Fot. Materiał partnera
Aranżacja w stylu well-being nie jest wcale nową modą lub konkretnie wyróżniającym się stylem. To aranżacja wnętrza, której głównym celem jest stworzenie otoczenia, gdzie nasze ciało i dusza osiągnie stan well-being, czyli stan harmonii i dobrego samopoczucia. Wnętrze w stylu w tym stylu powinno dawać maksymalne poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla osób w nim przebywających. To samo tyczy się przestrzeni biurowych, które oprócz komfortu, powinny gwarantować możliwość pełnego skupienia i wspomagać jakość wykonywanej pracy. Choć styl well-being określa się często jako złączenie elementów z różnych stylów aranżacji, to posiada on kilka podstawowych zasad.
Żywa natura to podstawa
Elementarnym zabiegiem stosowanym w aranżacji w stylu well-being jest połączenie natury z przestrzenią wnętrza. Jej włączenie w aranżację pomieszczenia ma na celu stworzenie poczucia zrównoważonego środowiska, które obecnie jest tak ważnym tematem społecznym. Należy również pamiętać o tym, że natura we wnętrzu daje poczucie odprężenia i harmonii.
Co więcej, rośliny we wnętrzu odpowiadają za oczyszczanie powietrza, więc nie tylko wizualnie, ale również fizycznie przyczyniają się do stworzenia stanu dobrego samopoczucia. Takie działanie, polegające na dodawaniu elementów natury do wystroju wnętrz określane jest jako design biofilny. Jego zadaniem jest, jak najlepiej wprowadzić dużą ilość natury do całej aranżacji, nie tylko poprzez wykorzystanie samych roślin doniczkowych. Mogą to być także tak zwane “żywe ściany” z mchu lub wiszących roślin, które doskonale pokryją jedną z głównych ścian i dodadzą wyjątkowego klimatu natury całemu wnętrzu, bez nadmiernej dominacji.
Oprócz samych roślin, w desginie biofilnym ważne jest jasne oświetlenie wnętrza, wyważenie kolorystyczne oraz naturalne tekstury. Warto wprowadzić również więcej przedmiotów z naturalnych surowców, jak drewno, wiklina, kamień czy wełna. Te działania spowodują, że osoby przebywające w tak zaprojektowanym pomieszczeniu, będą mogły poczuć się bardziej zrelaksowane i odprężone. Według badań naukowych, odpowiednio wprowadzony styl biofilny gwarantuje redukcję poziomu stresu, zwiększa kreatywność i produktywność, a także polepsza samopoczucie.
Meble w stylu well-being
Natura odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko jako dekoracje oraz dodatki, ale powinna być ona wykorzystana również w przedmiotach codziennego użytku. Mowa tu oczywiście o meblach, które powinny być wykonane także z naturalnych materiałów. Najczęściej wybieranymi surowcami są drewno, kamień oraz metale. Idealnie sprawdzą się one w każdym pomieszczeniu. Kamienny blat w kuchni, metalowe schody czy drewniane półki doskonale połączą się ze stylem biofilnym. Co więcej, elementy wykonane z tych materiałów gwarantują nam trwałość, która stanowi również ważny element w aranżacji wnętrza w stylu well-being.
Trwałość i porządek
Well-being opiera się nie tylko na samym stylu aranżacji, ale także na dbałości o szczegóły, które spowodują, że nasze dobre samopoczucie nie zostanie zachwiane. W trakcie procesu aranżacji warto zwrócić uwagę na obecne elementy wystroju wnętrza pod względem ich stanu. Należy pozbyć się lub poddać próbie naprawy i odnowy zniszczone meble oraz dodatki, których wady mogą zakłócać nasz spokój. Jeśli decydujemy się na zakup nowych elementów to pamiętajmy o tym, by były one z dobrego materiału, który zagwarantuje nam większą trwałość i znacznie dłuższą funkcjonalność. Bardzo ważne jest regularne utrzymywanie porządku oraz zaprojektowanie wnętrza w ten sposób, by móc schować jak najwięcej niepotrzebnych elementów. Harmonia i pełna funkcjonalność to kolejne ważne podstawy na drodze, ku dobremu samopoczuciu.
Kolorystyka oraz światło
Aranżacja wnętrza w stylu well-being to również odpowiedni dobór kolorów oraz światła. Kolory powinny zostać dobrane odpowiednio do otoczenia i naszych wymogów. Musimy jednak pamiętać, że każdy kolor wpływa na człowieka w inny sposób. Najczęściej wybierane są kolory podstawowe, które nie będą nas rozpraszać. Niebieski kolor ścian, a dokładniej jego odcień - classic blue to zdaniem ekspertów symbol spokoju i świeżości, który będzie nas odprężać.
Podobną funkcję pełni kolor zielony, a z kolei biel i szarość tworzą iluzję przestrzenności i stanowią doskonałą podstawę do eksperymentowania z różnokolorowymi dodatkami.
Przy oświetleniu warto zadbać o jak największy dostęp światła słonecznego do pomieszczenia, poprzez usunięcie np. zasłonek. Wnętrze powinno być także odpowiednio doświetlone sztucznym światłem o ciepłych barwach, które nie będzie nas rozpraszać, a jednocześnie spowoduje, że wybrane przez nas elementy aranżacji zostaną odpowiednio oświetlone.
Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl