Spis treści:
- Taryfy za prąd 2023
- Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?
- W jakich godzinach prąd jest najtańszy?
- W jakich godzinach prąd jest najdroższy?
Taryfy za prąd 2023
Dostawcy energii oferują różne taryfy za prąd, które obowiązują w konkretnych godzinach. W zależności od potrzeb i trybu życia można wybrać odpowiadającą taryfę. Warto więc wiedzieć co każda z dostępnych opcji ma do zaoferowania. Do wyboru są cztery opcje:
- Taryfa G11;
- Taryfa G12 (taryfa nocna);
- Taryfa G12w (taryfa weekendowa);
- Taryfa G13 (taryfa oszczędna plus).
Taryfa G11 to ceny prądu, które są stałe niezależnie od godziny i dnia. Taka taryfa pozwoli na łatwą kontrolę zużycia energii elektrycznej i rachunków.
G12 to inaczej taryfa nocna. Korzystają z niej osoby, które prowadzą nocny tryb życia. Przy tej opcji prąd będzie tańszy w określonych godzinach doby, a przede wszystkim w nocy.
Taryfa G12 weekendowa poza mniejszą ceną za prąd w nocy oferuje również niższe koszty w każdy weekend, święta i dni ustawowo wolne od pracy.
W taryfie G13 znaczenie ma nie tylko pora dnia, ale też okres w roku. Inną stawkę płaci się od kwietnia do września, a także od października do marca.
Od czego zależy wysokość rachunku za prąd?
Na wysokość rachunku za prąd ma wpływ parę czynników. Przede wszystkim najważniejszą zmienną jest ilość zużytej energii przez gospodarstwo domowe oraz kwota za kWh. Cena za kilowatogodzinę może być różna w zależności od tego, czy zostanie przekroczony limit zużycia. Jeśli naruszymy limit, który wynosi 2000 kWh, możemy zapłacić o wiele wyższe rachunki.
Wybór taryfy za prąd może mieć duże znaczenie przy chęci zaoszczędzenia pieniędzy. Bartlomiej Magierowski/East News
Na cenę za kilowatogodzinę ma wpływ również wybrana taryfa za prąd, a wtedy czas, w jakim korzystamy z prądu elektrycznego. Ważny jest także wybór dostawcy prądu. Stawki, które płacimy, mogą się różnić w zależności od tego, od jakiej firmy będziemy kupowali energię.
W jakich godzinach prąd jest najtańszy?
Prąd jest najtańszy w momencie, kiedy mało ludzi korzysta z energii elektrycznej, czyli głównie w nocy. Konkretnie od godziny 22 do 6 zapłacimy najmniej za zużycie prądu.
W ciągu dnia za to na najtańszą stawkę za prąd można liczyć od godziny 13 do 16, gdy większość ludzi jest w pracy, poza miejscem zamieszkania.
Przeczytaj również: Jak czytać rachunek za prąd 2023?
W jakich godzinach prąd jest najdroższy?
Konsekwentnie, jeśli prąd jest najtańszy w momencie, gdy mało osób z niego korzysta, to najdroższy prąd jest w godzinach szczytu poboru energii. Wypada on od godziny 17 do 22.
To najczęstsze godziny, kiedy jest czas wolny po pracy. Wtedy oglądamy telewizję, gotujemy czy sprzątamy. Każda z tych czynności potrzebuje energii elektrycznej, więc zużycie prądu jest w tym momencie o wiele większe.
Przeczytaj również:
Popularny napój gazowany nie tylko ugasi pragnienie. Nietypowe zastosowanie na INTERIA.TV.