Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Monstera - prawidłowa pielęgnacja i najlepsze stanowisko

Monstera jest jedną z większych roślin w naszych mieszkaniach, ostatnio stała się znowu bardzo popularna. Lubi stanowiska jasne i półcieniste, nie bezpośrednio nasłonecznione. Co oznacza, że w jasnych pomieszczeniach z większymi oknami możemy trzymać ją w głębi pokoju. 

Monstera - prawidłowa pielęgnacja i najlepsze stanowisko

fot. Pixabay.com

Jak przystało na roślinę z klimatu tropikalnego monstera lubi wysoką wilgotność powietrza. Dlatego warto ją regularnie zraszać. W tym celu używamy miękkiej wody, która nie pozostawi na liściach plam. Może być to przegotowana i odstana woda z kranu lub deszczówka, którą wlewamy do opryskiwacza i delikatnym, rozproszonym strumieniem nanosimy na roślinę. W pielęgnacji monstery ważne jest też podlewanie. Duże liście transpirują spore ilości wody, dlatego nawadniamy roślinę dość często i obficie, szczególnie latem. Duże rośliny potrzebują też sporej dawki składników odżywczych. Nie możemy więc zapominać o nawożeniu naszej monstery.

src: Monstera - prawidłowa pielęgnacja i najlepsze stanowisko dla monstery. Jak dbać o monsterę?, Youtube.com, Ogród na co dzień

Odpowiedni będzie wieloskładnikowy nawóz do roślin zielonych. Przygotowujemy z niego roztwór wodny, który dozujemy na wilgotne podłoże. W okresie wzrostu przypadającym mniej więcej od marca do października nawożenie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w miesiącu, a niekiedy nawet częściej. Młode rośliny przesadzamy zazwyczaj raz na rok lub raz na 2 lata, starsze rzadziej, w zależności od potrzeby.

W książkach i internecie można znaleźć wiele ciekawostek o monsterach. M.in. to, że napar z liści i korzeni powietrznych tej rośliny jest stosowany w leczeniu artretyzmu. Ponadto jej korzenie są wykorzystywane jako remedium na ukąszenia węży. Ciekawostką jest również to, że korzenie monstery dziurawej są surowcem do produkcji lin i koszy. Owocostany tej rośliny są jadalne, lecz kwiatostany są trujące. Trujący sok znajduje się również w liściach i łodydze, należy więc zachować ostrożność podczas zabiegów pielęgnacyjnych, a zwłaszcza podczas pobierania sadzonek.

Szkodniki na tych roślinach występują rzadko, aczkolwiek może się zdarzyć, że pojawią się przędziorki, tarczniki czy wełnowce. Jeżeli zauważymy, że liście są ciemne na brzegach i żółte pośrodku, może być to objaw zbyt niskiej temperatury lub przeciągów. Jeżeli na liściach pojawią się ciemnożółtawe pęknięcia z czarnymi punktami, może być to objaw choroby grzybowej. A brunatnienie końców liści może być spowodowane zarówno przelaniem, jak i również przesuszeniem bryły korzeniowej.   

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.