Masz ogród i zastanawiasz się, jak ułatwić sobie jego pielęgnację? System nawadniania to rozwiązanie, którego szukasz. Dowiedz się, czym kierować się przy wyborze systemu nawadniania i poznaj popularne, a zarazem niedrogie sposoby na automatyczne podlewanie roślin.
Czytaj artykułSeler to chętnie sadzone, choć dość kłopotliwe w uprawie warzywo. Nie każdy ogrodnik potrafi sprawić, by korzenie warzyw były dorodne i kształtne, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Przestrzegając kilku zasad, możemy osiągnąć ten cel. Jak sadzić seler, żeby wyrósł duży i zdrowy? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułDlaczego pomidory wolno rosną po posadzeniu w ogrodzie? Zrób prostą rzecz, by pobudzić je do rozwoju
Masz wrażenie, że twoje pomidory od momentu posadzenia w ogrodzie prawie wcale nie urosły, a tymczasem krzaczki u sąsiada osiągnęły całkiem sporą wysokość i obficie kwitną? Problem ten może mieć różne przyczyny. Na szczęście, przestrzegając kilku zasad, łatwo przyspieszysz wzrost roślin. Dlaczego pomidory wolno rosną? Co zrobić, by w końcu zaczęły się pięknie rozwijać? Podpowiadamy.
Czytaj artykułDzwonek dalmatyński to niezwykle urokliwa roślina, której subtelną urodą możemy cieszyć się przez wiele sezonów. Wczesnym latem obsypuje się setkami miododajnych kwiatów w lawendowym odcieniu, często też powtarza kwitnienie we wrześniu. Ze względu na zwarty i gęsty pokrój doskonale nadaje się do zadarniania przestrzeni w ogrodzie. Gdzie sadzić dzwonek dalmatyński? Jak go uprawiać i pielęgnować? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik dobrze wie, że walka z chwastami w ogrodzie trwa bez końca. Największy problem z niepożądanymi roślinami mamy tam, gdzie nie powinniśmy stosować herbicydów. Tak właśnie jest w przypadku truskawek, które w uprawie amatorskiej przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, często również przez dzieci. Aby pozbyć się chwastów z truskawek, lepiej nie używać chemii. Co zatem można zrobić? Przedstawiamy niezawodne i całkowicie bezpieczne sposoby.
Czytaj artykułMarzeniem wielu ogrodników jest bujny i soczyście zielony trawnik przed domem. Często jednak zdarza się, że po sianiu trawy pozostają nieestetyczne, łyse miejsca, które psują wygląd ogrodu. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, aby murawa stała się gęsta i jednolita. Sprawdź, co zrobić, jeśli po siewie trawy zostały puste placki.
Czytaj artykułNawrot rozpierzchły, nazywany też lithodorą, jest piękną krzewinką, która przykuwa wzrok otoczenia intensywnie niebieskimi kwiatami. To kolor rzadko spotykany w świecie przyrody, dlatego warto poświęcić tej roślinie nieco uwagi. Tworzony przez nią gęsty, niski dywan może pomóc zamaskować brzydkie miejsca w ogrodzie lub stać się elementem ciekawej kompozycji. Sprawdź, jak powinna wyglądać uprawa nawrotu rozpierzchłego.
Czytaj artykułTegoroczne przymrozki spowodowały duże straty w ogrodach. Negatywne skutki wahań temperatury nie ominęły również krzewów borówki amerykańskiej, dlatego wielu z nas ze smutkiem ocenia, że zbiory w tym sezonie nie będą należały do udanych. Nie ulega wątpliwości – w tym roku borówek będzie mniej. Nie mamy już wpływu na ilość owoców, ale możemy jeszcze poprawić ich jakość. Jak sprawić, by borówki były słodkie i duże? Poznaj wskazówki doświadczonego ogrodnika.
Czytaj artykułPiwonie uwielbiane są nie tylko przez ogrodników, ale również mrówki. Często możemy zauważyć, że na pełnych, pachnących pąkach roi się od tych niewielkich owadów. Czy mrówki szkodzą piwoniom? Dlaczego pojawiają się na tych pięknych kwiatach? Sprawdź, czy ich obecność powinna być powodem do niepokoju.
Czytaj artykułNaparstnica to przepiękna roślina, która przykuwa uwagę imponującej wielkości kwiatostanami. Trudno wyobrazić sobie bez niej wiejskie i rustykalne ogródki, często spotykamy ją również w naturze – zazwyczaj na obrzeżach lasów. Roślina ta znana jest zarówno z właściwości leczniczych, jak i toksycznych, dlatego jej uprawa wymaga odpowiedniej wiedzy oraz ostrożności. Na jakie odmiany i gatunki naparstnicy warto się zdecydować? Jak ją uprawiać? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułHosty dzięki efektownym, szerokim i barwnym liściom uznawane są za jedne z najpiękniejszych roślin ozdobnych. Świetnie czują się w cienistych zakątkach ogrodu, ale również na takich, dobrze dobranych stanowiskach potrzebują dodatkowego wsparcia – zastrzyku składników odżywczych. Nie musimy w tym celu kupować gotowych nawozów. Wystarczy przygotować gnojówkę z mniszka, która jest doskonałą odżywką do host.
Czytaj artykułKurzeniec, czyli kurze odchody, jest jednym z najsilniejszych nawozów organicznych. Doskonale nadaje się do zasilania wielu warzyw, choć nie możemy po prostu podsypać nim upraw. Ze względu na bardzo wysokie stężenie azotu przed użyciem trzeba go odpowiednio przetworzyć. Jak zrobić gnojówkę z kurzeńca? Do jakich roślin ją stosować? Sprawdź, dlaczego warto wykorzystywać nawóz z kurnika.
Czytaj artykułTwój ogród może cieszyć nie tylko feerią kolorów i kształtów. Odpowiednio dobrane rośliny kwitnące potrafią zamienić go także w naturalną perfumerię. Jak wybrać pachnące kwiaty do ogrodu? Sprawdź nasze wskazówki i listę polecanych gatunków.
Czytaj artykułFloksy szydlaste w kwietniu i maju zdobią nasze ogrody dywanami pastelowych kwiatów. Tworzone przez nie gęste kobierce są przepiękne, ale tracą swój urok, gdy rośliny przekwitają. To idealny moment na wykonanie prostego zabiegu, dzięki któremu byliny silnie się rozrosną, a w kolejnym sezonie zakwitną jeszcze bardziej obficie. Sprawdź, jak odmłodzić i rozmnożyć floksy szydlaste.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 65
- Następna