Fot.123RF.com
Czego wystrzegać się, aby nie zmienić naszego wymarzonego salonu kąpielowego w codzienny koszmar? Poniżej przedstawiamy kilka często nieumyślnie popełnianych błędów w urządzaniu łazienki.
1. Zaniedbanie wentylacji
Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna szczególnie w przypadku łazienki jest sprawnie działająca wentylacja. Skraplająca się para wodna, powodująca ciągłą wilgoć, przy braku dobrego przewietrzania naraża naszą łazienkę na pojawienie się w niej grzybów i pleśni. Będzie to nie tylko skaza na wyglądzie pomieszczenia, ale także odbije się to na naszym zdrowiu. Bezwzględnie zabrania się zasłaniania czy zamurowywania kratek wentylacyjnych w łazience. Posiadając wentylację mechaniczną łazienki, należy regularnie poddawać ją przeglądowi i dbać o prawidłowe jej funkcjonowanie.
Pełne drzwi do łazienki, to kolejny często popełniany błąd. O sprawnie działającej wentylacji w pomieszczeniu sanitarnym stanowić będzie również to, czy w drzwiach wejściowych zastosujemy odpowiednie otwory wentylacyjne lub zamontujemy drzwi z podcięciem wentylacyjnym. Jest to drugi obligatoryjny element w naszej łazience, którego nie można pominąć.
2. Oświetlenie
Dobre oświetlenie jest ważne dla wszystkich pomieszczeń, w których przebywa człowiek. Niedoświetlona lub źle oświetlona łazienka to kolejny często spotykany problem. Niestety, jedna designerska lampa pośrodku sufitu nie zapewni nam dobrego oświetlenia. Można ją potraktować jako element uzupełniający aranżację, w połączeniu z innymi punktami oświetlenia, równomiernie rozmieszczonymi na suficie.
Innym błędem często popełnianym w łazienkach jest złe doświetlenie lustra. Najgorszym rozwiązaniem będzie jeden kinkiet nad lustrem, świecący w dół. Strumień światła rzucony od góry sprawi, że zamiast doświetlić nam twarz podczas codziennej toalety, stworzą się na niej cienie. Oświetlenie lutra powinno być równomierne i liniowe. Dobrze sprawdzą się umieszczone po obu stronach lustra, lampy w typie kinkietów z rozproszonym światłem – świecącym całą swoją powierzchnią. Takie światło równomiernie oświetli nam twarz – co jest szczególnie ważne w przypadku pań, przy wykonywaniu codziennego makijażu.
3. Brak przestrzeni
Ciasna, klaustrofobiczna łazienka – każdemu takie obrazy łatwo pojawią się przed oczami. Niestety wielokrotnie, sami sobie zapewniamy taką sytuację, pomijając na wstępie projekt funkcjonalny. Łazienka to pomieszczenie, które jest wielkości zaledwie kilku metrów kwadratowych i każdy centymetr tutaj się liczy. Istotne jest dobre rozplanowanie lokalizacji sprzętów, tak aby móc swobodnie z nich korzystać.
Często źle rozplanujemy faktyczną powierzchnię pomiędzy urządzeniami, zapominając o konieczności pozostawienia odpowiedniej przestrzeni manewrowej przed miską ustępową, umywalką czy wanną.
Zapewnienie odpowiedniego miejsca i zarazem swobody ruchów, nie jest to tylko „must have” codziennego funkcjonowania, ale także wymogi zawarte w prawie budowlanym. Tak np. cytując warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie: „przed miską ustępową należy zapewnić przestrzeń co najmniej 0,6x0,9m w rzucie poziomym, spełniającą również funkcję powierzchni przed umywalką”. Decydując się na montaż bidetu obok miski ustępowej, pamiętajmy o zapewnieniu min. 30cm przestrzeni pomiędzy nimi.
Kolejnym przestrzennym problemem, jest zbyt mało wolnej przestrzeni do pełnego otwarcia drzwi kabiny prysznica. Pamiętajmy, że drzwi do kabiny otwierane na zewnątrz mają min. promień otwarcia ok. 35cm dla drzwi dwuskrzydłowych i 60cm dla drzwi jednoskrzydłowych. Powinno zapewnić się swobodę pełnego otwarcia drzwi do kabiny, tak aby np. nie zaistniała kolizja z otwarciem stojącej obok szafki.
Unikajmy trudno dostępnych zakamarków – takie miejsca sprzyjają gromadzeniu się kurzu i wilgoci, co może powodować rozwój grzybów i pleśni, poza tym będą dodatkowo trudno dostępne do dokładnego posprzątania. Generalnie, jeśli nie musimy – nie zagracajmy naszej łazienki niepotrzebnymi sprzętami.
Powszechnie spotykaną nieprawidłowością jest wstawianie wanny za wszelką cenę do za małej łazienki. Nigdy nie zapomnę bardzo słusznego spostrzeżenia jednego z klientów „Instalowanie maleńkiej wanny o długości 130cm, to niczym montaż wanienki dziecięcej, kto poza dziećmi może z tego korzystać?” Bardzo spostrzegawcza uwaga, poza tym wyobraźmy sobie, że na takiej szerokości, możemy zmieścić duży prysznic, bo taki o długości 120cm jest naprawdę pokaźny.
4. Bezpieczeństwo
Śliska posadzka to wróg numer jeden. Zastosowanie na posadzce płytek ceramicznych, które nie są do tego dedykowane np. pięknie wyglądająca mozaika, która płynnie przechodzi ze ściany na posadzkę – może być naprawdę niebezpieczna, jeśli wybierzemy materiał bez klasy antypoślizgowości. Szklane płytki w kontakcie z wilgocią stają się bardzo niebezpieczne – o wypadek nietrudno.
