W tym artykule dowiesz się:
- Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe;
- Czy można przesadzać rośliny doniczkowe zimą;
- Jaki jest wpływ faz księżyca na przesadzanie roślin;
- Jakie podłoże wybrać dla roślin;
Przesadzanie roślin doniczkowych — kalendarz
Kiedy przesadzać rośliny? Ogólna zasada mówi, że im starsza roślina, tym rzadziej można ją przesadzać. Młode okazy, ze względu na intensywny wzrost, należy przenosić do większych pojemników co roku, starsze – wystarczy raz na 2-3 lata. Konieczność wymiany doniczki rozpoznamy po zahamowanym wzroście rośliny (braku wypuszczanych pędów) lub korzeniach wystających z otworów pojemnika. W drugim wypadku nie wyciągajmy danego okazu na siłę – możemy w ten sposób uszkodzić korzenie. Lepiej będzie stłuc lub rozciąć doniczkę. Kiedy jeszcze przesadzać rośliny doniczkowe? Naczynie zmieniamy też, jeśli jest zbyt małe, by stabilnie utrzymać roślinę. Gdy nie jesteśmy pewni przesadzania, wyjmujemy delikatnie roślinę z pojemnika i sprawdzamy, czy ziemia została przerośnięta przez korzenie.
Dlaczego warto przeprowadzać przesadzanie roślin doniczkowych? W małych doniczkach rośliny będą rosły mizerne i niezbyt okazałe – zbita i wyjałowiona z minerałów ziemia nie zaspokoi ich zapotrzebowania na składniki odżywcze. Poza tym będą one bardziej narażone na choroby grzybowe oraz ataki szkodników.
Przesadzanie roślin doniczkowych — błędy
Zanim przystąpimy do przesadzania, upewnijmy się, kiedy dany gatunek można przenosić. Niektóre rośliny, takie jak cantedeskia, która kwitnie od marca do kwietnia, należy przesadzać późnym latem. Nie przenosimy też okazów chorych lub zajmowanych przez szkodniki. Gdy rozmiar i waga rośliny uniemożliwiają jej przesadzenie, wymieniamy górną warstwę podłoża.
Zwykle odradza się przesadzanie roślin doniczkowych zimą. Jest jedna wyjątek od tej reguły Fot. 123RF/PICSEL
Przesadzanie roślin doniczkowych zimą
Na ogół odradza się przesadzanie roślin doniczkowych zimą. Większość popularnych gatunków przesadza się wiosną, przed okresem kwitnienia i owocowania. Od tej reguły jest jeden wyjątek — zimą można przesadzać rośliny zakupione o tej porze roku. Doniczki, w których rośliny są trzymane w sklepach ogrodniczych, są zbyt małe dla korzeni; często też brakuje w nich warstwy drenażu. Jeśli rośliny była długo magazynowe, ich podłoże mogło się wyjałowić, co oznacza, że ziemia nie dostarcza im wystarczającej liczby składników odżywczych. Przed zimowym przesadzaniem odczekajmy kilka-kilkanaście dni, tak by rośliny miały czas na przystosowanie się do nowych warunków.
Przesadzanie roślin doniczkowych a fazy księżyca
Księżyc jako ziemski satelita odgrywa sporą rolę w uprawie roślin. Wielu ogrodników i amatorów roślin planuje prace pielęgnacyjne przy roślinach w zgodzie z fazami księżyca. Przesadzanie kwiatów doniczkowych zaleca się wykonywać, gdy księżyc znajduje się w skrajnych fazach — przybywa i zanika. W nowiu przesadza się rośliny ozdobne ze względu na liście, pędy, kwiaty i wytwarzane owoce. W ostatniej kwadrze przesadza się pozostałe okazy.
Do jakich doniczek przesadzamy rośliny?
Rośliny przenosimy do doniczek niewiele większych od dotychczasowych. Umieszczenie ich w zbyt dużych pojemnikach może spowodować, że będą dążyły do silniejszego rozrostu korzeni, przez co przeznaczą mniej energii na wypuszczanie pędów czy kwiatów. Denko naczynia powinno mieć otwory, przez które nadmiar wody wycieknie na podstawkę – w zamkniętych osłonkach korzenie zaczną gnić. Właściwie nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy donicę plastikową lub ceramiczną, jednakże niektóre gatunki, jak np. storczyki, łatwiej uprawiać w przeźroczystych naczyniach, które umożliwiają bieżący podgląd stanu korzeni.
Podczas przesadzania roślin doniczkowych nie zapominajmy o wyłożeniu spodu donicy warstwą drenażu – keramzytem, grubym żwirem lub fragmentami potłuczonych ceramicznych doniczek – który zapewni korzeniom dostęp do tlenu.
Rośliny warto przesadzać, gdy księżyc jest w nowiu Fot. 123RF/PICSEL
Przesadzanie roślin bez błędów — jakie podłoże wybrać?
Zdecydowana większość roślin doniczkowych nie ma wygórowanych wymagań, w zupełności wystarczy im ziemia uniwersalna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Są jednak wyjątki. Niektóre gatunki, jak np. kalanchoe preferują ciężką, gliniastą ziemię, z kolei paprocie i draceny – lekkie podłoże torfowe. Storczyki natomiast lubią podłoże złożone z kory, mchu torfowca, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Taki skład sprawia, że gleba jest luźna i przewiewna, co chroni korzenie przed gniciem.
Przesadzanie roślin doniczkowych
Przed zaplanowanym przesadzaniem, intensywnie podlewamy zieleń pokojową. To ułatwi wyciąganie jej z doniczek. Mniejsze egzemplarze obracamy spodem do góry i lekko ostukujemy, aby wysunęła się bryła korzeniowa. Zanim wyjmiemy starsze okazy, warto oddzielić ich korzenie od ścianek naczynia za pomocą długiego noża. Splątaną bryłę korzeniową należy delikatnie odwikłać. Uszkodzone lub obumarłe korzenie odcinamy.
W nowej doniczce rozprowadzamy drenaż, a na nim niedużą ilość podłoża. Układamy na nich bryłę korzeniową, a następnie zasypujemy ziemią. Później ubijamy ją dłońmi i w razie konieczności – uzupełniamy tak, aby całkowicie wypełniła naczynie. Na końcu obficie podlewamy roślinę. Ponieważ świeże podłoże pełne jest niezbędnych składników odżywczych, ewentualne nawożenie przeprowadzamy dopiero po upływie ok. miesiąca.
Deccoria.pl