Fot.Pixabay
Ochrona przed chłodem
Głównym powodem, dla którego stosuje się uszczelki do drzwi, jest ochrona przed zimnem. Nawet w przypadku drzwi nowych i szczelnych stosowanie uszczelek może mieć swoje uzasadnienie. Na przykład wówczas, gdy drzwi wysunięte są w bardzo wietrzną stronę i są one narażone na przenikanie przez nie dużych mas zimnego powietrza, a także uciekanie powietrza ogrzanego.
Chociaż drzwi zewnętrzne i wewnętrzne otwiera się często, to tak naprawdę najwięcej ciepła ucieka przez nie, gdy są zamknięte i niezbyt szczelne. Uszczelka ma chronić przed zimnem, ale jednocześnie nie może całkowicie zaklejać szpar między drzwiami a framugą. Wtedy spowodowałaby brak możliwości jakiejkolwiek wentylacji, a ta jest przecież niezbędna, by utrzymać prawidłowy, zdrowy mikroklimat w domu.
Również drzwi wewnętrzne mogą zostać uszczelnione, szczególnie gdy mają już swoje lata i nie gwarantują idealnej szczelności. Uszczelki do drzwi wewnętrznych również mają zdolność ochrony przed chłodem i jest ona bardzo potrzebna. Gdy drzwi są ulokowane pomiędzy gankiem a korytarzem lub przedpokojem, w których są drzwi zewnętrzne, trzeba jakoś zabezpieczyć się przed przenikaniem zimna z pomieszczeń nieogrzewanych lub słabo ogrzewanych do tych cieplejszych.
Izolacja od innych czynników
Oprócz chłodu z pomieszczenia do pomieszczenia mogą przenikać także inne substancje lotne – zapachy, para wodna czy po prostu kurze i pyły. Choć drzwi nie są w stanie w stu procentach od nich izolować – ponieważ służą do otwierania – to przynajmniej na czas, gdy są zamknięte, po zastosowaniu odpowiedniej uszczelki do drzwi można uzyskać dobry efekt izolacji.
Klienci, którzy kupują uszczelki, mają bardzo różne dla nich zastosowanie. Kupujemy je w konkretnym celu, dlatego wybierając uszczelki, musimy doprecyzować, gdzie zamierzamy je zastosować. Dostępne są różne rodzaje uszczelek do drzwi – wewnętrzne i zewnętrzne to tylko jeden z wielu rodzajów podziału. Najlepiej dostosować kupowane uszczelki do rodzaju drzwi i funkcji, jakie one spełniają w domu.
Czy warto uszczelniać drzwi?
Po zamieszkaniu w swoim nowym domu bardzo szybko zaobserwujemy, jakie ma on słabe strony. Jedną z częściej odnotowywanych jest właśnie pewna nieszczelność drzwi, która powoduje, że mieszkanie dość szybko się wyziębia.
Chcąc mieć niższe rachunki za ogrzewanie i móc czuć się komfortowo we własnym domu, należy zatem pomyśleć o tym, by zamocować uszczelki do drzwi, do okien, czy zadbać o odpowiednią regulację okien, aby zapewniały one właściwy przepływ powietrza. Często to właśnie od drobnych napraw, czyli uszczelniania drzwi i okien, zaczyna się weryfikowanie potrzeb starego domu – czy wymaga on na przykład docieplenia, wymiany stolarki czy po prostu lekkie uszczelnienie będzie wystarczającym na długie lata zabiegiem, pozwalającym przetrwać jeszcze jakiś czas bez remontów.
Materiał Partnera