Edgeland House, Teksas, USA
Edgeland House, czyli dom na krawędzi. Już sama jego nazwa jest ciekawa i niejako zapowiada, z jakiego rodzaju budynkiem mamy do czynienia. Powstał on na zamówienie pisarza science-fiction, zafascynowanego ideą odbudowywania opuszczonych przestrzeni poprzemysłowych. Wcześniej na tym terenie znajdowała się sieć rurociągów, a budowa domu była elementem rekultywacji postindustrialnych terenów. Wyjątkowy obiekt, sprytnie ukryty przed czujnym okiem obserwatorów, może sprawiać wrażenie nieco prymitywnego - to głównie zasługa spadzistych, niskich dachów, obficie pokrytych trawami. Konstrukcja mocno nawiązuje do dawnych ziemianek, wznoszonych przed wiekami przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.
src: archdaily.com; Bercy Chen Studio; fot. Paul Bardagjy
Tula House, Strathcona, Kanada
Kto nie chciałby zamieszkać na wyspie, na kanadyjskim jeziorze? Osadzony w niezwykłych okolicznościach przyrody dom Tula swoją nieregularną konstrukcją wpasowuje się w krajobraz skalnych pagórków, plaż oraz lasu. Dom ma za zadanie kultywowanie życia w zgodzie i pośród różnorodnej natury. Plan budynku przybrał nieforemny kształt, a niskie ściany wizualnie zapadają się w ziemię pokrytą żwirem. Z kolei porośnięty mchem dach sprawia wrażenie, jakby wystawał z niewielkiego wzgórza.
src: archdaily.com, Patkau Architects, fot. James Dow
Cliff Haven House, Utah, USA
Cliff Haven House powstał dla tych, którzy nie do końca są w stanie pogodzić się z wizją pustelniczego życia. Dom wbudowany w skalne półki gór Unita w południowo-wschodnim Utah, mimo że zlokalizowany na pustkowiu, swoim mieszkańcom zapewnia wszelkie udogodnienia, jak na przykład dobrej jakości łącze WiFi czy wolnostojący garaż na dwa samochody. W jego skalnym wnętrzu znajdują się trzy pokoje, w tym dwie obszerne sypialnie. Budynek jest w pełni samowystarczalny: został wyposażony w panele słoneczne, które zdolne są zebrać energię niezbędną do utrzymania całego gospodarstwa, a prywatna studnia zapewniać ma odpowiedni zapas wody.
src: narr8 media; screen "Utah Cliff House" youtube.com
Villa Vals, Szwajcaria
Willa Vals to miejsce zupełnie niepowtarzalne, sprawiające wrażenie niemal odrealnionego. Tymczasem przyczyna jego powstania jest zupełnie prozaiczna. Władze Vals — miasta słynącego z łaźni i wód termalnych — zakazały wznoszenia zbyt wysokich budynków, które mogłyby przysłonić alpejski krajobraz. Architekci willi wyszli naprzeciw temu ograniczeniu i stworzyli konstrukcję w ogóle nieprzypominającą domów, jakie znamy. Bardziej przywodzi ona na myśl dysk lub kamień-otoczak zatknięty głęboko w ziemię. Dom o fasadzie w formie patio nie posiada drzwi, a do jego wnętrz wchodzi się przez taras. Z jego okien rozciąga się widok na góry po drugiej stronie doliny.
src: archdaily.com, SeARCH&CMA, fot. Iwan Baan
MirrorCube, Laponia, Szwecja
W Laponii znajduje się nie tylko siedziba świętego Mikołaja. Jest tam też dom, czy też może bardziej trafnie – kryjówka, rozpostarta pośród drzew i o lustrzanych ścianach. Dzięki zastosowaniu nietypowego materiału wykończeniowego, z zewnątrz jego bryła zlewa się z leśnym krajobrazem. Z jego obszernych okien rozciąga się widok na pobliską dolinę rzeki Lule i las, co daje jego mieszkańcom niepowtarzalne wrażenie „wtapiania” się w naturę. Aby do niego dotrzeć, trzeba skorzystać ze specjalnego mostu. W jego wnętrzach nie zabrakło żadnych „hotelowych” wygód, chociaż to nie one są głównym atutem tego miejsca.
Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL