Opaski z tektury falistej są doskonałym sposobem na zmniejszenie liczby szkodników w sadach bez użycia chemii. Warto zabezpieczać nimi zwłaszcza śliwy, jabłonie i grusze, które w sezonie często dają robaczywe owoce. Kiedy najlepiej to zrobić? Jak owijać drzewa owocowe opaskami z tektury falistej? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułWczesna wiosna to doskonały czas na zaplanowanie, czym w tym sezonie udekorujemy swoje balkony i tarasy. Mało które kwiaty zrobią to lepiej niż przepiękne surfinie i petunie. Nie musimy kupować gotowych sadzonek, by cieszyć się ich widokiem – wystarczy, że wysiejemy nasiona tych roślin na rozsadę. Jak to zrobić krok po kroku? Kiedy siać petunie i surfinie? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułPomidory występują w tysiącach odmian. Poleca się je głównie do bezpośredniego spożycia, ale niektóre z nich, ze względu na szczególne cechy, dokonale nadają się na przetwory. Możemy przyrządzać z nich sosy, marynaty, keczupy, przeciery i inne domowe przysmaki w słoikach. Zastanawiasz się, jakie pomidory są najlepsze na przetwory? Poznaj popularne odmiany i sprawdź, kiedy je wysiewać.
Czytaj artykułW marcu warto znaleźć czas na pielęgnację tulipanów, dzięki której wiosną wspaniale zakwitną. Kiedy z ziemi wychylą się młode liście tych roślin, możemy wykonać kilka prostych zabiegów. Jak zadbać o tulipany w marcu? W jaki sposób przygotować je na nadchodzące kwitnienie? Oto garść praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułKrzewy różane są piękne same w sobie, a w odpowiednim towarzystwie prezentują się jeszcze bardziej efektownie. Warto łączyć je z roślinami, które mają podobne wymagania co do gleby czy stanowiska, ale nie konkurują o składniki odżywcze. Jakie gatunki sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy, co posadzić obok róż.
Czytaj artykułCzęsto inwazję ćmy bukszpanowej wykrywa się za późno. Gdy gąsienice zdążą zjeść młode liście i pędy, a krzewy zaczną usychać, zwykle nie mamy już szans na odratowanie roślin. Dlatego w przypadku tak trudnego w zwalczeniu szkodnika niezwykle ważne jest stosowanie metod zapobiegawczych. Jak chronić rośliny przed żarłocznymi larwami? Sprawdź, jak stosować ziemię okrzemkową na ćmę bukszpanową.
Czytaj artykułSól gorzka nie jest tym samym co zwykła sól używana w kuchni. To doskonały nawóz, który błyskawicznie uzupełnia niedobór siarki oraz magnezu u roślin. Dostarczenie im tych niezbędnych pierwiastków jest bardzo ważne na różnych etapach wzrostu, dlatego warto wiedzieć, jak przygotować oprysk z soli gorzkiej. Kiedy i do jakich upraw go stosować? Oto najważniejsze informacje.
Czytaj artykułZaprawianie nasion niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niemu rośliny są bardziej odporne i znacznie lepiej się rozwijają, a to przekłada się na większe, lepszej jakości plony. Jak samodzielnie przeprowadzić zabieg zaprawiania nasion w domu? Czego użyć i jak długo powinien trwać cały proces? Podpowiadamy.
Czytaj artykułNie wszyscy właściciele ogrodów dysponują ogromnymi przestrzeniami. A kiedy miejsce jest ograniczone, każda decyzja ma znaczenie. Doskonałym wyborem w takiej sytuacji pozostają drzewa szczepione na pniu, ponieważ nie ma ryzyka, że rozrosną się do ogromnych rozmiarów. Jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy ich sadzeniu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułTrawa, choć wcale na taką nie wygląda, jest wyjątkowo żarłoczną rośliną. Potrzebuje systematycznego dokarmiania, o czym musimy pamiętać zwłaszcza po zimie, gdy rozpoczyna intensywny wzrost. Jeśli chcemy, aby była bujna i zielona na wiosnę, możemy zasilić ją najlepszym nawozem organicznym – kompostem. Jak to zrobić? Podpowiadamy, jak stosować kompost na trawnik.
Czytaj artykułCebula powinna się znaleźć w każdym warzywniku. Nie tylko dlatego, że daje nam zdrowe, pełne smaku plony, ale również z uwagi na jej ochronne działanie na sąsiadujące rośliny. One także mogą mieć na nią pozytywny wpływ, w naturalny sposób pobudzając ją do wzrostu. Co sadzić obok cebuli? Jakiego towarzystwa nie lubi? Podpowiadamy.
Czytaj artykułCyklamen perski, nazywany również fiołkiem alpejskim, jest rośliną, która często zdobi nasze parapety zimą. O tej porze roku niezwykle urokliwie kwitnie, a gdy przestaje, wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Warto wtedy poświęcić czas na kilka prostych zabiegów, dzięki którym ponownie ujrzymy piękne kwiaty. Jakie wymagania ma cyklamen perski? Jakich błędów unikać podczas uprawy? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułNadchodzi wiosna, a wraz z nią idealny czas na siew pomidorów na rozsadę. Czekając na ten moment, zastanówmy się, jakie ich odmiany będziemy uprawiać w tym roku. Choć w sklepach ogrodniczych znajdziemy wiele nowoczesnych odmian stworzonych przez hodowców, część z nas chce wrócić do dawnych, zapomnianych smaków. Jakie stare odmiany pomidorów uprawiać i dlaczego warto to robić? Zachęcamy do lektury.
Czytaj artykułKażdy działkowiec doskonale wie, jak dużo odpadów zielonych powstaje podczas pracy w ogródkach. Chcąc szybko pozbyć się gałęzi, liści, suchych traw i porażonych części roślin, często decydujemy się na ich spalenie. Choć dawniej można było robić to bez konsekwencji, dziś warto się dobrze zastanowić, czy nie złamiemy w ten sposób prawa. Co grozi za palenie odpadów na działce? Czy są wyjątki, które pozwalają na spalenie niektórych resztek? Wyjaśniamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 101
- Następna