Art. Spons.

Spraw, aby Twoje rośliny miały zawsze odpowiednią ilość wody. Wypróbuj hydrożel

W życiu każdego posiadacza roślin domowych zdarzają się takie momenty, kiedy nie możemy zaopiekować się naszymi zielonymi przyjaciółmi. Czasami powodem braku dyspozycyjności jest wyjazd, a czasami po prostu zapomnimy o ich podlewaniu. Niezależnie od tego, czy wystawiamy nasze rośliny na przesuszenie czy na przelanie, wywołuje to u niej stres, co stanowczo nie sprzyja to jej zdrowemu rozwojowi. Na szczęście z pomocą przychodzi nam hydrożel.

REKLAMA

Co to jest hydrożel?

Są to wykonane z polimerów kuleczki wchłaniające wodę. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mogą ją później oddawać z powrotem do korzeni. W ogrodnictwie służy zatem jako swoisty magazyn wody. Nie rozpuszcza się w glebie przez co może posłużyć nam wiele lat.

Wygoda w zasięgu ręki

Zastosowanie hydrożelu pozwala nam znacząco zwiększyć interwały podlewania. Działa on w dwojaki sposób. Po pierwsze, jeśli podlejemy roślinę zbyt obficie, jest on w stanie wchłonąć nadmiar wody. Z drugiej strony, jeśli zapomnimy tego zrobić, hydrożel zacznie uwalniać z siebie płyn, oddając go korzeniom. Dzięki temu rozwiązaniu nasze uprawy będą zawsze dobrze nawodnione. Marka Target ma w swojej ofercie nawóz z hydrożelem TerraCottem, który pozwala dodatkowo odżywić nasze rośliny.

Jak skorzystać z dobrodziejstw hydrożelu?

Zastosowanie hydrożelu jest banalnie proste, mieszamy go z ziemią - i gotowe. Jest jednak coś, co powinniśmy jeszcze wziąć pod uwagę. Zaleca się, aby hydrożel był umieszczony na wysokości korzeni rośliny, wtedy działa najlepiej. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest postępowanie zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Hydrożelu nie może być za dużo, powinniśmy zachować proporcje podane przez producenta. Mając w pamięci powyższe uwagi, możemy przystąpić do sadzenia roślin we wcześniej przygotowanej mieszance. Następnym krokiem jaki musimy wykonać jest obfite podlanie w celu napełnienia hydrożelowych kulek wodą. Weźmy pod uwagę, że nie ma potrzeby stosowania go w glebach ciężkich i mokrych. Najlepszym pomysłem jest użyć go w glebach suchych i lekkich.Korzyści płynące ze stosowania hydrożelu

Zastosowanie hydrożelu w ogrodnictwie ma wielu zwolenników. Nie dziwi nas to, jego stosowanie niesie za sobą wiele zalet. Hydrożel:

  • wspomaga nawadnianie roślin poprzez magazynowanie wody w strefach korzeniowych,
  • stymuluje strefy korzeniowe do wzmożonego wzrostu,
  • jest nietoksyczny, a co za tym idzie bezpieczny dla gleby i roślin,
  • wydłuża interwały pomiędzy kolejnymi zabiegami podlewania,
  • redukuje straty wody podczas ewaporacji,
  • spulchnia glebę, nieustannie zwiększając i zmniejszając swoje rozmiary,
  • zapobiega zarówno przesuszeniu jak i przelaniu roślin,
  • przeciwdziała wymywaniu składników pokarmowych z gleby,
  • zachowuje swoje właściwości nawet do 5 lat,
  • nadaje się zarówno do roślin doniczkowych, jak i do ogródka.

Gdzie kupić hydrożel?

Hydrożel stał się na tyle popularnym produktem, że bez problemu dostaniemy go w każdym sklepie ogrodniczym. Do wyboru mamy sprawdzone produkty wielu producentów. Sam hydrożel dostępny jest zarówno w formie kulek, grudek jak i w formie sypkiej, a także z dodatkiem nawozu, tak jak w przypadku omawianego wyżej hydrożelu TerraCottem.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Spraw, aby Twoje rośliny miały zawsze odpowiednią ilość wody. Wypróbuj hydrożel"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.