Światowy guru minimalizmu Leo Babauta przekonuje, że mniej znaczy więcej. Zachęca do ograniczenia konsumpcji i pozbycia się zbędnych rzeczy. Jak się to ma do aranżacji pokoju dziecięcego? Jedną z firm, która pokazuje, jak zrealizować radę Babauta, jest producent mebli Dedekids.
Dlaczego dekoratorski umiar w sypialni malucha jest tak ważny? Warto od samego początku dozować dziecku przyjemności. Powinniśmy uczyć najmłodszych członków rodziny radości z małych rzeczy i wspólnie spędzonego czasu, a nie zasypywać kolejnymi zabawkami. Przejawem minimalizmu jest również stonowany wystrój, który sprzyja koncentracji, ułatwia zasypianie i rozwija kreatywność.
Fot. Przejawem minimalizmu jest również stonowany wystrój, który sprzyja koncentracji, ułatwia zasypianie i rozwija kreatywność/ Dedekids
Nie rób tego dziecku!
Podstawowym błędem młodych rodziców chcących stworzyć bajkowy świat w pokoju dziecka jest przekonanie, że im więcej kolorów, tym lepiej maluch się czuje. Tymczasem niemające jeszcze miesiąca niemowlę widzi tylko czerń i biel. Najmłodsi więc w ogóle nie dostrzegą naszych starań. Starszemu dziecku w pstrokatym wnętrzu ciężko będzie się skupić – może mieć problem z zasypianiem, nauką, może wykazywać rozdrażnienie i niepokój. Wchodzisz do pstrokatego pokoju i masz ochotę natychmiast uciec? Twoje dziecko odczuwa to samo! Nawet jeśli szaleje za ostrym różem, musisz łagodnie ugasić ten entuzjazm. Staraj się wybierać bardziej sonowane odcienie ulubionych kolorów i łączyć je raczej z bielą niż z fluorescencyjną zielenią.
Pokój, który uczy sprzątania
Zaletą minimalistycznego wnętrza jest łatwość w robieniu porządków. Jeśli stworzysz dziecku odpowiednią do sprzątania przestrzeń, czyli szafę z półkami, szufladami lub pudełkami na zabawki, łatwiej ci będzie nauczyć je, w jaki sposób powinno samodzielnie odkładać rzeczy na miejsce. Tymczasem w niektórych dziecięcych pokojach zabawki stanowią ozdobę i leżą na wierzchu, przez co trudniej dziecku rozróżnić pojęcia „porządek” i „bałagan”.
Pokój, który rozwija kreatywność
Minimalistyczny pokój uczy również kreatywności. Dziecko musi użyć wyobraźni, by w „surowym” wnętrzu zaaranżować przestrzeń do wymyślonej zabawy. Fantazję pociechy rozwinie także sam proces urządzania wnętrza dla niej. Pozwól dziecku wyrazić charakter i zainteresowania - niech też bierze udział w aranżacji. Kup proste białe meble i pomalujcie je wspólnie lub wybierzcie okleinę w odpowiednim wzorze. Daj maluchowi, w rozsądnym stopniu, wolną rękę przy wyborze zdobiących pokój dodatków– firanek, dywanu, pluszaków czy kolorowych pudełek na zabawki.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię
Fot. Daj maluchowi, w rozsądnym stopniu, wolną rękę przy wyborze zdobiących pokój dodatków– firanek, dywanu, pluszaków czy kolorowych pudełek na zabawki/ materiały promocyjne
Uniwersalna aranżacja
Nie ma sensu urządzać pokoju w czerni i bieli, tylko dlatego, że przez pierwszy miesiąc życia niemowlę widzi wyłącznie te kolory. Dzieci rosną błyskawicznie – ani się nie obejrzysz, a już zacznie się buntować przeciwko wystrojowi w pirackim stylu. Stonowana aranżacja wzbogacona o kolorowe dodatki po kosmetycznych zmianach posłuży nawet nastolatkowi. Klasyczna „baza” dobrej jakości będzie rosła wraz z naszą pociechą i stanie się punktem wyjścia do modnej metamorfozy. Przecież okleinę zawsze można zedrzeć a drobne elementy dekoracyjne wymienić niedużym kosztem.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli nie chcesz co chwilę wymieniać mebli, zwróć uwagę na to, żeby wykonane były z wysokiej jakości materiałów – tylko to może zapewnić im trwałość przez długi czas. Obecnie na rynku dostępne są produkty do aranżacji dziecięcych pokoi, które nadają się dla najmłodszych nie tylko za sprawą wyglądu, ale również z powodów bezpieczeństwa – pokryte są ekologicznym lakierem i mają oklejone krawędzie. Sprawdź, czy dziecięce meble kupowane do pokoju malucha posiadają odpowiednie atesty.
Jak widać, stonowana aranżacja nie musi być nudna. Odpowiednio zaprojektowane wnętrze będzie przytulne, urokliwe i modne. W takim wnętrzu maluch może nie tylko się dobrze bawić, ale również uczyć i odpoczywać.
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL