Każdy działkowiec doskonale wie, jak dużo odpadów zielonych powstaje podczas pracy w ogródkach. Chcąc szybko pozbyć się gałęzi, liści, suchych traw i porażonych części roślin, często decydujemy się na ich spalenie. Choć dawniej można było robić to bez konsekwencji, dziś warto się dobrze zastanowić, czy nie złamiemy w ten sposób prawa. Co grozi za palenie odpadów na działce? Czy są wyjątki, które pozwalają na spalenie niektórych resztek? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułObwódka rabaty ma nie tylko ładnie wyglądać, ale również wyznaczać granicę między poszczególnymi częściami ogrodu. Zamiast stosować trwałe materiały na obrzeża, możemy posadzić w takim miejscu rośliny ozdobne. Jakie gatunki warto wykorzystać w taki sposób? Przedstawiamy najpiękniejsze rośliny na obwódki rabat.
Czytaj artykułCzosnek sadzimy na grządkach zarówno jesienią, jak i na początku nowego sezonu, gdy tylko ziemia rozmarznie. Jeśli warunki pogodowe sprzyjają i zima była łagodna, możemy to zrobić już na przedwiośniu. Czy warzywo posadzone tak wcześnie może przemarznąć? Jak sadzić czosnek w lutym? Wyjaśniamy, jakich błędów unikać.
Czytaj artykułSadzenie dymki jest najłatwiejszym sposobem na uzyskanie zdrowej cebuli z przydomowej grządki. Na zbiory czekamy znacznie krócej niż w przypadku siewu nasion tego warzywa, ale możemy je jeszcze bardziej przyspieszyć. W jaki sposób? W artykule wyjaśniamy, jak pędzić dymkę na szybki zbiór.
Czytaj artykułŚlazówka letnia jest rośliną jednoroczną, która podczas kwitnienia przypomina dobrze nam znane malwy czy hibiskusy ogrodowe. Podobnie jak one jest łatwa w uprawie i zdrowo rośnie, szybko stając się najpiękniejszą ozdobą rabaty. Jak uprawiać ślazówkę letnią w ogrodzie? Dowiedz się wszystkiego na temat tych urzekających kwiatów.
Czytaj artykułJeśli chcesz, aby hortensje zakwitły w tym roku wyjątkowo pięknie i obficie, zadbaj o ich odpowiednie nawożenie w chwili, gdy wybudzą się z zimowego snu. Krzewy te mają duże potrzeby pokarmowe, które trzeba zacząć zaspokajać dość wcześnie. Czym nawozić hortensje po zimie? W jakim terminie zastosować pierwszą odżywkę? Oto najważniejsze informacje.
Czytaj artykułMak wschodni, nazywany również tureckim, jest byliną o przepięknych kwiatach, które mogą osiągnąć nawet 15 cm średnicy. Występuje w wielu niezwykle atrakcyjnych odmianach w najróżniejszych kolorach i kształtach, dzięki czemu każdy ogrodnik znajdzie idealny wariant na swoją rabatę kwiatową. Jak siać i pielęgnować mak wschodni? Na co zwrócić uwagę podczas zakładania uprawy? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułDługo kwitnące rośliny są doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce, aby ogród tętnił życiem od wiosny aż do jesiennych przymrozków. Do wyboru mamy wiele gatunków, które są nie tylko niesłychanie piękne, ale również wytrzymałe i niewymagające. Na które z nich warto się zdecydować? Podpowiadamy, jakie długo kwitnące rośliny wybrać na swoje rabaty.
Czytaj artykułKret jest niewielkim i niepozornym ssakiem, ale dzięki silnym odnóżom przekopuje nawet 15 metrów ziemi w ciągu zaledwie jednej doby. Choć to pożyteczne stworzenie, budowaniem kopców i systemów podziemnych korytarzy doprowadza ogrodników do rozpaczy. Wielu z nich zastanawia się, jak pozbyć się kreta z ogrodu w humanitarny sposób. Przedstawiamy naturalny sposób, który zadziała od razu.
Czytaj artykułMak polny jest nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Spotykamy go na łąkach, ale możemy również uprawiać w ogrodach, podobnie jak inne ozdobne gatunki – maki syberyjskie, wschodnie czy kalifornijskie. Kiedy je wysiewać? Jak to zrobić, żeby mieć dużo pięknych kwiatów? Dowiedz się wszystkiego na temat siewu maków na rozsadę.
Czytaj artykułZwisające gałęzie mogą stanowić problem zarówno dla właścicieli działek, jak i użytkowników dróg czy chodników. Utrudniają ruch pieszym, zasłaniają widoczność kierowcom, mogą stanowić zagrożenie, a w końcu – po prostu nieestetycznie wyglądają. Dlatego warto wiedzieć, kto ma prawo je usunąć oraz jakie formalności trzeba spełnić, by uniknąć problemów prawnych.
Czytaj artykułStarannie dbasz o swoją ukochaną roślinę, a ona mimo to z dnia na dzień wygląda coraz gorzej? Przyglądasz się jej z bliska i dostrzegasz pełzające robaczki lub brzydkie plamy z żółtą obwódką? Dowiedz się, jak walczyć z chorobami i szkodnikami roślin doniczkowych.
Czytaj artykułChcesz usunąć ze swojego ogrodu pień po ściętym drzewie? Zanim zapłacisz majątek za usługę firmy, która usunie go ciężkim sprzętem, poznaj mniej inwazyjne metody. Dwie najlepsze z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule – obie polegają na przyspieszeniu naturalnego rozkładu drewna. Sprawdź, jak dzięki nim szybko usunąć pień drzewa ze swojej działki.
Czytaj artykułCzereśnie warto przyciąć od razu po zbiorach, jednak latem mamy tak dużo do zrobienia w ogrodzie, że nie każdy pamięta o tym obowiązku. Jeśli pominęliśmy ten termin, bez wahania chwyćmy za sekator w lutym lub marcu, pamiętając później o odpowiednim zabezpieczeniu ran na gałęziach. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jak przycinać czereśnie zimą.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 102
- Następna