Jakie rozwiązania wybrać? Czym się kierować podczas dobierania lamp do modnego, minimalistycznego pokoju dziennego? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.
Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz – czym się wyróżnia?
Nowoczesne aranżacje coraz częściej wykorzystują minimalizm, czyli nurt stawiający na maksymalne ograniczenie form, przy zachowaniu optymalnej funkcjonalności. Choć króluje we współczesnych wnętrzach, wiele zawdzięcza założeniom XX-wiecznego modernizmu, wiąże się go też z maksymą przypisywaną niemieckiemu architektowi Miesowi van der Rohe: „mniej znaczy więcej”, która świetnie podsumowuje ten styl aranżacyjny.
Wnętrza minimalistyczne są bowiem najczęściej oparte na podstawowych bryłach geometrycznych, bez nadmiernych dekoracji czy zbytnio rozbudowanych form czy nadmiaru przedmiotów na wierzchu (na półkach, stolikach, blatach). Stawia się na skrajną prostotę i stonowane kolory, a zwłaszcza szarości, biele, z niewielką domieszką czerni, chętnie wykorzystując tradycyjne surowce (szkło, metal, beton). Dba się o to, by przestrzenie życiowe były jak najbardziej funkcjonalne i wygodne, a przy tym pełne światła – naturalnego, wpadającego przez rozmaite przeszklenia, jak i sztucznego, emitowanego przez system oświetleniowy.
Jakie lampy są potrzebne w salonie?
W salonach zazwyczaj pojawia się kilka rodzajów opraw oświetleniowych, które spełniają rolę oświetlenia:
- ogólnego,
- zadaniowego,
- dekoracyjnego.
Wspólnie tworzą rozwiązanie o wysokiej funkcjonalności i ciekawych walorach estetycznych. W roli oświetlenia głównego najczęściej stosuje się modne lampy sufitowe lub wiszące, które umieszcza się w centrum pokoju dziennego lub nad zestawem wypoczynkowym. Oświetlenie zadaniowe doświetla strefę relaksu, zapewniając warunki do czytania, pisania lub wykonywania innych precyzyjnych czynności. Najczęściej w tej roli używa się opraw stojących (podłogowych i stołowych), które trafiają w pobliże fotela i sofy lub doświetlają ekran telewizora wieczorową porą. Oświetlenie dekoracyjne ozdabia przestrzeń, dopełnia aranżację i buduje klimat. Minimalistyczne rozwiązania to dyskretne produkty, które nie muszą być specjalnie rozbudowane. Świetnie sprawdzają się oczka wpustowe doświetlające meble, dzieła sztuki czy detale architektoniczne. Z kolei taśmy LED to idealny pomysł na efektowne oświetlenie liniowe – na meblach, podłogach i ścianach.
Cechy nowoczesnego oświetlenia wnętrz – modne i praktyczne lampy do salonu
Gdy wybiera się oświetlenie do wnętrz minimalistycznych, warto sięgać po sprawdzone rozwiązania, jak choćby lampy nowoczesne od: Azzardo.com.pl.
Czym się wyróżniają? Najczęściej to proste, geometryczne oprawy, oparte na podstawowych bryłach – prostopadłościanach, kulach czy sześcianach. Ucieka się od nadmiernej dekoracyjności, pstrokatości czy intensywnych barw. Dominują stonowane odcienie beżu, szarości i bieli. Konstrukcje opraw wykonuje się głównie z metalu (przede wszystkim chromowanego lub lakierowanego na jednolity kolor) z elementami ze szkła lub akrylu, które niekiedy łączy się z naturalnym drewnem, bardziej kojarzonym jednak z produktami skandynawskimi.
Warto dobierać wszystkie oprawy kompleksowo, by uzyskać spójny wizualnie efekt, zgodnie z zasadą, że najbardziej efektowna powinna być lampa główna. Pozostałe mają stanowić jej dopełnienie i uzupełnienie, powiązane wizualnie też z innymi elementami wystroju.
W lampach zazwyczaj montuje się źródła światła zapewniające chłodniejsze oświetlenie, wpisujące się w nowoczesne aranżacje. Oprócz nich najlepiej znaleźć miejsce też dla kilku produktów o świetle ciepło białym, które sprzyja rekreacji i relaksowi w salonie. Mogą to być na przykład kinkiety lub lampy stojące w kąciku do wypoczynku.
Oświetlenie minimalistycznych aranżacji – piękny salon dla wymagających
Styl minimalistyczny zalicza się do szczególnie lubianych pomysłów na salon. Łączy funkcjonalność z nowoczesną estetyką o zdecydowanie ponadczasowym charakterze. Trudno się zatem dziwić, że właśnie na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej osób, które chcą się czuć w swoich domach po prostu dobrze.
Artykuł sponsorowany
Materiały promocyjne