Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Najpiękniejsze domy 2020 roku

Koniec roku to dobra okazja do podsumowań. Dezeen – popularny portal poświęcony architekturze wytypował dziesięć najpiękniejszych domów, jakie powstały w 2020. Jesteście ciekawi, jak wyglądają?

Najpiękniejsze domy 2020 roku

fot. Bumpers Oast House / ACME, Jim Stephenson, Archdaily.com

Dezeen jest jednym z najbardziej poczytnych, internetowych magazynów, poświęconym architekturze i dobremu designowi. Jego redaktorzy co roku wyróżniają ciekawe projekty z całego świata. Nagrody przyznawane przez portal dobrze obrazują trendy, jakie rządzą na rynku projektowania domów. Na liście laureatów dominują budynki przyjazne środowisku, inspirowane historią, nieszpecące i współgrające z krajobrazem, w pełni adaptowalne do potrzeb mieszkańców, samowystarczalne lub po części biofilne – zbliżające człowieka do natury.

Dom w Los Vilos - Chile

Dom w Los Vilos, miejscowości na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w Chile, wyróżnia się nietypowym dachem. Falista, żelbetonowa konstrukcja osadzona jest na przeszklonych ścianach i stalowych kolumnach. Celem architekta było odzwierciedlenie skalistego ukształtowania terenu, które góruje nad linią oceanu. Charakterystyczne, opadające łuki dzielą przestrzeń obszernego budynku na konkretne pomieszczenia.

The Red Roof – Wietnam

Problemem wielu miast jest niedostatek zieleni. Naprzeciw temu problemowi wychodzi projekt domu biura TAA Design’s. Budynek o nazwie „The Red Roof” znajduje się w Wietnamie, w mieście Quang Ngai. Cały budynek obłożony jest czerwonym tynkiem, a dach pokryty jest dachówkami w identycznym kolorze, jednak nie to stanowi o jego wyjątkowości. Dach ma konstrukcję schodkową, a na poszczególnych stopniach znajdują się donice, które umożliwiają mieszkańcom uprawę własnych warzyw.

Bumpers Oast - Wielka Brytania

Na pierwszy rzut oka dom Bumpers Oast, położony w południowowschodniej Anglii, może wzbudzać śmieszność - strzeliste wieżyczki przypominają pełnowymiarowe domki dla krasnali. Autorzy projektu, brytyjskie biuro architektoniczne ACME, czerpali inspirację z charakterystycznych dla hrabstwa Kent pieców do suszenia chmielu. Bumpers Oats składa się z pięciu brył opartych na planie koła. Każda z wieżyczek wypełniona jest przestrzennymi, okrągłymi pomieszczeniami.

Casa Mérida – Meksyk

Modernistyczny budynek znajduje się w Meridzie, największym mieście stanu Jukatan w Meksyku. Przed wiekami na tym terenie znajdywało się miasto Majów - T’Ho. To właśnie ta prekolumbijska cywilizacja, jej dorobek i pozostałości, zainspirowały Ludwiga Godefroya do stworzenia nietypowego budynku o ekspresywnej, betonowej fasadzie.

Landaburu Borda – Hiszpania

Dla architektów i inwestorów sporym wyzwaniem jest renowacja opuszczonych domów. Przykładem udanej rozbudowy jest Landaburu Borda autorstwa Jordi Hidalgo Tané. Niewielki, stary, położony w hiszpańskiej Navarrze budynek rozbudowano w ten sposób, by nie naruszyć jego oryginalnej konstrukcji, ale jednocześnie wzbogacić go o dodatkowe pomieszczenia. Dobudowano do niego szklany korytarz, który prowadzi do nowej konstrukcji, ukrytej w zboczu sąsiedniego wzgórza.

Mole House - Wielka Brytania

„Mole House” („Kreci dom”) to typowy dom z historią. Jego poprzednim właścicielem był inżynier budownictwa, który przez 40 lat budował pod nim labirynt korytarzy. Nietypowa przeszłość budynku urzekła artystkę Sue Webster, która poleciła studiu Adjaye Associates odremontować budynek. Projektanci postanowili wyeksponować część korytarzy, a fasadzie nadali „tekstury” i brutalistycznego charakteru.

Dom ze szklarnią – Czechy

W plebiscycie Dezeen wyróżniono również dom znajdujący się za naszą południową granicą, w mieście Chlum w Czechach. Co go wyróżnia? Szklarnia wykonana z przezroczystego poliwęglanu rozpostarta na dachu budynku. Konstrukcja wystaje poza ściany, tak by osłonić przed deszczem taras, który okala cały budynek.

Daita2019 – Japonia

Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z nietuzinkowych rozwiązań architektonicznych. Daita2019 jest jednym z wielu przykładów pomysłowości Japończyków. Dom zaprojektował Suzuko Yamada. Trzypiętrowy budynek z dwuspadowym dachem jest w całości pokryty falistą blachą, z wyjątkiem strony zwróconej na dziedziniec. Frontalną część nagrodzonego domu okala specjalne rusztowanie skonstruowane ze stalowych rur i platform. Pozwala ono na ciągłą rozbudowę i rekonfigurację pomieszczeń zgodnie z potrzebami jego mieszkańców.

Dom w Samambaia – Brazylia

Dom w Samambaii wyróżnia się nie tylko z powodu konstrukcji - budynek nie ma klasycznych ścian (zastępują go potężne przeszklenia), ale też z powodu materiałów, jakie wykorzystano do jego budowy. Wszystkie pochodzą z recyklingu.

La Torre Bianca – Włochy

Wyrażenie „La Torre Bianca” po polsku oznacza „Biała Wieża”. To doskonała nazwa dla domu projektu Lorenzo Grifantiniego, do którego uwagę przykuwa foremna, 12-metrowa wieża. Z nią połączone są inne pomieszczenia, umieszczone w niższych kubaturowych budynkach. Centralnym punktem kompleksu jest dziedziniec z basenem.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.