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce jest ich ponad 13,5 mln.

Wzór wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.

dodatek do gazu Osoby, które ogrzewają mieszkanie lub dom gazem, będą mogły otrzymać zwrot podatku VAT od ceny gazu dostarczonego w 2023 r. Fot.Piotr Krzyzanowski/East News

Dodatek do gazu – jak go otrzymać?

Na zwrot podatku VAT za gaz mogą liczyć osoby, które spełniają warunek dochodowy, a ponadto we właściwy sposób wypełniły deklarację CEEB. Należy w niej wyszczególnić czy gaz wykorzystywany jest do ogrzewania domu czy wody.

Aby otrzymać dodatek gazowy, należy złożyć do urzędu miasta lub gminy odpowiedni wniosek.

Przeczytaj również: Do 135 tys. zł na termomodernizację domu i wymianę pieca. Już można składać wnioski

Wniosek o dodatek gazowy – jak złożyć?

Wniosek o refundację podatku VAT za energię gazową należy dostarczyć do urzędu gminy odpowiadającemu miejscu zamieszkania. Wzory dokumentów można znaleźć w Biuletynie Informacyjnym.

Należy do niego dołączyć fakturę potwierdzającą dostarczanie energii do gospodarstwa domowego w danych okresie rozliczeniowym oraz dowód płatności. Wniosek trzeba natomiast złożyć przed upływem 30 dni od momentu wystawienia faktury.

Przeczytaj również: Zrób to w czasie gotowania. Różnicę odczujesz w portfelu

Nie tylko dodatek gazowy – zamrożenie cen gazu 2023

Kolejnym krokiem mającym na celu zmniejszenie wydatków związanych z energią, zagwarantowanym przez ustawę gazową jest zagwarantowanie stałej ceny gazu w 2023 r. na poziomie z ubiegłego roku kalendarzowego. Oznacza to, że sprzedawcy nie będą mogli dystrybuować paliwa drożej, niż 200,17 zł za MWh. Z preferencyjnych warunków będą mogli skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i odbiorcy wrażliwi, do których zalicza się m.in., szkoły i przedszkola, szpitale czy placówki medyczne.

Przeczytaj również: Podatek od wynajmu mieszkania. W 2023 roku zmieniają się zasady rozliczenia najmu

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.