Bez względu na to, jaki masz gust, w ofercie sklepów znajdziesz moc ozdób, które wprowadzą cię w świąteczną atmosferę. Choć ostatnio dominują minimalistyczne dekoracje, to nie brakuje także dodatków dla miłośników stylu „na bogato”.
Tradycyjne kolory
Choć trendy w wyposażeniu wnętrz zmieniają się bardzo szybko, to jednak bożonarodzeniowa stylistyka rządzi się własnymi prawami. Od dziesiątek lat nie można wyobrazić sobie Świąt bez światełek (czy to jednobarwnych czy wielokolorowych), gwiazdkowych motywów, jodłowych gałązek czy świec. Bożonarodzeniową klasyką wzorniczą, poza wspomnianymi gwiazdkami, są także wszelkie przedstawienia reniferów, Mikołaja, bałwanków czy choinek. Mogą znaleźć się na obrazkach, które powiesimy na ścianie, mogą być figurkami, ustawionymi na półce, lub dekoracyjnymi zawieszkami na okna.
Ponadczasowym, uwielbianym przez tysiące osób świątecznym zestawieniem kolorystycznym jest czerwono – zielony duet, często ubogacony jeszcze domieszką złotej barwy. Już samo pojawienie się tych kolorów w domu, wprawia jego mieszkańców w odpowiedni nastrój. Bożonarodzeniowe odcienie można wprowadzić do wnętrza poprzez tkaniny (okolicznościowe obrusy, serwetki, narzuty, poszewki, zasłony) lampki czy dodatki. Nie trzeba implementować ich do całego domu, wystarczy, że na stole w kuchni czy jadalni pojawi się zielony obrus z czerwonym bieżnikiem. Stojącą w salonie kanapę można zasłać zieloną narzutą i udekorować ją czerwonymi poduszkami. Małym, ale wnoszącym ducha Świąt dodatkiem, będzie także wieniec z jedliny, przybrany złot – czerwonymi wstążkami, który można zwiesić na drzwiach lub w oknie.
Nim zaczniemy dekorację całego domu, warto wybrać jeden kolor (lub stałe połączenie barw, jak wspomina zieleń i czerwień), który pojawi się we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie sprawi, że ozdoby będą wyglądały na przemyślane, a nie na przypadkową, jarmarczną zbieraninę „resztek” z poprzednich świąt. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać ozdób, których używaliśmy kilka lat wcześniej. Przy użyciu sprayu, farb do szkła, sznurków czy wstążek można odmienić je tak, by pasowały do tegorocznej wizji.
Najmodniejszym kolorem na Boże Narodzenie 2018 bezsprzecznie jest złoty. Ta szlachetna barwa pojawia się w klasycznych dekoracjach świątecznych, takich jak bombki choinkowe, ale też w dodatkach: świecznikach, tkaninach, elementach zastawy stołowej. W tym sezonie nie chodzi jednak o tu, by cały dom przypominał ozłocony pałac sułtana. Bardzo istotnym jest umiar, a złote detale mają często proste, minimalistyczne formy.
Eko trend
Cały czas modne są tradycyjne dekoracje, które można śmiało miksować z nowoczesnymi akcesoriami. Styliści wnętrz w tym sezonie lansują bożonarodzeniowe ozdoby w stylu rustykalnym i eko. Odpowiedni klimat do pomieszczeń wniosą stroiki wykonane z jedliny i naturalnego mchu, słomiane ozdoby choinkowe czy drewniane gwiazdki. Bożonarodzeniowy nastrój podkreślą także szyszki (pomalowane na srebrno lub złoto lub z naturalnym wydaniu), z których można zrobić wieniec lub inny stroik. Piękną i prostą ozdobą będą szyszki wsypane do szklanego naczynia o klasycznej formie. Bardzo modne w tym roku lasy w słoiku można zmienić w bożonarodzeniowe dekoracje, dokładając do nich niewielkie bombki. Połączeniem stylu rustykalnego i bożonarodzeniowej tradycji mogą stać się białe świecie przewiązane jutą i czerwonymi kokardkami.
Świąteczne światło
Chyba nikt nie wyobraża sobie bożonarodzeniowego wystroju bez odpowiedniego, klimatycznego oświetlenia. Przez lata rządziły kolorowe lampki zawieszone na choince, ale dziś światełkami (często w białym kolorze), dekoruje się także meble, ściany czy parapety. Wiele osób, które nie mają miejsca na tradycyjną choinkę, układa właśnie świetlne łańcuchy w kształt bożonarodzeniowego drzewa i w ten sposób wprowadza świąteczny nastrój.
Wytrzymałe na śnieg i mróz węże świetlne sprawiają, że bożonarodzeniowego klimatu nabierają także zewnętrza domów i mieszkań. Owinięte czerwonym łańcuchem świetlnym poręcze balkonów, kalenice dachów czy płoty wprawiają w mig w świąteczny nastrój. Wiele osób decyduje się także na zakup projektorów ledowych, dzięki którym na elewacji domów mogą wyczarować świetlne dekoracje.
Ciepłe światło świec, to także element, którego nie może zabraknąć w przybranym na Święta wnętrzu. Można zaopatrzyć się w aromatyzowane świeczki, które mile będą łechtać nie tylko wzrok, ale i nozdrza.
Aromat Bożego Narodzenia
Jak pokazują badania, na nasz nastrój najbardziej oddziałują zapachy. Każdy z nas ma zakodowanie wonie, które nieodłącznie kojarzą się z Bożym Narodzeniem, dlatego warto wprowadzić je także do dekoracji! Poza wspomnianymi świecami zapachowymi, warto wykonać proste dekoracje z pomarańczy nabitych goździkami, z których będzie wydobywał się przepiękny aromat. Z połączenia jodłowych gałązek, lasek cynamonu i plastrów suszonego jabłka można wyczarować nęcący nos stroik. W ofercie sklepów można znaleźć dziesiątki kominków zapachowych w bożonarodzeniowej stylistyce. Wystarczy wlać do nich kilka kropel korzennego olejku, by w całym domu atmosfera Świąt była bardzo dobrze wyczuwalna.
Choinka
Choinka jest nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego wystroju. Kiedyś było to po prostu iglaste drzewko przyniesione z lasu. Dziś można wybierać między dziesiątkami gatunków, znaleźć dla siebie idealne sztuczne drzewko lub zdecydować się na choinkę zrobioną z jodłowych gałązek. Jeszcze większa dowolność panuje w kwestii ozdób. Na gałązkach tradycyjnie wiesza się szklane bombki, łańcuchy i kolorowe światełka. Jednak w ostatnich latach nie brakuje osób, które dekorują je piórkami, ciastkami, drewnianymi zabawkami, a zamiast lampek choinkowych mocuje świecące kule, tak zwane cotton balls.
Wiele osób rezygnuje z tradycyjnie rozumianej choinki na rzecz symbolicznych stroików lub wykonuje dekoracje w kształcie choinki. W ofertach sklepów znaleźć można choinki ledowe, drewniane, szklane czy ceramiczne.
Bez względu na to, jakie dekoracje wybierzesz, ważne, że wniosą do wnętrza atmosferę Bożego Narodzenia.
artykuł we współpracy