Fot. Material partnera
Jak zacząć?
Na początek określ cel, czyli to co dokładnie chcesz zmienić. Potem przejdź do planu i jego realizacji. Najważniejsze jest zastanowienie się nad tym, co rzeczywiście chcesz zmienić i jak możesz to zrobić. Wykonywanie czynności krok po kroku sprawi, że będzie to dużo łatwiejsze i nie wykończy, nie tylko ciebie, ale także i domowego budżetu. W ten sposób nie przytłoczy cię ogrom pracy. A małe sukcesy dają największą motywację, aby działać dalej.
Kolory
Kolory mają magiczną moc. Mogą wprowadzić zmiany w każdej przestrzeni oraz całkowicie odmienić jej charakter. W dodatku aranżacja mieszkania przy pomocy zmiany kolorystyki jest bardzo prosta. Często wystarczą farby czy emalia przystosowana do malowania różnych powierzchni. W 2021 roku według Instytutu Pantone królować będą szarość i żółć, czyli siła i nadzieja, która potrafi podnieść na duchu. Idealnie wpisują się w nastroje społeczne i potrzeby świata, który przeżywa trudny okres. Kolory do mieszkania możesz wprowadzić nie tylko przez malowanie ścian i mebli, ale także przez wszelkiego rodzaju dodatki.
Oświetlenie
Subtelne zmiany można wprowadzić np. zmieniając oświetlenie w pomieszczeniu. Nie chodzi tylko o wymianę starego żyrandola na designerską lampę, ale np. instalację świateł LED czy kierunkowych, które przykuwają uwagę. Świetnie sprawdzi się oświetlenie w stylu retro. Ciekawym rozwiązaniem są też ściemniacze do lamp lub kolorowe światła, które można zainstalować np. na podwieszanym suficie lub pod zabudowaną wanną.
Metamorfoza sufitu
Obecnie bardzo modne są podwieszane sufity oraz te z efektem 3D. Jest to ciekawe rozwiązanie do wnętrz, które w jednej chwili wpływa na cały odbiór pomieszczenia. Są stosunkowo łatwe i szybkie w wykonaniu.
Ważne detale
Kiedy nasz budżet jest ograniczony, warto skoncentrować się na zmianie wystroju przez zmianę dodatków. W tym celu można wybrać się do sklepu lub zastanowić się nad tym, jak wykorzystać to, co już mamy w domu. Czasami wystarczy zmiana gałek w meblach czy zasłon na oknach. Dobrym pomysłem jest także wymiana obrazów na ścianach czy wazonów na stołach i komodach. Detale tworzą klimat mieszkania. Sprawiają, że aranżacja mieszkania staje się unikatowa.
Dekoracje to również dobry manewr, jeśli chcemy nadać wnętrzu określonego stylu. I tak w nowoczesnych mieszkaniach idealne będą motywy metalizowane w kolorze złota czy miedzi, a w retro klimacie drewniane.
Nowe meble
Doskonałym pomysłem na małą metamorfozę jest wymiana starych mebli. Przez wymianę nie rozumiemy natomiast tylko zakupu nowej, pięknej kanapy, ale także możliwość renowacji klasyków. To nie tylko nie naraża nas na dodatkowe, duże koszty. Daje doskonałą sposobność nadania charakteru dla starych przedmiotów. Jest też dobrym pomysłem na odstresowanie się, a do tego przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
Ciekawym rozwiązaniem jest również zakup pokrowca na starą kanapę lub sofę. Wysłużony mebel można odmienić w jednej chwili, a w dodatku eksperymentować z wystrojem wnętrza. Szafki natomiast można odświeżyć za pomocą specjalnej folii na fronty lub po prostu je pomalować.
Mieszanka tkanin
Ostatnim hitem wnętrzarskim jest mieszanie i łączenie różnych rodzajów tkanin. Chodzi o takie kompozycje, które na pierwszy rzut oka wydają się nie do zgrania. Mogą to być mięsiste żakardy i gipiur z lekką wełną, delikatnym tiulem czy naturalnym lnem. Stosuje się to głównie przy aranżacji okien, gdzie ciężkie zasłony uzupełnia się lekkimi firanami, często przechodząc z ciemnych barw na jasne.
Umiar to podstawa
Przy każdej, nawet małej metamorfozie mieszkania liczy się umiar. Oznacza to, że jeżeli w danym pokoju meble utrzymane są w jasnej, jednolitej lub chłodnej kolorystyce, można postawić na wzory i printy na dodatkach. Dla przykładu, kiedy decydujesz się na kolorowy dywan, warto wtedy stonować wygląd okien. W dodatku tam, gdzie dominują minimalistyczne i nowoczesne meble, sprawdzi się taki w geometryczne wzory w jaskrawych odcieniach.
Ważne jest także to, aby mierzyć siły na zamiary. Chodzi o to, żeby noworoczne postanowienia rozłożyć na cały rok. Nie musisz remontować całego mieszkania od razu. Zastanów się, co możesz zrobić jeszcze zimą, a co już latem. W ten sposób łatwiej i sprawniej rozplanujesz prace. W dodatku pamiętaj, że nie wszystko dasz radę zrobić samodzielnie. Jeśli planujesz małą rewolucję, lepiej zastanów się nad zatrudnieniem ekipy remontowej.
A może potrzebujesz tylko wymienić i naprawić niedziałające rzeczy, jak np. cieknący kran czy zacinające się drzwi? Te prace nie wymagają dużo pracy, a nowy rok to idealny pretekst, by w końcu zmotywować