5. Przechowywanie
Piękna duża wanna, szklany prysznic, złota armatura…. i na środku wiadro z mopem. Czar prysł! Tak właśnie wygląda łazienka, w której nie zaplanujemy odpowiedniego miejsca do przechowywania wszystkich niezbędnych akcesoriów – począwszy od kosmetyków, ręczników, kosza na brudną bieliznę czy sprzętu do sprzątania. Wszystkie te elementy powinny być schowane i posiadać swoje miejsce do przechowywania.
Pochłonięci wizją podwieszanych geometrycznych półek, wielokrotnie serwujemy sobie nieporęczne, co gorsze niezamykane półki. Meble powinny być zamknięte drzwiczkami, gdyż chronią nasze przedmioty przed kurzem i wilgocią.
A co z miejscem pod umywalką? Niewykorzystane, częsty przypadek. Wolnowisząca, niezabudowana umywalka jest to strata miejsca pod urządzeniem. Dodatkowo zastosowanie zwykłego białego syfonu i pozostawienie go odsłoniętego, nie wygląda zbyt estetycznie i atrakcyjnie, nie wspominając o osadzaniu się na nim pokładów kurzu.
6. Brodzik
Często decydujemy się na za wysoki brodzik, w którym będziemy mogli zażyć kąpieli, niczym w wannie. Jest to bardzo mylne przekonanie. Nie tylko nie sprawimy sobie w nim błogiej kąpieli, a także po jakimś czasie okaże się, że zupełnie z niego nie korzystamy, stoi on bezużyteczny i tylko niepotrzebnie zagraca pomieszczenie. Wysoki brodzik stanowi dużą barierę dla większości osób, poprzez wysoki próg i utrudnione wchodzenie do niego. Głębokie brodziki są trudne do utrzymania w czystości, z racji tego, że zamontowana jest na nich kabina, ciężko będzie go nam dokładnie posprzątać.
Prysznic bez brodzika z wpustem w posadzce – łatwość w utrzymaniu czystości, wygoda korzystania – same plusy. Jednak nie do końca, gdy zapomnimy o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Bolączką jest rozlewająca się woda po łazience i kapiący sufit u sąsiada pod nami? To znaczy że, źle zostały uformowane spadki na posadzce w kierunku odwodnienia lub zupełnie o nich zapomnieliśmy, a także nieodpowiednio zaizolowane zostało podłoże.
7. Brak ochrony przed wilgocią
Wyposażenie do łazienki powinno być dodatkowo zabezpieczone przez działaniem wilgoci. I nie będzie to tylko chlapiąca woda, ale także krople powstające przy skraplaniu się pary wodnej. Łazienka to pomieszczenie, w której panuje specyficzny mikroklimat, szczególnie przy niezbyt dobrze działającej wentylacji, potrafi panować w niej ciągła wilgoć. Dlatego tak ważna jest ochrona jej wyposażenia przed niechcianym działaniem środowiska wodnego. Nie sprawdzi się tutaj inne niż egzotyczne drewno czy papierowe tapety ścienne. Bezwzględnie należy pamiętać o zabezpieczeniu instalacji elektrycznej przez wilgocią – stosując gniazdka i lampy z oznaczeniem IP44.
Salonowe meble – niech pozostaną w salonie, jeśli chcemy, aby posłużyły nam dłużej niż rok. Do łazienki wybierajmy te specjalnie do niej przeznaczone.
8. Brak czujników tlenku węgla
Ciągle jeszcze w wielu łazienkach mamy do czynienia z piecykami gazowymi starej generacji z otwartą komorą spalania. Z biegiem lat instalacja, może stracić szczelność, co spowoduje wydzielanie się tlenku węgla. CZAD – niewidoczny, bezzapachowy i zabójczy. W powyżej opisanym przypadku, nie tyle błędem, ale zaniechaniem jest brak czujników stężenia tlenku węgla w powietrzu w zamkniętym pomieszczeniu łazienki. Nie powinniśmy także, szczelnie zabudowywać piecyków gazowych w zamkniętych szafkach.
9. Wizualne pomniejszenie pomieszczenia
Niby niemała ta łazienka, a jednak wchodzimy do niej i mamy wrażenie, że uderzamy w przeciwległą ścianę. Może być to wina tego, że optycznie pomniejszyliście sobie przestrzeń. Co daje taki efekt, a to np. płytki w zbyt ciemnych kolorach lub jasne w ponurych odcieniach, dodatkowo z matowym wykończeniem. Idealny patent na 100% optyczne powiększenie łazienki – na wprost wejścia umieść koniecznie duże lustro, nie będziesz widzieć jej końca.
10. Lokalizacja wc
Nie jest to może jakiś karygodny błąd, ale warto o tym wspomnieć - zamontowanie miski ustępowej centralnie na wprost wejścia do łazienki. Wchodząc do eleganckiego pomieszczenia kąpielowego, dobrze jest skierować wzrok użytkownika na najatrakcyjniejszą jego część – np. duże, ładnie oświetlone lustro. Jakże inny będzie odbiór nawet małej łazienki, gdy naszym oczom ukażą się dekoracyjne płytki i miska umywalki, a nie otwarta paszcza naszej toalety.
Jeżeli marzysz o salonie kąpielowym szykiem, elegancją i przestrzenią przypominającą greckie termy, pamiętaj o powyższych 10 zasadach. Łazienka to pomieszczenie, w którym wbrew pozorom spędzamy bardzo dużo czasu. Nie warto więc oszczędzać na jej wykończeniu i rozsądnie zaplanować jej zagospodarowania przy wykończeniu mieszkania.
Deccoria.pl