Prawo i finanse

W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie

Tuje są popularnymi roślinami ogrodowymi, szczególnie dlatego, że szybko rosną i nie mają dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Na ich zdrowy wzrost i ładne wybarwienia duży wpływ ma, a przede wszystkim zachowanie odpowiednich odstępów między tujami i właściwej odległości od płotu sąsiada. Sprawdź najważniejsze informacje o sadzeniu tui.  

W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie
Odległość ma ogromne znaczenie podczas sadzenia tui. Jak to zrobić, by rosły swobodnie? Fot. 123RF/Piscel

Spis treści:

Kiedy sadzić tuje - terminy 

Najlepszym terminem na sadzenie tui jest jesień, a dokładniej od końca sierpnia do połowy października. Dotyczy to roślin sadzonych do ziemi z odkrytym korzeniem lub z bryłą korzeniową w balocie.  

Jesienne sadzenie jest korzystne dla tui, ponieważ rośliny są hartowane dzięki nocnym przymrozkom. Oprócz tego warto sadzić tuje na jesień ze względu na duże nawodnienie gleby i rozbudowanie systemu korzeniowego do czasu zamarznięcia gruntu.  

Dzięki jesiennemu sadzeniu tuje już wiosną zaczną rosnąć i będą uodpornione na wiosenne susze. Pamiętajmy jednak, aby sadzić je na co najmniej 6 tygodni przed nadejściem przymrozków, ponieważ mogą nie zdążyć z zakorzenieniem, a więc szybciej przemarzną.  

Innym terminem na sadzenie tui jest wiosna, a dokładniej od końca marca do połowy maja. Przy wiosennym sadzeniu tui gleba nie może być zamarznięta, musi się trochę ogrzać.  

Przeczytaj również: Czy tuje w ogrodzie można wyciąć bez pozwolenia? Sprawdzamy

W jakich odstępach sadzić tuje? 

Odstępy w sadzeniu tui są zależne od odmiany wybranych przez nas roślin. Do najbardziej popularnych odmian należą: Brabant i Smaragd.  

Tuje Brabant sadzimy w odstępach 60 – 80 cm. Rozrost rośliny spowoduje utworzenie gęstego i zwartego żywopłotu. Z kolei tuje Smaragd sadzimy w mniejszej odległości wynoszącej 50 – 60 cm. Przestrzeń ma na celu formowanie ich stożkowego pokroju.

 Pamiętajmy, że po posadzeniu tuje potrzebują bardzo dużo wody. Fot. 123RF/Piscel

W jakiej odległości od płotu sąsiada sadzić tuje? 

Zazwyczaj tuje sadzimy w odległości 50 cm od płotu sąsiada, jednak parametr ten nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Pamiętajmy, że poszczególne odmiany mają różny rozrost, dlatego należy zwrócić uwagę na średnicę dorosłych roślin.  

Średnicę tui mierzoną w centymetrach powinniśmy podzielić na dwa i wtedy uzyskamy średnią wartość, jaką potrzebują rośliny do swobodnego rozrostu. Tuje sadzone przy płocie sąsiada możemy dodatkowo zabezpieczyć taśmą lub siatką, co nieco je zahamuje.  

Najważniejsze zasady sadzenia tui 

  • Ziemia 

Przed posadzeniem tui należy oczyścić i spulchnić glebę. Następnie przekopujemy ją na głębokość szpadla, mieszając z kompostem, ziemią do iglaków lub z kwaśnym torfem. Tuje najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie.  

  • Sposoby sadzenia 

Jeśli chcemy uzyskać żywopłot z tui, to musimy wbić 2 paliki i rozciągnąć między nimi sznurek, pamiętając o odmierzeniu właściwej odległości dla konkretnej odmiany. Wykopany w ziemi dołek musi być 2 razy większy od samej bryły rośliny.  

Przed sadzeniem warto namoczyć bryłę korzeniową tui w wiadrze z wodą. Rośliny z gołymi korzeniami możemy namaczać od 3 do 5 h. Z kolei korzenie tui z pojemników należy rozluźnić palcami, a te uszkodzone usunąć lub skrócić.  

Przystępujemy do sadzenia tui na głębokość analogiczną do tej, w jakiej rosły w szkółce, sprawdzamy też ich pochylenie. W sytuacji, gdy roślina ma gołe korzenie, należy usypać kopkę z żyzną ziemią i ułożyć je tak, aby nie zwijały się do góry. Na sam koniec zasypujemy dołek i ubijamy go. 

  • Podlewanie 

Tuje po posadzeniu należy obficie podlać. Rośliny nawadniamy regularnie w pierwszych miesiącach po posadzeniu i w trakcie odwilży. Warto uformować ziemię na kształt misy, aby woda nie wylewała się na boki podczas podlewania. Możemy także rozprowadzić węża kroplującego.  

  • Ściółkowanie 

Tuje ściółkujemy korą sosnową lub kamykami. Oprócz walorów ozdobnych ściółkowanie ma na celu ograniczanie parowania wody i wzrost chwastów, które zabierają tujom wodę i składniki pokarmowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Tuje kolumnowe – odmiany i wymagania. Jak przycinać tuje, żeby tworzyły gesty żywopłot?

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.