Spis treści:
Jak wybrać kolor do kuchni?
Według architektów powinniśmy wybierać do kuchni maksymalnie 3 kolory. Jeśli chcemy, aby pomieszczenie było barwniejsze i bardziej ekspresyjne, to możemy pokusić się o użycie 5 lub 7 barw. Nie łączmy jednak kolorów w pary, główną zasadą jest zastosowanie ich nieparzystej liczby. W przeciwnym wypadku stworzymy nienaturalne wrażenie odbicia i będziemy się czuć w takiej przestrzeni nieswojo.
Zastanawiasz się, czy kierować się przy planowaniu aranżacji przestrzeni i jak wybrać kolor do kuchni? Specjaliści polecają, aby korzystaj z zasady 60-30-10. Liczby te oznaczają procent powierzchni, który powinniśmy pokryć daną barwą. Przedstawiają się następująco:
- 60% to kolor główny, dominujący;
- 30% to kolor wtórny, nadający głębi i wyrazu;
- 10% to kolor akcentujący, wprowadzający kontrast.
Wybierając kolor do kuchni, możemy stworzyć aranżację opartą na kontraście, podobieństwie lub monochromatyczną. Warto skorzystać w tym celu z koła barw. Jak łączyć kolory? Oto przykłady:
- kolory znajdujące się naprzeciw siebie – radosna, żywa kuchnia w kontrastujących kolorach,
- kolory występujące obok siebie – klasyczna kuchnia z łagodnym i harmonijnym schematem,
- jeden kolor w trzech wariantach – elegancka, spokojna, lecz nienudna kuchnia w monochromatycznych barwach.
Przy wyborze koloru do kuchni w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zabudowę meblową, ponieważ to właśnie ona stanowi około połowy widocznych powierzchni. Wszystko zależy zatem od barwy kuchennych frontów – powinny dobrze prezentować się na tle ścian.
Przeczytaj również: Białe szafki w kuchni są już passe. Zobacz, jakie fronty będą modne w 2024 roku
W małych kuchniach powinniśmy wybierać kolor ścian zbliżony do barwy szafek. Dzięki temu wnętrze wydaje się większe i bardziej rozświetlone. Z kolei efekt głębi uzyskujemy, jeśli fronty są o jeden lub dwa tony ciemniejsze od tła. W przypadku przestrzennych kuchni warto postawić na odmienne kolory do dolnych i górnych szafek.
Kolejną zasadą jest malowanie ścian w spokojniejszych odcieniach, jeśli szafki mają żywe kolory. Z kolei użycie farby w kolorze złamanej bieli lub głębokiej szarości stanowi uzupełnienie elementów znajdujących się w pomieszczeniu, bez względu na styl.
Czasami warto zaryzykować i postawić na nieoczywisty kolor frontów, który ożywi wnętrze. Fot. CanvaPro
Najlepsze połączenia kolorów w kuchni
Odchodząc od koła barw i kierując się intuicją oraz własnymi preferencjami, możemy stworzyć ciekawe i modne aranżacje przez łączenie kolorów doskonale współgrających lub pozornie do siebie niepasujących. Warto próbować nieoczywistych rozwiązań, w ten sposób samemu kształtując trendy. Jakie najlepsze połączenia kolorów w kuchni warto rozważyć?
- Niebieski i biały
Łącząc te dwa kolory, stworzymy kuchnię o świeżym i spokojnym wyglądzie. Możemy użyć barwy niebieskiej w różnych odcieniach, lecz szczególnie ciekawie wygląda ta błękitna.
- Kolor szałwiowy
Kolor szałwiowy jest mieszanką zieleni i szarości, które mogą stanowić wspaniałe tło dla różnych stylów. Dzięki tej barwie stworzymy przyjemną i relaksującą atmosferę.
- Beże i naturalne drewno
Wybranie koloru beżowego z drewnianymi elementami wygląda bardzo elegancko. Dzięki takiemu połączeniu stworzymy przytulną atmosferę, a przebywanie w takim pomieszczeniu zadziała na nas kojąco.
Jasna kuchnia, drewniane dodatki i beżowe ściany to idealne tło dla otwartej przestrzeni mieszkania. Jest, a jakby jej nie było. Fot. CanvaPro
Po odcieniach stonowanych, nawiązujących do kolorów natury, możliwe neutralnych w obcowaniu z nimi wielokrotnie na co dzień przyszedł czas na rozwiązania, które sprawiają, że wnętrza wydają się bardziej nasycone. Ich wyrazisty charakter inspiruje do gotowania, przełamywania kulinarnych schematów, a jednocześnie staje się tłem dla swoistej terapii zmysłów, którą rozpoczynamy, wchodząc do domu po ciężkim dniu.
Zarówno kuchnie otwarte, jak i zamknięte zasługują na więcej uważności i aranżację stworzoną może nie z rozmachem, ale bardziej świadomie. Kuchnia to nie tylko pomieszczenie użytkowe, lecz także miejsce, w którym coraz chętniej spędza się czas i przenosi wiele aspektów życia, gdzie tuż obok ciepła, aromatycznych zapachów i harmidru cieszymy się codziennością trochę jakby bardziej. Dlatego najlepsze połączenia kolorów w kuchni łączą w sobie estetykę i funkcjonalność, tworzą wrażenie przytulności, a jednocześnie inspirują do dalszej przygody, jaką jest wspólne gotowanie. Takie rozwiązanie z pewnością docenimy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Białe meble w kuchni – za i przeciw. Jaki kolor ścian pasuje do białych mebli?
Kolory w mieszkaniu. Jak dobrać barwy ścian, by czuć się dobrze?
Jak szybko usunąć brud i tłuszcz z szafek kuchennych. Zrób mieszankę i umyj nią fronty mebli