Rośliny domowe

Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?

W uprawie domowych roślin doniczkowych wymiana podłoża jest zabiegiem zarówno odmładzającym, jak i sanitarnym. Podobnie jest w przypadku storczyków. Usuwając stare podłoże i wycinając martwe korzenie, zmniejszamy ryzyko wystąpienia chorób grzybowych, a rośliny zyskują nową przestrzeń do rozwoju.

Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Żeby wybrać odpowiedni moment na przesadzanie, należy dokładnie obserwować rośliny. Różne gatunki storczyków mają własny cykl wegetacji, który nie zawsze zgadza się z naszymi porami roku. Zatem zasada przesadzania roślin wiosną nie zawsze sprawdzi się w ich przypadku.

Storczyki najlepiej jest przesadzać w fazie wzrostu lub zaraz po ich kwitnieniu. Fazę wzrostu poznamy po tym, że pojawiają się nowe korzenie lub ukazuje się nowy liść sercowy.

Aby prawidłowo przesadzić storczyki, musimy najpierw rozróżnić je według gatunku, tym samym form wzrostu. Storczyki monopodialne, jak falenopsis, sadzi się centralnie w doniczce. Storczyki sympodialne, jak np. dendrobium, sadzi się w doniczce tak, by najstarsze pędy znajdowały się po brzegach, zostawiając miejsce w środku nowym, przyszłorocznym pędom.

src: Youtube.com Kanał: Ogród na co dzień

Zazwyczaj przesadzamy storczyki co 2 – 3 lata. Ale niepoprawni "podlewacze" – do których niestety ja też się zaliczam – muszą czasami przeprowadzać akcje ratunkowe. Jeżeli zdarzało nam się podlewać rośliny za często lub zbyt obficie, możemy je uratować poprzez ich przesadzenie.

Koniecznie przesadzamy roślinę gdy podłoże porosną glony. Świadczy o tym zielony lub żółty osad na podłożu, a czasami pojawiające się grzyby. Przesadzenia wymagają też storczyki, których korzenie uległy zasoleniu, są brązowe i miękkie, oraz gdy pojawią się szkodniki, które często atakują nie tylko nadziemną część roślin, ale również osiedlają się w podłożu. Rośliny przesadzamy również wtedy, gdy doniczka okazuje się zbyt mała i nowe pędy lub korzenie nie mają już dość miejsca do dalszego rozwoju.

Zobacz więcej zdjęć

Falenopsisy to epifity. W naturze rosną w rozwidleniach gałęzi na drzewach i pniach. Mimo że żyją na innych roślinach, nie są pasożytami. Ale właśnie w związku z ich wyjątkowym miejscem występowania w naturze, podczas przesadzania storczyków należy korzystać wyłącznie z tzw. podłoża do storczyków, które może składać się z kawałków kory drzew iglastych pozbawionych żywicy i dodatków torfowca, włókien kokosowych, wełny mineralnej, perlitu czy skał wulkanicznych. Podłoże to daje korzeniom zakotwiczenie w doniczce, zaopatruje roślinę w substancje odżywcze i odpowiednio szybko odprowadza nadmiar wody. W zależności od gatunku storczyki mogą wymagać nieco innej struktury podłoża.

Zobacz więcej zdjęć

Podczas przesadzania warto stosować doniczki, które w sklepach ogrodniczych oznaczone są jako doniczki do storczyków. Mają na dnie mają wystarczająco dużo drożnych otworów, żeby uniknąć stagnacji wody w naczyniu. Przezroczyste doniczki plastikowe są przeznaczone dla storczyków epifitycznych, czyli m.in. dla falenopsisa, ponieważ ułatwiają fotosyntezę.

Sam proces przesadzania przebiega podobnie jak w przypadku każdej innej domowej rośliny doniczkowej. Delikatnie wyciągamy storczyka ze starej doniczki. Dokładnie strząsamy stare podłoże. Następnie usuwamy zgniłe korzenie ostrym, zdezynfekowanym sekatorem. Do nowej, czystej doniczki wrzucamy niewielką ilość podłoża. Umieszczamy w niej storczyka, pamiętając o zasadzie, że falenopsisy sadzimy centralnie. Dosypujemy podłoża opukując doniczkę i strząsając kawałki kory substratu, aż nowo posadzona roślina będzie stabilna.

Zobacz więcej zdjęć

Pamiętajmy, żeby podłoża dla storczyków nigdy nie ugniatać. Możemy je jedynie delikatnie strząsać, w ten sposób unikniemy połamania korzeni. Przez 4-6 dni po przesadzeniu nie należy podlewać storczyków, dzięki temu miejsca ewentualnych cięć powinny się szybko i dobrze zagoić. Przez 4-6 tygodni nie stosuje się nawożenia.

W przypadku falenopsisów, przy zdrowych i silnych roślinach mamy zazwyczaj do czynienia z rozbudowanym i złożonym systemem korzeniowym. Może się okazać, że umieszczenie takiego okazu w nowej doniczce sprawia pewne kłopoty. Nie należy tych korzeni obcinać, ani sięgać po znacznie większe naczynia, bo wtedy podłoże będzie dużo wolniej przesychać. Wystarczy przed przesadzeniem zanurzyć korzenie, mniej więcej na 5 minut, w letniej wodzie. Staną się one wtedy bardziej elastyczne i nie będą się tak łatwo łamać. Można je z łatwością owinąć wokół dłoni lub delikatnie wkręcić do wnętrza nowej doniczki.

Zobacz więcej zdjęć

Większość storczyków daje się przesadzić bez najmniejszych problemów. Tylko niektóre gatunki uznają to za zakłócenie wegetacji i przez pewien czas przestają rosnąć. Niektóre po przesadzeniu wchodzą w okres spoczynku. W takim wypadku po przesadzeniu ograniczamy podlewanie i możemy przenieść roślinę do nieco chłodniejszego pomieszczenia.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.