Art. Spons.

Materace piankowe czy sprężynowe - poznaj różnice i podobieństwa między nimi

Chyba każdy widział na zdjęciu lub obrazku fakira – ascetycznego muzułmańskiego mnicha, który umartwia swoje ciało między innymi poprzez wylegiwanie się na desce nabitej gwoździami. Żaden fakir nie zaryzykowałby jednak położenia się na desce, w której gwoździ jest zaledwie kilka. Tajemnica tkwi bowiem w ich liczbie, a więc liczbie punktów podparcia, na których rozkłada się ciężar ciała. Dotyczy to także materacy.

Materace piankowe czy sprężynowe - poznaj różnice i podobieństwa między nimi
REKLAMA

Materace kieszeniowe – za wygodne dla fakira

W odróżnieniu od mebli tapicerowanych, w których umieszczane są niezbyt liczne, ale za to duże sprężyny, materac kieszeniowy pojedynczych sprężyn bardzo wiele. Każda z nich umieszczona jest w kieszonce z materiału – stąd nazwa. Każda pracuje też niezależnie od pozostałych. Kieszonki są przeważnie klejone, aby całość działała w obrębie prostopadłościennego kształtu.

W materacach kieszeniowych stosowane są ponadto strefy ciężkości. Polega to na utworzeniu na całej długości materaca siedmiu lub dziewięciu sektorów, z których każdy wypełniony jest sprężynami o różnej twardości. Czemu ma to służyć?

Leżące ludzkie ciało składa się z części napierających na podłoże z różną siłą. Głowa waży mniej niż np. biodra, toteż wymaga bardziej miękkich sprężyn. Całość powinna działać tak, by ciało było równomiernie podparte, dzięki czemu kręgosłup nie ulega wygięciom, lecz się prostuje. To właśnie decyduje o jego regeneracji po ciężkim dniu, ma też szczególne znaczenie dla osób z problemami ortopedycznymi. Mogą to być np. ludzie, którzy z powodu siedzącego trybu życia odczuwają nawracające bóle w lędźwiowym odcinku kręgosłupa.

Czy materace kieszeniowe są trwałe?

Wykonane z drutu sprężyny mogą po pewnym czasie tracić swoją sprężystość. Taki materac stałby się już po ok. roku użytkowania „wyleżany”, a więc powstałyby w nim zagłębienia powodujące dyskomfort w czasie snu. Na znaczeniu straciłyby też wspomniane wyżej strefy twardości.

Wszystko to może się zdarzyć, ale w tanich materacach kieszeniowych o niskiej jakości. Tymczasem odwiedziny w sklepie internetowym sennamaterace.pl przekonają każdego niedowiarka, że istnieją produkty o bardzo długiej trwałości. Mowa o materacach kieszeniowych szwedzkiej firmy Hilding. Producent udziela na nie aż 15 lat gwarancji, obejmującej także odkształcenia. Taka trwałość wynika nie tylko z zastosowanych materiałów i wykonania, ale i z możliwości odwracania materacy na drugą stronę oraz o 180 stopni na łóżku.

Rzecz jasna, nowoczesny materac kieszeniowy to nie tylko część ze sprężynami. To także dodatkowe warstwy z różnych materiałów oraz pokrowiec, który można zdejmować i prać. Hilding produkuje wyłącznie materace antyalergiczne, a więc z materiałów niewywołujących alergii. Dodatkowo specjalne profilowanie i nacięcia sprawiają, że materace są wentylowane – nie gromadzi się w nich wilgoć sprzyjająca rozwojowi bakterii.

Jak nie kieszeniowy, to może piankowy?

Wielu zwolenników mają także materace piankowe. To już nie te znane z przeszłości, produkowane z gąbki, która po pewnym czasie zaczynała się kruszyć. Dziś wytwarza się je z pianek lateksowych, wysokoelastycznych i termoelastycznych, co zapewnia nie tylko komfort snu, ale i wieloletnią trwałość. Podobnie jak materace kieszeniowe, również te piankowe doskonale dopasowują się do ciała. Największe podobieństwo występuje w wypadku materacy wysokoelastycznych, charakteryzujących się dużą sprężystością. Te materace nadają się także dla par, ponieważ skutecznie amortyzują ruchy i żadna ze śpiących osób nie czuje ruchów partnera. Tak jest nawet w wypadku par, w których różnica wagi między partnerami jest znaczna.

Wersje termoelastyczne reagują na ciepłotę ciała, przez co dopasowują się do jego kształtu, zapewniając optymalne podparcie. Z kolei materace lateksowe charakteryzują się elastycznością punktową, przez co zapewniają nie tylko maksymalny komfort, ale też mają właściwości antyodleżynowe i ułatwiające przepływ krwi. Mogą ich używać osoby chore, spędzające większą część doby w łóżku. Piankowe materace są też właściwym wyborem dla osób z nadwagą, dla dzieci i młodzieży, cierpiących na przewlekłe bóle kręgosłupa i alergików. Ponieważ można łatwo łączyć ze sobą różne rodzaje pianek, wybór jest ogromny.

Materace piankowe mogą być, podobnie jak sprężynowe, wykonane z podziałem na strefy dające mocniejsze wsparcie cięższym partiom ciała. Dostępne są modele dla osób o różnej wadze ciała, a więc wymagających różnej twardości. Niektóre wykonane są w wersji odwracalnej: można je układać dowolną stroną do góry, a także obracać o 180 stopni, uzyskując tym samym cztery różne wersje.

Zamawiając materace Hilding, warto zwrócić uwagę na sposób dostawy. Materac, zwłaszcza dwuosobowy, jest dość ciężki. Niektóre modele dostarczane są za pośrednictwem firmy kurierskiej zapewniającej wniesienie produktu do mieszkania bez względu na to, na której kondygnacji się ono znajduje. To ważne zwłaszcza dla osób mieszkających samotnie i niebędących w stanie dźwigać.

Materiał partnera Sennamaterace.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Materace piankowe czy sprężynowe - poznaj różnice i podobieństwa między nimi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.