Tam, gdzie powinna rosnąć tylko trawa, często pojawiają się niechciane chwasty. Szczególnie wiosną, gdy podobnie jak inne rośliny rozpoczynają intensywny wzrost. Jak się ich pozbyć, nie używając chemii? Okazuje się, że są na to dobre sposoby. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie zwalczać chwasty na trawniku.
Czytaj artykułPierwsze kwitnące narcyzy to znak, że sezon w ogrodzie rusza pełną parą. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy odpowiednio o nie zadbać. Jeśli chcemy, aby kwiaty były wyjątkowo piękne i okazałe, wczesną wiosną powinniśmy wykonać kilka prostych zabiegów. Sprawdź, jak pielęgnować narcyzy w marcu.
Czytaj artykułJagoda kamczacka radzi sobie nawet bez przycinania. Dobrze rośnie i silnie się zagęszcza, ale z roku na rok owocuje coraz słabiej. Choć można zostawić ją samą sobie, warto znaleźć czas na jej cięcie, aby już od maja uginała się od słodkich i dorodnych plonów. Jak to zrobić? Kiedy przycinać jagodę kamczacką? Oto najważniejsze wskazówki.
Czytaj artykułFirletka kwiecista jest odporną i obficie kwitnącą rośliną, którą poleca się zwłaszcza początkującym. Te wyjątkowo łatwe w pielęgnacji kwiaty wystarczy wysiać raz, aby co roku pojawiały się w ogrodzie na nowo. Jak uprawiać firletkę kwiecistą? Czy można przedłużyć jej kwitnienie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułŚlimaki niszczą nasze rośliny już od wczesnej wiosny. Choć walka z nimi nie jest łatwa, nie powinniśmy stosować szkodliwych dla środowiska trucizn, aby skutecznie się ich pozbyć. Co innego możemy zrobić? Niedawno opracowano preparaty, które zawierają naturalnego wroga ślimaków – nicienie. Na czym polega ta nowoczesna metoda i czy naprawdę działa? Jak stosować nicienie na ślimaki? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułChcesz, aby hortensja bukietowa zachowała atrakcyjny pokrój i z roku na rok kwitła coraz obficiej? Nie możesz zapomnieć o jej wiosennym przycinaniu. Zabieg ten daje doskonałe efekty zarówno w przypadku młodych, jak i starych krzewów. Jeśli zastanawiasz się, jak ciąć hortensje bukietowe, aby miały imponująco duże kwiaty, zapoznaj się z naszą instrukcją.
Czytaj artykułTrawy ozdobne, niezwykle różnorodne i eleganckie, wprowadzają do ogrodu wyjątkowy klimat. Są nie tylko niesłychanie piękne, ale również proste w pielęgnacji. Nie musimy szczególnie się o nie troszczyć, ale powinniśmy pamiętać o jednym – ich corocznym przycinaniu. Kiedy ciąć trawy ozdobne po zimie? Jak to zrobić krok po kroku i jakich błędów unikać? Wyjaśniamy, które gatunki wymagają tego zabiegu.
Czytaj artykułPędraki mogą się pojawić w każdym, nawet najbardziej zadbanym ogrodzie. Grube, budzące obrzydzenie robaki powodują poważne szkody, zwłaszcza wtedy, gdy występują licznie. Jak zapobiec inwazji tych szkodników? Co stosować na pędraki w ogrodzie? W artykule przedstawiamy metody, które pomogą skutecznie się ich pozbyć.
Czytaj artykułTulipany nie są szczególnie trudne w uprawie. W zasadzie wystarczy posadzić je w żyznej ziemi, by zakwitły. Na początku sezonu warto jednak poddać je kilku dodatkowym zabiegom, dzięki którym kwiaty będą wyjątkowo piękne i okazałe. Jak dbać o tulipany na przedwiośniu? Jaką odżywkę zastosować o tej porze? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułKażdy, kto próbował samodzielnie zasiać trawę, wie, że to bardzo trudne zadanie. Wymaga czasu, cierpliwości i troski. Istnieje jednak szybszy i prostszy sposób: trawnik z rolki. W tym przypadku nie musimy wykonywać wielu dodatkowych zabiegów, ale nadal konieczne jest jedno – odpowiednie przygotowanie gleby. Jak to zrobić?
Czytaj artykułGillenia trójlistna, nazywana również trójlistkową, jest byliną, którą zna niewielu ogrodników. A szkoda, bo podczas niezwykle obfitego kwitnienia wygląda niczym obłok na rabacie. Na dodatek jest rośliną doskonale przystosowaną do naszego klimatu, której niestraszne są przymrozki. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać gillenię trójlistną.
Czytaj artykułRówna, soczyście zielona i gęsta darń – tak ogrodnicy wyobrażają sobie swój idealny trawnik. Często jednak nie ma co na to liczyć, bo pojawia się na nim szpetny mech. Zamiast czekać, aż zajmie całą dostępną przestrzeń i zdominuje trawę, warto od razu przejść do działania. Jak pozbyć się mchu z trawnika bez agresywnej chemii? Przedstawiamy przepis na mieszankę, która niszczy mech, ale jest bezpieczna dla murawy.
Czytaj artykułŚliwy trzeba systematycznie przycinać. W pierwszych latach po posadzeniu służy to przede wszystkim uformowaniu korony, w następnych natomiast głównie pobudzeniu do obfitego owocowania. Kiedy ciąć śliwę na wiosnę i jak to zrobić? Na co uważać, wykonując ten zabieg? Najważniejsze wskazówki przedstawiamy w artykule.
Czytaj artykułOpaski z tektury falistej są doskonałym sposobem na zmniejszenie liczby szkodników w sadach bez użycia chemii. Warto zabezpieczać nimi zwłaszcza śliwy, jabłonie i grusze, które w sezonie często dają robaczywe owoce. Kiedy najlepiej to zrobić? Jak owijać drzewa owocowe opaskami z tektury falistej? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 101
- Następna