Prawo i finanse

Właścicieli domów czekają kontrole. Kto musi mieć świadectwo energetyczne i jakie kary grożą za jego brak?

28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla wszystkich budynków. Kogo będzie dotyczył ten obowiązek? Kiedy rozpoczną się kontrole? Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Lepiej to sprawdzić, gdyż za brak tego dokumentu grożą wysokie kary.       

Właścicieli domów czekają kontrole. Kto musi mieć świadectwo energetyczne i jakie kary grożą za jego brak?
Kogo dotyczy kontrola świadectwa energetycznego? Sprawdź! Fot.123RF/gov.pl

Spis treści:

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej certyfikat lub paszport energetyczny, to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Znajdują się w nim obliczenia, dotyczące m.in. ilości energii używanej do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody, a także klimatyzacji i oświetlenia.

Kto musi mieć świadectwo energetyczne – nowelizacja ustawy od 28 kwietnia 2023

Świadectwa charakterystyki energetycznej obowiązują w Polsce od kilkunastu lat. Dotychczas obowiązywały wyłącznie właścicieli budynków, wybudowanych po 2009 roku. Natomiast 28 kwietnia 2023 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Nakładać ona będzie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla każdej nieruchomości – zarówno dla domów, jak i mieszkań.    

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku budynków istniejących sporządzenie świadectw charakterystyki energetycznej będzie konieczne przy transakcji najmu lub sprzedaży. Będzie to dotyczyć tylko nowych umów najmu, zawartych po wejściu nowelizacji prawa w życie. Co ważne, ustawa nie przewiduje obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej dla istniejących budynków lub ich części, które są wykorzystywane na własny użytek.

W przypadku nowo wybudowanego budynku certyfikat energetyczny jest niezbędny już na etapie jego odbioru. Ponadto świadectwo charakterystyki energetycznej trzeba będzie wyrobić w przypadku modernizacji budynku, która będzie miała wpływ na zużycie energii (np. wymiana okien, zmiana źródła ciepła, ocieplenie budynku lub jego rozbudowa).     

Przeczytaj również: Kontrole ogrzewania 2023. Sprawdź, kiedy możesz się spodziewać kontrolerów i czy musisz ich wpuścić

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla właścicieli nieruchomości. W zależności od regionu Polski koszt wystawienia takiego certyfikatu waha się od 300 do nawet 1000 zł. Oprócz lokalizacji koszt wykonania świadectwa energetycznego uzależniony od wielu czynników, m.in. wielkości budynku i jego przeznaczenia, zastosowanych instalacji, stopnia skomplikowania bryły, a także dostępności dokumentacji technicznej.      

Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest przez 10 lat od daty jego wystawienia. Wyjątkiem są budynki i lokale, w których dokonano prac modernizacyjnych, w wyniku których zmieniła się jakość systemu energetycznego oraz jego wydajność. W takim przypadku świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność. Wówczas należy bezwzględnie sporządzić nowy certyfikat.  

kontrola świadectwa energetycznego Nowelizacja ustawy wprowadza obowiązek sporządzania świadectw energetycznych dla każdego budynku (również tych wybudowanych przed 2009). Fot.Arkadiusz Ziolek/East News

Kary za brak świadectwa energetycznego

Dotychczas kara za brak świadectwa energetycznego wynosiła 10 tys. zł. Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej ma ona wynieść kilka tysięcy złotych. Warto jednak zaznaczyć, że dokładna kwota kary ustalana będzie każdorazowo indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego.

Czy kontrola świadectwa energetycznego jest obowiązkowa?

Posiadanie świadectwa energetycznego to nie jedyny obowiązek, jaki niesie ze sobą nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej. Już wkrótce do domów Polaków zapukają kontrolerzy, którzy sprawdzą, czy właściciele nieruchomości posiadają wymagane świadectwo energetyczne. Kontrola ogrzewania będzie także polegać na sprawdzeniu stanu technicznego systemu ogrzewania.  

Według przepisów kontrola świadectwa energetycznego jest obowiązkowa. Jej częstotliwość zależeć będzie przede wszystkim od źródła ciepła, a mianowicie od jego rodzaju i mocy. Najczęściej kontrola będzie przeprowadzana co najmniej raz na dwa lata, najrzadziej raz na pięć. Warto jednak zaznaczyć, że ponownej kontroli można uniknąć. Jeśli po pierwszej kontroli nie zmieni się charakter energetyczny budynku, nie trzeba będzie jej przeprowadzać kolejny raz.    

Kontrole świadectw energetycznych rozpoczną się wraz z dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej, a więc 28 kwietnia 2023 roku.

Przeczytaj również: Nowy telewizor musisz zarejestrować albo zapłacisz wysoką karę. Sprawdź, co mówią przepisy

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.