Rośliny domowe

Najważniejsze zasady przesadzania roślin doniczkowych

Marzec to dobra pora na przesadzanie kwiatów doniczkowych. Zabieg ten wykonujemy, jeśli za mała doniczka ogranicza rozrost korzeni lub wzrastanie rośliny.
REKLAMA

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?
Ogólna zasada mówi, że im starsza roślina, tym rzadziej można ją przesadzać. Młode okazy, ze względu na intensywny wzrost, 
należy przenosić do większych pojemników co roku, starsze – wystarczy raz na 2-3 lata. Konieczność wymiany doniczki rozpoznamy po zahamowanym wzroście rośliny (braku wypuszczanych pędów) lub korzeniach wystających z otworów pojemnika. W drugim wypadku nie wyciągajmy danego okazu na siłę – możemy w ten sposób uszkodzić korzenie. Lepiej będzie stłuc lub rozciąć doniczkę. Naczynie zmieniamy też, jeśli jest zbyt małe, by stabilnie utrzymać roślinę. Gdy nie jesteśmy pewni przesadzania, wyjmujemy delikatnie roślinę z pojemnika i sprawdzamy, czy ziemia została przerośnięta przez korzenie.

Rośliny, którym nie zapewnimy „nowego lokum”, będą rosły mizerne i niezbyt okazałe – zbita i wyjałowiona z minerałów ziemia nie zaspokoi ich zapotrzebowania na składniki odżywcze. Poza tym będą one bardziej narażone na choroby grzybowe oraz ataki szkodników.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Dlaczego zioła z supermarketów tak szybko usychają? »

Które rośliny przesadzamy w marcu?
Zanim przystąpimy do przesadzania, upewnijmy się, że dany gatunek może być przesadzany wiosną. Niektóre gatunki, takie jak cantedeskia, która kwitnie od marca do kwietnia, należy przesadzać późnym latem. Nie przenosimy też okazów chorych lub zajmowanych przez szkodniki. Gdy rozmiar i waga rośliny uniemożliwiają jej przesadzenie, wymieniamy górną warstwę podłoża.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Do jakich doniczek przesadzamy rośliny?
Rośliny przenosimy do doniczek niewiele większych od dotychczasowych. Umieszczenie ich w zbyt dużych pojemnikach może spowodować, że będą dążyły do silniejszego rozrostu korzeni, przez co przeznaczą mniej energii na wypuszczanie pędów czy kwiatów. Denko naczynia powinno mieć otwory, przez które nadmiar wody wycieknie na podstawkę – w zamkniętych osłonkach korzenie zaczną gnić. Właściwie nie ma większego znaczenia, czy wybierzemy donicę plastikową lub ceramiczną, jednakże niektóre gatunki, jak np. storczyki, łatwiej uprawiać w przeźroczystych naczyniach, które umożliwiają bieżący podgląd stanu korzeni.

Spód donicy wykładamy drenażem – keramzytem, grubym żwirem lub fragmentami potłuczonych ceramicznych doniczek – który zapewni korzeniom dostęp do tlenu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przeczytaj: Jakie kwiaty siejemy w marcu? »

Przesadzanie roślin  — jakie wybrać podłoże?
Zdecydowana większość roślin doniczkowych nie ma wygórowanych wymagań, w zupełności wystarczy im ziemia uniwersalna, przepuszczalna i lekko kwaśna. Są jednak wyjątki. Niektóre gatunki, jak np. kalanchoe preferują ciężką, gliniastą ziemię, z kolei paprocie i draceny – lekkie podłoże torfowe. Storczyki natomiast lubią podłoże złożone z kory, mchu torfowca, włókna kokosowego, keramzytu i innych elementów. Taki skład sprawia, że gleba jest luźna i przewiewna, co chroni korzenie przed gniciem.

Przesadzanie roślin doniczkowych
Przed zaplanowanym przesadzaniem, intensywnie podlewamy zieleń pokojową. To ułatwi wyciąganie jej z doniczek. Mniejsze egzemplarze obracamy spodem do góry i lekko ostukujemy, aby wysunęła się bryła korzeniowa. Zanim wyjmiemy starsze okazy, warto oddzielić ich korzenie od ścianek naczynia za pomocą długiego noża. Splątaną bryłę korzeniową należy delikatnie odwikłać. Uszkodzone lub obumarłe korzenie odcinamy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W nowej doniczce rozprowadzamy drenaż, a na nim niedużą ilość podłoża. Układamy na nich bryłę korzeniową, a następnie zasypujemy ziemią. Później ubijamy ją dłońmi i w razie konieczności – uzupełniamy tak, aby całkowicie wypełniła naczynie. Na końcu obficie podlewamy roślinę. Ponieważ świeże podłoże pełne jest niezbędnych składników odżywczych, ewentualne nawożenie przeprowadzamy dopiero po upływie ok. miesiąca.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Wybrane dla ciebie:

Przeczytaj również:
Piękny ogród na piasku. Które kwiaty wybrać i jak użyźnić podłoże?
TOP10 Kwitnących krzewów ogrodowych
10 roślin, które wyrosną w cieniu
Najlepsze rośliny liściaste na żywopłot
Stwórz staw przyjazny dla zwierząt
Sposób na skarpę w ogrodzie
Ogród skalny. Jak go zbudować?
Ogród dla niecierpliwych. Rośliny szybkorosnące

Zobacz: Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Najważniejsze zasady przesadzania roślin doniczkowych "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.