Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Rolety rzymskie – najlepsze rozwiązanie wśród osłon okiennych

Wiele osób aranżujących swoje mieszkanie szuka praktycznych i estetycznych sposobów dekoracji okien. Naprzeciw wychodzą producenci systemów osłonowych oferujący nowoczesne rozwiązania.

Rolety rzymskie – najlepsze rozwiązanie wśród osłon okiennych

źródło zdjęć: Adobe Stock

Wśród dostępnych nowoczesnych systemów osłonowych znajdują się rolety rzymskie, coraz częściej stosowane w naszym kraju. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, z których dowiesz się, w czym tkwi wyjątkowa zaleta rolet rzymskich oraz dlaczego warto sięgnąć właśnie po nie.

Rolety rzymskie – dlaczego warto je wybrać?

Rolety rzymskie były początkowo stosowane przede wszystkim w pomieszczeniach, w których regulacja poziomu nasłonecznienia miała duży wpływ na komfort korzystania z nich. Mowa przede wszystkim o kuchni i salonie. Fakt ten wynika z nieprzeciętnej funkcjonalności rolet rzymskich oraz dużych możliwościach regulacji poziomu ich ustawienia. Przede wszystkim – rolety rzymskie nie zajmują dużo miejsca. Podobnie jak inne rolety instalowane od wewnątrz, przylegają one bezpośrednio do powierzchni szyby, dzięki temu nadają się do stosowania nawet w pomieszczeniach o najmniejszej powierzchni, a także do okien z bogato zastawionymi parapetami.

Roleta rzymska różni się od większości rolet wewnętrznych przede wszystkim sposobem regulowania jej ustawienia. W przypadku zwykłych rolet, mamy wyłącznie możliwość opuszczania lub podnoszenia materiału, co nie daje zbyt dużych możliwości regulacji. W odróżnieniu od nich rolety rzymskie pozwalają nam swobodnie opuszczać lub podnosić nachodzące na siebie pasma materiału.

Rolety rzymskie montowane są w dość prosty sposób – najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest prosty i uniwersalnym zaczep na rzepy. Rolety rzymskie można także wieszać na specjalnej listwie, przeznaczonej do montowania tuż nad górną krawędzią ramy okna. Wśród dostępnych produktów znajdziemy także rolety przeznaczone do wieszania na karniszu.

Sposób regulacji rolet rzymskich jest również dość prosty. Do wyboru mamy dwa rozwiązania – uniwersalny mechanizm sznurkowy lub – równie często spotykany – mechanizm koralikowy. Pierwszy sprawdza się lepiej w przypadku materiałów delikatnych; mechanizm koralikowy pozwala natomiast na bardziej precyzyjną regulację poziomu nasłonecznienia, dlatego najczęściej stosowany jest w kuchniach i łazienkach. Ponadto, świetnie radzi sobie nawet z najgrubszymi i ciężkimi tkaninami.


źródło zdjęć: Adobe Stock

Dostępne rozmiary rolet rzymskich

Przygotowując się do zakupu rolet rzymskich, warto pamiętać o kilku prostych zasadach doboru ich rozmiaru. Przede wszystkim, należy wybrać rolety, które będą nieco szersze niż okna, które chcemy przesłonić. Warto dodać około 3-5 cm. marginesów z obu stron, co pozwoli nam na całkowicie szczelne przesłonięcie okna.

– Zdecydowaną zaletą rolet rzymskich jest fakt, że występują w wielu rozmiarach, a niektórzy producenci umożliwiają nawet dowolny wybór ich wielkości – „skrojony” dokładnie do rozmiaru ich okna. Dzięki temu klienci mogą dobrać idealną roletę nawet w przypadku okien o nietypowym kształcie lub rozmiarze – mówi Grzegorz Wykowski z Karnix.

Materiał partnera

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.