Rośliny domowe

Czyszczenie liści roślin doniczkowych – jak to robić?

Jak czyścić liście kwiatów domowych i czy warto je dodatkowo nabłyszczać? Wyjaśniamy.

Czyszczenie liści roślin doniczkowych – jak to robić?
REKLAMA

Kwiaty doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego domu. Jeśli jednak mają prezentować się w pełnej krasie, muszą być czyste i zadbane. Jeżeli na powierzchni ich liści znajdzie się warstwa kurzu, brzydkie plamy czy zacieki po wodzie, kwiaty nie tylko stracą swój urok, ale również dobrą kondycję i zdrowie. To właśnie liście kwiatów są najbardziej narażone na zniszczenie, i to o nie powinniśmy najbardziej dbać. 

Usuwanie kurzu

Czyszczenie liści z kurzu pomaga roślinom prawidło funkcjonować. Podczas procesu fotosyntezy, liście zaopatrują roślinę w składniki pokarmowe, umożliwiają wymianę gazową oraz transpirują na zewnątrz nadmiar wody. Wykorzystują do tego celu zarówno całą powierzchnię blaszki liściowej, jak i znajdujące się na jej spodzie aparaty szparkowe, których funkcjonowanie może zostać zakłócone przez zalęgające na liściach zanieczyszczenia.

Zobacz więcej zdjęć

Liście, których powierzchni pokryta jest kurzem, są mniej skuteczne w pochłanianiu toksyn z powietrza i oddawania do atmosfery tlenu.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rośliny należy oczyszczać w taki sam sposób, gdyż poszczególne gatunki mają w tym zakresie inne oczekiwania.

Zobacz więcej zdjęć

Jak czyścić liście kwiatów doniczkowych?

Przede wszystkim należy pamiętać, że gatunki o liściach gładkich i błyszczących (np. skrzydłokwiat, zamiokulkas, figowiec sprężysty, sansewiera, dracena, alokazja, hoja, monstera) przeciera się wilgotną szmatką lub ustawia do wanny i delikatnie płucze pod prysznicem letnią wodą. Szczególnej pielęgnacji wymagają rośliny o dużych, gładkich liściach, na których kurz zbiera się szybko i odkłada grubymi warstwami (np. monstery, skrzydłokwiaty, figowce sprężyste).

Zobacz więcej zdjęć

Natomiast rośliny o matowych liściach lub te pokryte mieszkiem czy woskiem, należy oczyszczać z kurzu za pomocą pędzelka (jest to również dobry sposób na czyszczalnie roślin w trakcie kwitnienia, ponieważ ich kwiatów nie należy moczyć wodą) lub szczoteczki z delikatnego włosia. Do takich roślin zaliczamy m.in. fiołek afrykański, begonia królewska, pelargonia pachnąca, gerbera, ginura, masona.

Zobacz więcej zdjęć

W podobny sposób czyści się kwiaty o bardzo drobnych, delikatnych lub pokarbowanych listkach np. adiantum i nefrolepis wyniosły.  

REKLAMA
REKLAMA

Jak nabłyszczać kwiaty doniczkowe?

Nie wszystkie rośliny tolerują nabłyszczanie, ponieważ większość środków do przywracania blasku liściom, opiera się na substancjach chemicznych. Z pewnością nie wolno używać takich preparatów w przypadku gatunków, których liście pokryte są włoskami, meszkiem lub gęstym kutnerem, natomiast u pozostałych trzeba się najpierw upewnić, czy taki zabieg nie zrobi im krzywdy, najlepiej przeprowadzając test na jednym liściu.

Najlepiej wybierać preparaty w postaci nasączanych chusteczek, które w składzie zawierają głównie substancje pochodzenia naturalnego jak np. oliwa, wosk pszczeli, bursztyn, miód. Dobrym pomysłem mogą być też nawozy połączone z nabłyszczałem.

Zobacz więcej zdjęć

Które rośliny można nabłyszczać?

Nabłyszczanie dobrze znoszą m.in. fikusy sprężyste, monstery dziurawe, skrzydłokwiaty i anturium. Nie wolno jednak tego zabiegu przeprowadzać na gerberze, sępoli fiołkowej (tzw. fiołki afrykańskie), sagowcu, pilei, krotonie, difenbachi, aglaonemie, kaktusach, cyklamenach, fitoni, ginurze, marancie, kalatei czy skrętniku – możemy zniszczyć kwiaty.

Zobacz więcej zdjęć

Domowe sposoby na błyszczące liście kwiatów

Jednym z bardziej popularnych, domowych sposobów na nabłyszczanie liści jest przecieranie ich powierzchni ściereczką zwilżona np. piwem lub wodą z kilkoma kroplami naturalnej oliwy. Nie używajmy natomiast do tego celu masła, margaryny czy olejów jadalnych, gdyż zapchają szparki tlenowe w liściach i jeszcze bardziej przyciągną kurz.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również: Rośliny kwitnące zimą – pielęgnacja

Przeczytaj również: Jak zimą chorują domowe rośliny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie liści roślin doniczkowych – jak to robić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.