Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Lagom, czyli nowe hygge. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z tą koncepcją?

Hygge, czyli duńska filozofia celebrowania chwil i drobnych przyjemności powoli ustępuje miejsca swemu konkurentowi. Szwedzka koncepcja lagom to nowy trend w aranżacjach wnętrzarskich, który zdobywa coraz większą popularność. Czym lagom różni się od hygge i jak zaaranżować dom zgodnie ze skandynawską filozofią złotego środka?

Lagom, czyli nowe hygge. Jak urządzić mieszkanie zgodnie z tą koncepcją?

Fot. Adobe Stock

Lagom – co to znaczy?

Szwedzkie słowo lagom odnosi się do minimalistycznego stylu życia oraz dążenia do równowagi w każdej jego sferze. Termin ten trudno przetłumaczyć, ale może oznaczać coś w rodzaju „w sam raz” lub „nie za dużo i nie za mało”, czyli dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Tak wyrażone skandynawskie credo dotyczy nie tylko aranżacji domowych wnętrz, ale i właściwie każdego innego aspektu naszego życia. Odnosi się także do poszukiwania harmonii w życiu osobistym i zawodowym, korzystania z zasobów naturalnych, zużycia wody i energii elektrycznej oraz generowania odpadów. Zgodnie z koncepcją lagom, we wszystkim należy zachować zdrowy umiar i czerpać radość z tego, co się ma. W aspekcie wnętrzarskim chodzi zaś głównie o rozsądne, minimalistyczne aranżacje, które dadzą nam komfort i prawdziwe szczęście.

Czym różno się styl lagom od hygge?

Popularny ostatnio styl lagom porównuje się do duńskiego hygge. Obie koncepcje rzeczywiście mają ze sobą wiele wspólnego, ale jest też pomiędzy nimi kilka zasadniczych różnic. W stylu hygge chodzi zwłaszcza o drobne przyjemności, ulotne chwile błogości i szczęścia, które łatwiej celebrować korzystając z pewnych rozwiązań aranżacyjnych. Lagom z kolei odnosi się do umiarkowania i osiągnięciu złotego środka w każdej sferze życia.

- W hygge liczy się wygodna i folgowanie drobnym przyjemnościom, wnętrza wypełnione są miłymi dodatkami, takimi jak miękkie poduchy, koce oraz liczne lampy i lampeczki dające ciepłe światło. Lagom natomiast dąży do zminimalizowania otaczających nas przedmiotów i czerpania radości z tego, co się ma – tłumaczy ekspert Black Red White.

Estetyka przedmiotów wciąż jest istotna, ale we wnętrzach w stylu lagom jest ich zdecydowanie mniej. Znajdują się w nich wyłącznie te meble i dodatki, które są nam potrzebne do prowadzenia wygodnego życia.

Jak urządzić dom w stylu lagom?

Urządzając mieszkanie w stylu lagom, pamiętajmy o kluczowej dla tej koncepcji zasadzie umiaru i minimalizmu. Oczywiście nie chodzi o to, by wnętrza były surowe i ascetyczne, wręcz przeciwnie – lagom ma być wygodne i przytulne, ale bez zbędnego przepychu. Mieszkania skandynawskie od zawsze prezentują tego typu estetykę, są jasne, przestronne i pozbawione zbędnych bibelotów.

Zgodnie z filozofią lagom nadmiar dodatków tworzy wrażenie przeładowania przestrzeni i zaburza harmonię wnętrza. Mieszkanie w tym stylu ma być ostoją spokoju i równowagi, a  żeby to osiągnąć, należy zrezygnować z krzykliwych dodatków, mocnych kolorów czy nadmiernej ilości sprzętów.

Meble i dodatki w stylu lagom do domu

Zgodnie z koncepcją lagom powinny otaczać nas jedynie naprawdę niezbędne sprzęty. Co więcej, najlepiej by były to meble o prostej formie, wygodne, ale i funkcjonalne, które łatwo złożyć i użytkować. Wygodne łóżko, niewielka szafa, lampka oraz przytulna pościel to wszystko, co potrzebne do sypialni. Wszelkie dodatkowe akcesoria i dodatki powinny być uporządkowane tak, aby nie zakłócały przestrzeni. Meble, takie jak kanapa, stolik kawowy czy szafki do kuchni mają tworzyć spójną całość, być estetyczne i stylowe, ale przede wszystkim wygodne w codziennym użytkowaniu.

Dodatki i akcenty w duchu lagom

Aranżując mieszkanie w duchu lagom, pamiętajmy, by nie gromadzić gadżetów, z których nie korzystamy i tylko gromadzą kurz. Ozdobne dzbanki i bibeloty, to rzeczy, bez których łatwo się obejść, zwłaszcza jeśli przestrzeń, jaką dysponujemy nie jest duża. Warto natomiast postawić na dodatki nawiązujące do świata natury, na przykład grafiki z motywami zwierzęcymi czy materiały z kwiatowymi deseniami. W domu nie może zabraknąć takie żywych roślin doniczkowych. Lagom dąży do równowagi pomiędzy światem ludzi i przyrody, więc takie motywy idealnie wpisują się w całą koncepcję.

Materiał partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.