Urządzanie wnętrz

Cel: Remont. Jak znaleźć i po czym poznać dobrych fachowców?

Wybór dobrych fachowców w dużej mierze decyduje o powodzeniu zaplanowanego remontu. Niełatwo jednak przychodzi nam zaufanie ekipom remontowym, nawet jeśli cieszą się nieposzlakowaną opinią. Podpowiadamy, po czym poznać rzetelnych specjalistów.

REKLAMA

Remont wykonany sprawnie, w zgodzie z naszymi wymaganiami, w terminie i w optymalnych kosztach. Takie mniej więcej wymagania stawiamy ekipom, które chcemy zatrudnić do remontu mieszkania. Mimo gorliwych zapewnień ze strony kierownika nierzadko zdarza się, że obietnice i umowy nie do końca są przestrzegane, prace przedłużają się w nieskończoność, a nad ich jakością można jedynie załamać ręce. Jak ustrzec się przed zszarganymi nerwami? Jednym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie prac. Nie każdy jednak ma na to czas i siły. Drugim jest znalezienie prawdziwie „dobrych” fachowców – jak ich znaleźć i po czym poznać?

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To również cię zainteresuje: 7 grzechów głównych (remontowych)

Szukając dobrego fachowcy, w pierwszej kolejności skierujmy się do rodziny, przyjaciół, znajomych. Ich polecenia będą najwartościowsze. Zwróćmy jednak uwagę, czy inwestycja, której wykonawców  polecają, jest zakończona. Część błędów i mankamentów ujawnia się dopiero po czasie. Opinie z internetu, tak z dedykowanych wyszukiwarek, jak z forów i mediów społecznościowych mogą być zmanipulowane — pisane przez pracowników albo na zamówienie.

Warto dodatkowo sprawdzić firmy remontowe w rejestrach przedsiębiorców i firm. Zbierzmy propozycje, skontaktujmy się z przedstawicielami załóg i zapoznajmy się z portfolio dotychczasowych realizacji lub pisemnymi referencjami poprzednich pracodawców. Omówmy z nimi projekt, przedstawmy główne założenia, starajmy się tak prowadzić rozmowy, by potencjalni wykonawcy precyzyjnie rozwjali nasze wątpliwości względem prac. Dowiedzmy się, jakie doświadczenie i wykształcenie posiadają jego pracownicy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Zapytajmy o zakres usług, jakie realizują. Nie zawsze ekipy, które znają się na wszystkim i wykonują wszystkie prace, będą trafnym wyborem. Bądźmy podejrzliwi, jeśli rozmówcy nie będą w stanie określić czasu trwania prac. Poprośmy wszystkich kandydatów o przygotowanie kosztorysów — to umożliwi szczegółowe przeanalizowanie ich ofert. Nie zapominajmy jednak, że nie będzie to całościowy koszt usługi – w czasie prac wyniknąć mogą niespodziewane sytuacje, które będą rzutować na końcowe rozliczenie. Nie gódźmy się na ustalanie żadnych kosztów na bieżąco. Warto też samemu rozeznać się w wykorzystywanych sprzętach budowlanych i dopytać fachowców, z jakich sprzętów obecnie korzystają. Dobre brygady posługują się pewnym, sprawdzonym, wolno zużywającym się sprzętem, który nie zawiedzie w trakcie wykonywania prac.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

To również cię zainteresuje: Malowanie ścian - na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów?

Remonty to zwykle kosztowne przedsięwzięcia – nic zatem dziwnego, że szukamy wszelkich sposobów, by trochę na nich  zaoszczędzić. Podejmując decyzję, nie jest dobrze kierować się tylko kryterium ceny. Dobrzy fachowcy, świadomi swoich umiejętności, możliwości oraz jakości wykonywanych usług będą cenić się odpowiednio wysoko.

Wybrawszy usługodawcę, dopełnijmy niezbędnych formalności, które uchronią nas przed ewentualnymi szkodami. Co zawrzeć w podpisywanej umowie? Wszelkie rozmowy i ustalenia z ekipą budowlaną lub remontową powinny zostać odzwierciedlone na papierze i podpisane przez obie strony. Mogą być przydatne, jako podstawa do wysuwania ewentualnych roszczeń w sądzie. Ponadto w umowie zamieśćmy daty rozpoczęcia i zakończenia prac, a także ich szczegółowy harmonogram, z podziałem na etapy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zrób to sam: Jak uzupełniać i wymieniać fugi?

Po zrealizowaniu poszczególnych faz ekipa powinna otrzymywać wynagrodzenie. Dobrze również uwzględnić uśrednione ceny materiałów potrzebnych do przeprowadzenia remontu. Nierzadko nadal praktycznym zapisem w polskich realiach bywa ten o obowiązkowym zachowaniu trzeźwości na czas pracy. Jeśli zatrudniamy ekipę do poprawek po poprzedniej załodze, która odstawiła przysłowiową fuszerkę, koniecznie pamiętajmy o zapisie, że wykonawca zapoznał się ze stanem faktycznym budowy. Możemy również dodać zapis o karach umownych za opóźnienia w zdawaniu prac (np. 0,2% za dzień) i niewywiązaniu się z umowy. Wszelkie zmiany w pisemnych ustaleniach należy zaaneksować. Ważna jest także gwarancja na wykonane prace.

W wypadku naprawdę drobnych i nieznaczących prac, zamiast spisywania umowy można domagać się rachunku lub imiennej faktury.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

jogobellka

Mi koleżanka poleciła Perfect Construction, faktycznie pracę wykonali terminowo i solidnie :) więc także ich polecam

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Cel: Remont. Jak znaleźć i po czym poznać dobrych fachowców?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.