Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Tapetowanie bez błędów

Tapetowanie to prosty sposób na odświeżenie każdego wnętrza. Nie jest to trudna czy wymagająca specjalnych umiejętności praca, warto jednak pamiętać o kilku aspektach, które zapewnią remontowy sukces i efekt bez żadnych wad.

Tapetowanie bez błędów

Kupujemy tapetę
Zanim zabierzemy się za tapetowanie, warto przeprowadzić pomiary pomieszczenia, które poddamy metamorfozie. Dzięki temu łatwo wyliczymy, ile okleiny będzie nam potrzebne. Zmierzmy zatem całkowitą długość ścian w pomieszczeniu, a także długości i wysokości każdej z nich z osobna. Do wyliczeń przyda się również znajomość wymiarów rolki tapety.

Potrzebną ilość tapety ustalimy, dzieląc całkowitą długość ścian przez szerokość okleiny. Do końcowego wyniku warto doliczyć kilka centymetrów zapasu. Tę wartość z kolei dzielmy przez szerokość rolki. Dzięki temu dowiemy się, ile brytów otrzymamy z jednego „zwoju”. Warto dokupić dodatkowo jedną lub dwie rolki tapety, które przydadzą się na wypadek poprawek i nieprzewidywalnych wypadków. Wybierajmy produkty z jednej serii — poszczególne partie tego samego wzoru mogą różnić się miedzy sobą np. nasyceniem koloru.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Przygotowujemy podłoże
Podstawą dla gładko położonej tapety, bez zmarszczek i nieestetycznych zagięć, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Oklejana powierzchnia powinna być mocna, czysta, gładka i dokładnie odkurzona. Koniecznie musimy pozbyć się resztek starych farb, czy tapet. Powłoki emulsyjne zeskrobujemy, a stare okładziny usuwamy, namaczając je ciepłą wodą i zdejmując przy użyciu szpachelki o zaokrąglonych brzegach. Skutecznym domowym sposobem, który ułatwia to zadanie, jak również pomaga w usunięciu starych warstw kleju, jest dodanie do wody miarki octu lub... płynu do zmiękczania tkanin. Jeśli w ścianie pojawiły się ubytki, przed tapetowaniem musimy je zaszpachlować i wygładzić.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Na ściągnięciu warstw starej tapety i wyrównaniu powierzchni się nie kończy. Płaszczyznę ściany trzeba dokładnie umyć, tak, by nie pozostały na niej resztki starego spoiwa. W tym celu najlepiej użyć wody, płynu do mycia naczyń i niedużej ilości mydła malarskiego.

Po oczyszczeniu klejonej powierzchni odkręcamy wszelkie gniazdka elektryczne, jak również wyciągamy ze ścian gwoździe i wkręty. Następnym krokiem w procesie przygotowawczym jest zagruntowanie podłoża z zastosowaniem specjalnego gruntu lub kleju do tapet zmieszanego z wodą w proporcjach sugerowanych przez producenta na opakowaniu. To sprawi, że nie będzie ono chłonęło wilgoci. Zdarza się, że pomija się ten krok w przypadku podłóż z materiałów nisko nasiąkliwych, mimo wszystko warto go jednak wykonać. Nie ryzykujemy, że po czasie tapeta uszkodzi się, ograniczamy też prawdopodobieństwo rozwoju grzyba pod powłoką okleiny.

Właściwy klej
Powodzenie tapetowania gwarantuje dobry klej. Mimo że na rynku znajduje się wiele mas spajających o uniwersalnym zastosowaniu, dobrze każdorazowo dopasować go do rodzaju tapety, z którą będziemy pracować.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Potrzebne narzędzia i materiały
1. Ostre nożyczki
2. Gumowy wałek
3. Pędzel do nanoszenia kleju
4. Wiadro lub słoik do rozrobienia kleju
5. Śrubokręty do odkręcania kontaktów i gniazdek.
6. Drabina i taboret
7. Centymetr
8. Rękawiczki
9. Ubranie robocze
10. Tapeta
11. Klej do tapet
12. Gąbka

Metody klejenia
Arkusze tapety kleić możemy na dwa sposoby:
- smarując okleinę klejem i mocując ją na ścianie;
- pokrywając bardzo obficie klejem ścianę i przykładając do nich pasy tapety.
Pierwsza metoda jest bardziej wymagająca, znajduje jednak zastosowanie w przypadku okładzin, które mogą pęcznieć w kontakcie z klejem. Druga przeznaczona jest dla oklein, których spód został wykończony flizeliną — są to tzw. tapety na podłożu nietykalnym.

Przed ułożeniem brytów, dobrze jest wyznaczyć, np. ołówkiem, ich przebieg. Wystarczy przyłożyć do ściany rolkę okleiny i zaznaczyć jej szerokość. Koniecznie sprawdźmy również pion z użyciem poziomicy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

(fot. 123RF/PICSELL)

Akcja: Tapetowanie
Nakładanie oklein zaczynamy w pobliżu otworów drzwiowych i okiennych lub na pełnych, gładkich ścianach, przesuwając się w kierunku od jednego, do drugiego kąta. W pierwszej kolejności docinamy tapetę, a następnie w zależności od stosowanej metody — nanosimy klej na nią lub na ścianę.

Kładzenie pojedynczego pasa zaczynamy od góry. Przymocowujemy ją pod sufitem, tworząc niewielkie zagięcie — fragment brytu powinien wystawać ponad klejoną płaszczyznę, by był on ułożony równo. Później idąc od góry w dół, stopniowo umiejscawiamy tapetę, wpierw wygładzając ją dłonią lub szczotką, a później dociskając wałkiem malarskim, tak by zapobiec powstawaniu wybrzuszeń i pęcherzyków powietrza. Pozostawioną pod sufitem część okleiny mocno dociskamy palcami lub plastikową packą i powstałą zakładkę odcinamy nożykiem z wymiennym ostrzem. Tak samo robimy przy podłodze.

Jeśli wykorzystujemy zwykłą okładzinę, bez podłoża nietykalnego, bryt najpierw smarujemy klejem, po czym składamy ją tak, by mokra, klejona część była zawinięta do środka. Po upływie 10 min, kiedy pas dobrze już nasiąkł, zaczynamy kleić ją od góry.

View post on imgur.com

Oczywiście w przypadku wzorzystych tapet, musimy dopilnować łączenia zgodnie z deseniem. Każdy kolejny pas kładziemy równo z krawędzią poprzedniego, tego już naklejonego. Miejsca złączeń są szczególnie istotne, nie powinno być między nimi przerw czy zbyt dużych szczelin. Po ułożeniu nowego brytu delikatnie i z wyczuciem naciągamy go tak, by płynnie połączył się z poprzednim pasem. Wygładzamy i dociskamy tapety wałkiem. Bez obaw — w razie niedociągnięć czy pomyłek, jeszcze przez kilkanaście minut od ułożenia, tapetę można ponownie odkleić. Jeśli dłuższy czas po ułożeniu okładziny widzimy, że na ścianie zostały bąbelki powietrza, delikatnie je nacinamy, a na przestrzeni pod nimi ponownie rozprowadzamy klej i całość znów mocno przyciskamy do płaszczyzny ściany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Proponowane wzory:

   


Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

Ponad 30 niezwykłych zastosowań cytryny

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

15 zastosowań ryżu, o których nie miałeś pojęcia

11 zastosowań wódki, o których nie miałeś pojęcia

10 zastosowań soli, o których nigdy nie słyszałeś

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.