Fot.123RF.com
Przestrzeń taras-ogród
Zanim zaczniesz przebierać w ofertach ogrodowych mebli, zastanów się, w jaki sposób „scalić” w jedną całość podest z trawnikiem i resztą ogrodu. Jeśli podłoga tarasu znajduje się na tym samym poziomie co reszta działki nie musisz zbytnio kombinować – ciągnącą się wzdłuż granicę możesz jedynie ozdobić ulubionymi kwiatami lub wysypać wąską ścieżkę ozdobnymi kamieniami.
Jeśli jednak trawnik od tarasu oddziela delikatna skarpa, warto zainwestować w żyzną ziemię, na której posadzisz dekoracyjne skalniaki i krzewy - w ten sposób zagospodarujesz puste miejsce, a podest „zleje się” z ogrodem w jedną całość. Przy wysokich skarpach dobrym rozwiązaniem będą kaskadowe ogrody – płaszczyznę stromego fragmentu podziel na dwie lub kilka części, odseparuj kamieniami, palisadami lub ozdobną cegłą i stwórz współgrającą z sobą kompozycję roślinną (w każdej części posadź kwiaty lub krzewy w harmonizujących ze sobą kolorach).
Co na tarasie? Materiały podłogowe
Co właściwie musi znaleźć się na tarasie, by oprócz właściwości estetycznych, pełnił również funkcję odpornego na warunki atmosferyczne letniego salonu? Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiedniej podłogi. Najtańszym, a zarazem jednym z najbardziej trwałych materiałów jest zwykły beton. Fanom śródziemnomorskich klimatów do gustu przypadnie równie wytrzymały kamień (np. ozdobne piaskowce lub granity). Najbardziej przytulną, ale też najtrudniejszą w utrzymaniu opcją jest podłoga drewniana (najdłuższą żywotność bez uszczerbku na fakturze mają egzotyczne odmiany drewna). Taki podest wymaga odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji zawsze przed sezonem letnim. Warte uwagi są również deski ryflowane – wyżłobione rowki świetnie odprowadzają wodę, zabezpieczając powierzchnię przed śliskością.
Rośliny nie tylko w ogródku
Aby taras nie wyglądał smutno i bezbarwnie, pamiętaj, by nie ograniczać się tylko i wyłącznie do mebli i oświetlenia. Zadbaj o to, by na podeście zakwitły również kwiaty i małe krzewy. Dużą ozdobą przestrzeni będą finezyjnie zdobione, masywne donice, egzotyczne rośliny, pnące się po drabinkach bluszcze. Nie bój się wyrazistych kolorów, zwłaszcza, gdy podłogę tarasu zdobi szary beton lub beżowe, jednokolorowe kamienie. Bujnie kwitnące, wiszące kwiaty lub soczysta zieleń iglaków rewelacyjnie ożywią letnią strefę wypoczynku. Z chłodnym, betonowym podestem świetnie będą współgrały drewniane skrzynie z rozłożystymi krzewami – to prosty sposób, by błyskawicznie ocieplić tarasową przestrzeń.
Południe czy zachód? Barierka czy taras otwarty?
Urządzając taras od podstaw (lub tworząc nową przestrzeń w już zagospodarowanym domu) warto zastanowić się, gdzie właściwie ulokować naszą strefę relaksu. Pamiętajmy, że taras na stronie południowej będzie miał nieco inne wymagania techniczne niż ten, ulokowany na zachodzie. Od strony słońca sprawdzą się materiały (dotyczy to zarówno mebli jak i podłogi) wytrzymałe na wysoką temperaturę i promienie UV (wspomniane wcześniej surowce z egzotycznych gatunków drzew) oraz rośliny, które pięknie kwitną w pełnym słońcu i na suchym podłożu. Zachodnia strona domu stwarza bardziej przyjazne warunki rozrostu roślin – tutaj możemy sobie pozwolić na zdecydowanie większą dowolność, jeśli chodzi o rodzaj kwiatów i krzewów, materiałów podłogowych czy meblowych.
W większości przypadków projektanci ogrodów i domów odradzają ograniczanie domowych, letnich salonów balustradami (ciężko wyobrazić sobie leniuchowanie na leżaku z widokiem na poręcze). Jeśli jednak w domu mieszkają lub często bywają dzieci, a taras jest ulokowany na podwyższeniu, konieczne jest zabezpieczenie podestu barierkami.
Aby zminimalizować „straty” wynikające z ograniczenia widoczności, wybierajmy lekkie materiały i zgrabne projekty tarasowego mini ogrodzenia. A jeśli dopiero budujesz dom i w przyszłości będziesz chciał ukryć się na własnym tarasie przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, pomyśl już dziś o posadzeniu wysoko rosnących iglaków.
Deccoria.pl