Rośliny domowe

Dom pełen kwiatów: Kalatea kwitnąca - pielęgnacja

Kalatea kwitnąca. W dzisiejszym poradniku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” kilka słów na jej temat.

Dom pełen kwiatów: Kalatea kwitnąca - pielęgnacja

fot. 123RF/PICSEL

Rodzaj calathea liczy ok. 300 gatunków. Większość z nich uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście. Przykładowo:

Kalatea „Flamestar” ma owalne liście, a uwagę przykuwa tworzący się na nich wzór. Jaśniejsze przebarwienia przypominają kształtem płomień. Kolor tych liści jest nieco jaśniejszy od innych gatunków.

Kalatea „Medallion” ma również owalne liście z ciekawym wzorem. Środek wypełniają białe pasma, ale brzeg pozostaje wyraźnie ciemnozielony. Spód liścia przybiera bordową barwę.

Kalatea „Ornata” jest wyjątkowa ze względu na kolor przebarwień liści. Różowe żyłki przepięknie kontrastują z ciemną zielenią.

Kalatea „Wavestar” ma łagodnie pofalowane, długie, wąskie liście, pokryte czerwono-brązowym meszkiem.

Kwitnąca kalatea może też pochwalić się wspaniałymi liśćmi. Są one ciemnozielone, błyszczące, z purpurowym przebarwieniem na spodzie. Są też bardzo przyjemne w dotyku.

Zobacz film naszego eksperta:

src: Kalatea kwitnąca - pielęgnacja. Domowe rośliny doniczkowe - dom pełen kwiatów, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Polska nazwa kalatei to ostrzeszyn, a angielska nazwa to w tłumaczeniu „modląca się roślina”, ponieważ cechą charakterystyczną wszystkich odmian jest to, że na ogonkach liściowych mają tzw. poduszki stawowe, które pozwalają na szybkie zmiany położenia blaszki liściowej w stosunku do słońca. W dzień są one ułożone poziomo, a wieczorem ustawiają się pionowo, do góry, jak do modlitwy. Jeżeli nasza roślina ma dużo liści, w trakcie przybierania pionowej postawy ocierają się one o siebie, wydając szeleszczący dźwięk. W przypadku tego gatunku to jednak nie liście przyciągają główną uwagę, ale kwiatostany — intensywnie pomarańczowe, wznoszące się nad rozetą liści. Nie pachną, ale długo utrzymują się na roślinie, nawet do kilku tygodni.

Calathea crocata jest jedynym gatunkiem z tej grupy roślin, którego kwiaty są niemniej atrakcyjne niż liście. Są one zebrane w szczytowe kwiatostany wyrastające na długich, cienkich pędach. Uwagę przyciągają żółtopomarańczowe podsadki. Kwiaty właściwe są rurkowate i ciemniejsze, ukryte pomiędzy nimi.

fot. 123RF/PICSEL

Aby zakwitnąć, kalatea musi przejść okres krótkiego dnia i długiej nocy. Warunki te można jej stworzyć również w domu, zaczynając od połowy sierpnia, kiedy zazwyczaj roślina ta kończy okres intensywnego wzrostu. Około 18:00 osłaniamy kalateę wiadrem lub kartonem nieprzepuszczającym światła, takiej wielkości, aby nie dotykał liści. Zdejmujemy go rano w okolicach godz. 08:00. To zapewnia roślinie 10-godzinny dzień i 14-godzinną noc. Czynność tę należy powtarzać tak długo, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, co powinno nastąpić w okolicach września.

Jest to roślina ciepłolubna, więc na ogół dobrze się czuje w naszych mieszkaniach. Ogólne zalecenie mówi, że najlepsza dla niej temperatura powietrza to mniej więcej 25 stopni Celsjusza. W temperaturze poniżej 15 stopni może dojść do zahamowania wzrostu rośliny, a nawet jej zamierania. Nawet mroźne powietrze w pokoju wietrzonym zimą może uszkodzić liście kalatei.

Roślinę tę najlepiej jest ustawić w miejscu dobrze oświetlonym, ale światłem rozproszonym, może być to także miejsce lekkiego półcienia. Nigdy nie wystawiamy jej na działanie bezpośrednich, ostrych promieni słonecznych, ponieważ mogłyby one spowodować uszkodzenie blaszek liściowych. Efektem nadmiaru światła może być żółknięcie liści oraz ich podwijanie się na brzegach. Kalatea dobrze rośnie np. w odległości 1 m od dużego okna balkonowego.

Przeczytaj: Kalanchoe - mistrzyni przetrwania. Ponowne kwitnienie i pielęgnacja »

Roślina wymaga ziemi lekkiej, przepuszczalnej, ale dobrze utrzymującej wilgoć. Przesadzenia wymagają silnie rosnące egzemplarze. Zaleca się, aby robić to w czerwcu, gdy zauważymy, że korzenie mocno się rozrosły. U nieprzesadzanej kalatei pojawiają się coraz mniejsze liście. Pamiętajmy, że na dnie nowej doniczki konieczny jest drenaż.

Kalatea kwitnąca dobrze reaguje na regularne zraszanie liści miękką wodą. Jeżeli chodzi o podlewanie, to ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, jednocześnie nie można dopuścić do przelania rośliny. Nadmiar wilgoci w podłożu może doprowadzić do gnicia korzeni. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że w przypadku kalatei nawet jednorazowe zasuszenie bryły korzeniowej prowadzi do nieodwracalnych zmian.

Dobrze pielęgnowana roślina rzadko choruje. Pierwsze objawy nieprawidłowości w uprawie pojawiają się na liściach. Jeżeli zauważymy, że liście od wierzchołków brązowieją i zasychają, to najczęściej wskazuje na zbyt niską wilgotność powietrza. Należy wtedy np. ustawić roślinę na podstawce wypełnionej kamykami zalanymi wodą lub można codziennie zraszać roślinę.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.