Aranżacja okna w kuchni
Kuchnia to prawdziwe serce domu. To właśnie tam przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także często spędzamy najlepsze chwile na imprezach. Urządzając ją, warto pamiętać, że jest narażona na zabrudzenia - pryskający tłuszcz, jedzenie spadające na podłogę czy rozsypane przyprawy to codzienność. Wszelkie powierzchnie powinny być więc łatwe do umycia oraz w miarę możliwości plamoodporne.
Zdecydowanie zrezygnuj z klasycznych zasłon i firanek. Nie tylko będą zawadzać, ale także chłonąć zapachy (mogą wymagać prania nawet co tydzień) oraz zdecydowanie zbyt łatwo je poplamić. Zamiast tego zdecyduj się na osłony, które uda się zamontować bezpośrednio w świetle szyby. Dzięki temu zyskasz dodatkową przestrzeń, którą można wykorzystać w trakcie przygotowywania posiłków. Żaluzje, czy zasłony rzymskie powinny być wykonane z materiałów prostych w wyczyszczeniu. Zdecyduj się na tworzywa sztuczne, które wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, a w dodatku nie chłoną zapachów.
Parapet w kuchni
W kuchni zdecydowanie sprawdzą się parapety wykonane z mocnych materiałów, np. parapety kamienne, ale także ceramiczne i laminowane. Jeżeli wybierasz drewno, pamiętaj o tym, aby było odporne na wilgoć oraz gwałtowne zmiany temperatury. Parapet w kuchni musi nie być także wytrzymały na uderzenia i zarysowania.
Co postawić na parapecie? Postaraj się nie gromadzić tam niepotrzebnych bibelotów. Postaw raczej na doniczki z ziołami (w doniczkach pasujących do wystroju kuchni), stojak z nożami czy deski do krojenia. Warto także zostawić wolną przestrzeń, która przyda się do odstawiania gorących naczyń.
Okno w salonie: jak powinno wyglądać?
Z kolei właściwy wystrój okna w salonie może pomóc zwiększyć nam optycznie całą przestrzeń. To szczególnie ważne, jeżeli mieszkasz w niewielkim mieszkaniu. Warto więc poświęcić uwagę aranżacji okna, zamiast wieszać przypadkowe zasłony.
Zwiewne firanki oraz zasłony wykonane z lekkich materiałów to receptę na uzyskanie wrażenia lekkości, oraz optycznego zwiększenia salonu. Podobną funkcje spełnią zasłony rzymskie montowane w świetle szyby. W większych pomieszczeniach możesz pozwolić sobie na grubsze i cięższe zasłony (np. welurowe). Sprawdzą się zwłaszcza jako pomoc w tłumieniu hałasów dochodzących z zewnątrz, stanowią barierę dla przeciągów oraz skutecznie zaciemnią pokój. Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie okiennic wewnątrz, czyli tak zwanych shuttersów.
Co postawić na parapecie w salonie?
Warto zadbać o dekorację parapetu w salonie. Możesz postawić na samograj, czyli rośliny w designerskich donicach dopasowanych do wystroju całego wnętrza. Dekoracją może być także oświetlenie. Mowa nie tylko o lampkach, ale także o światełkach na sznurze (montowanych nie tylko z okazji Bożego Narodzenia) czy ręcznie robionych świecach. W przypadku tych ostatnich zdecyduj się na krótkie firanki, aby nie doprowadzić do pożaru.
Jeżeli z okna widać zapierający dech w piersiach krajobraz warto na parapecie urządzić punkt widokowy. Możesz położyć tam miękkie poduchy oraz koc i stworzyć przytulną przestrzeń do odpoczynku i czytania książek czy słuchania muzyki.
Redakcja Deccoria.pl