Rysunek 1 Bazą świątecznego stołu powinien być odpowiedni obrus/Unsplash
Świąteczne materiały
Bazą świątecznego stołu powinien być odpowiedni obrus. Choć w Polsce wiele osób decyduje się na wybór klasycznej bielizny stołowej, czyli białego obrusu czy to gładkiego, czy haftowanego w świąteczne motywy lub wydzierganego na szydełku, to warto nieco odmienić znany od lat standard. Bardzo charakterystycznym dla Bożego Narodzenia połączeniem kolorów jest czerwień i zieleń. Pewnym symbolem tych ostatnich dni grudnia jest także złoto i granat. Włączenie ich do dekoracji stołu doda jeszcze większego uroku i podkreśli szykowny wygląd potraw wigilijnych. Bożonarodzeniowe kolory można wprowadzić poprzez ułożenie czerwonych czy granatowych serwetek na białym obrusie albo dodanie bieżników w odpowiednich barwach. Czasem nawet niewielki dodatek potrafi odmienić charakter całości. Wystarczy, że sztućce przewiążesz granatową lub czerwoną materiałową wstążką lub wsuniesz je w futerał wykonany samodzielnie ze złotej tkaniny.
Pamiętaj, że Boże Narodzenie to czas, kiedy w dekoracjach mile widziane jest wszystko, co ma błysk. Na stole mogą śmiało znaleźć się obrusy zdobione złotą nitką czy wykończone cekinami serwetki. W dobrym tonie są także brokatowe, podobne do zdobień na bombkach, motywy. Niech wszystko skrzy się jak glazura na pieczonej szynce, którą za moment podasz gościom! Jeżeli zależy ci na stworzeniu ciepłej, domowej atmosfery, wybierz na święta mocne kolory w słonecznych odcieniach, które rozświetlą wigilijną noc. Pamiętaj, że wzorzyste, serwety lub haftowane „na bogato” obrusy są już same w sobie dekoracją stołu, która robi wrażenie. W dodawaniu wnętrzu charakteru udział mają nie tylko kolory czy wzory, ale i grubość oraz faktura.
Odpowiednie oświetlenie
Kameralna atmosfera spotkania przy wigilijnym stole wymaga odpowiedniego oświetlenia. Zamiast doświetlać dania mocnym, chłodnym światłem zawieszonej przy suficie lampy, zdecyduj się na naturalne oświetlenie. Poustawiane na stole świece pięknie podświetlą ułożone na paterach ciasta, wyłożone na półmiskach mięsa czy sałatki w salaterkach. Ciepłe światło świec dodaje potrawom splendoru i domowego klimatu. W dodatku świece, czy latarenki oświetlane przez płonące „podgrzewacze”, są same w sobie niezwykłą dekoracją.
Zastawa
Same tkaniny czy światło nie wystarczą, by wyeksponować wigilijne potrawy. W przypadku prezentacji dania ważne jest nie tylko, jak jedzenie jest ułożone na talerzu, ale i na jakiej zastawie zostało położone. W święta warto postawić na mniej codzienne talerze czy miski. Bardzo klasyczną, elegancką wersją jest biała porcelana. By nadać jej wyjątkowego blasku, warto dodać do niej złote, czerwone lub granatowe podtalerze. Nie trzeba od razu inwestować w duże szklane czy porcelanowe wyroby. Równie ładnie wyglądają te wykonane z papieru. Jeżeli chcemy, by na stole pojawiła się wzorzysta zastawa, należy dobrze przemyśleć, czy znajdujące się na niej dekoracja nie przytłoczy innych zdobień i nie wywoła wrażenia chaosu i bałaganu.
Jeżeli nie mamy świątecznej zastawy, można w łatwy sposób odmienić tę, której używamy na co dzień. Jak to zrobić? Wystarczy ułożyć na niej kawałki jodłowych czy świerkowych gałązek lub z jedliny i sztucznych kwiatów wykonać wianek, który może otaczać talerze. Odświętnego charakteru nadadzą zwykłym talerzom także dekoracje z pogranicza ozdób zastawy i bielizny stołowej, czyli wydziergane na szydełku miniserwetki w formie śnieżynek czy gwiazdek, filcowe podkładki w kształcie bombek lub choinek czy po prostu papierowe serwetki z bożonarodzeniowymi wzorami, które można oprzeć o talerz czy miseczkę. Piękny efekt dadzą także kawałki serpentyn czy wycięte z błyszczącego papieru gwiazdki rozrzucone między potrawami a dekoracją stołu.
artykuł we współpracy