Urządzanie wnętrz

Małe łazienki w bloku - inspiracje

Urządzanie małej łazienki w bloku łazienki to wyzwanie dla naszej pomysłowości i budżetu. W projekcie uwzględnić należy narzucony rozkład instalacji wodno-kanalizacyjnej, ograniczenia metrażu i funkcjonalność pomieszczenia. Nie jest to łatwe, przygotowaliśmy więc kilka inspiracji, które mogą ułatwić to zadanie. Zobacz zdjęcia polskich łazienek.

Małe łazienki w bloku - inspiracje

fot. 123RF/PICSELL

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Zdjęcia aranżacji 

Bez znaczenia, czy łazienka jest mała, czy naprawdę przepastna, rozmyślając nad jej urządzeniem, warto opracować prosty plan wyznaczający poszczególne strefy użytkowe. Mała łazienka pozwala myśleć o wnętrzu w oderwaniu od utartych schematów. Ograniczony metraż wymaga innego podejścia do rozmieszczenia mebli i stref funkcjonalnych, wysilenia kreatywności i inwencji w opracowaniu lepszych, wygodniejszych, a czasem też nietuzinkowych rozwiązań.

Zazwyczaj w niedużych pomieszczeniach strefę kąpielową umieszcza się w ich głębi. Nierzadko osłania się ją również dodatkową ścianką, zasłoną czy przeszkleniem. Część z ubikacją lub inne mniejsze elementy jak np. umywalkę z lustrem przesuwa się bliżej wejścia, co nadaje wnętrzu wrażenia głębi.

Mała łazienka — gdzie pralka?

Poza strefą kąpielową i toaletową małe łazienki muszą uwzględniać również miejsce na pralkę. Zobacz, jak ukryć pralkę w małej łazience » Jeśli dostępny metraż jest wyjątkowo ograniczony, warto rozważyć przeniesienie tego urządzenia do kuchni.

Każde łazienkowe urządzenie musi mieć pozostawiony pas wolnej przestrzeni umożliwiający swobodne z niego korzystanie przynajmniej jednej osobie. Zazwyczaj strefy te będą się na siebie nakładać.

Wanna czy prysznic?

Właściciele większych łazienek mają ten komfort, że nie muszą rezygnować z żadnego z tych rozwiązań, w mniejszych jest to przeważnie wybór albo-albo. Do niedużych łazienek, zamiast wanien lepiej wybierać bardziej oszczędne w formie prysznice z brodzikami.

Mała łazienka z wanną

Na rynku nadal dostępne są bardzo małe wanny – przypominające w sumie brodziki z wyższymi ściankami – jednak ze względów funkcjonalnych nie warto się na nie decydować. Kąpiel w nich z pewnością nie będzie komfortowa czy relaksująca – nie położymy się w nich wygodnie, trudniej będzie też do nich wejść.

Są też takie małe łazienki w bloku, w których kosztem innych elementów funkcjonalnych, udaje się wygospodarować miejsce na wannę.

Jaka umywalka do małej łazienki

Nie jest dobrym pomysłem całkowite zrezygnowanie z umywalki – mycie rąk pod kranem przy wannie czy prysznicu z pewnością nie należy do najwygodniejszych czynności. Aby maksymalnie potencjał ciasnej łazienki warto postawić na umywalki narożne lub asymetryczne. Szukając wyposażenia do małej łazienki, unikajmy wybierania sanitariatów w pomniejszonych rozmiarach.

Przechowywanie i akcesoria

W każdej łazience niezależnie od wymiarów musi znaleźć się miejsce do przechowywania. Jeśli chodzi o szafki na przybory kosmetyczne, lepiej wybierać te wiszące, które nadadzą pomieszczeniu lekkości. Zresztą, w takim układzie możliwe będzie wykorzystanie miejsca na podłodze np. pralka lub na kosz na pranie.

Mała łazienka — jakie lustro

Do tego obowiązkowo w każdej łazience powinno znaleźć się lustro, umożliwiające codzienną toaletę. Odpowiednio duża tafla pięknie powiększy również wnętrze.

Mała łazienka — jaki kolor płytek

A jakie kolory płytek wybrać do łazienki? Chyba nikogo nie zdziwi, że powinniśmy decydować się na jasne i połyskujące wykończenia, które rozświetlą i optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Nasycone i głębokie barwy stosujmy oszczędnie – w formie akcentów lub jedynie na jednej ze ścian. Podobna zasada dotyczy bogatych deseni – wzory w nadmiarze będą przytłaczać tak niewielkie pomieszczenie.

Jaka wielkość płytek do małej łazienki

Chociaż są bardzo modne, nie najlepszym pomysłem będą maleńkie, mozaikowe płytki na ścianach. Większe, gładkie kafle pozytywnie wpłyną na odbiór pomieszczenia.

Oświetlenie do małej łazienki

Również kwestia oświetlenia nie powinna umykać naszej uwadze. W mniejszych pomieszczeniach mamy zazwyczaj do czynienia z dużym światłem punktowym, obejmującym swoją łuną całą łazienkę. Warto do niego dołączać światła funkcyjne, punktowe przy lustrze oraz szafkach.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.