• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien Dodano: 2021-07-29, 01:00

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie

W dzisiejszym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” kolejny przegląd tego, co dzieje się w moim warzywniku. W zeszłym tygodniu pokazywałam jak wyglądają w tej chwili nasze podwyższane grządki m. in. z pomidorami, ogórkami, cukiniami, papryką i marchwią. Dziś pokażę jak wyglądają uprawy rosnące bezpośrednio w gruncie w drugiej części ogrodu. Zapraszam.
A jest ich tu nieco mniej, ponieważ opustoszały grządki po zebranych już i usuniętych warzywach kapustnych i bobie. Miejsce to długo nie będzie wolne, bo już szykuję się do wysiewu poplonów. A tymczasem trzeba dbać o to, co w tej chwili tu rośnie i dojrzewa, a są to: fasolka szparagowa, buraki ćwikłowe, różne zioła, cukinie, koper włoski, seler i ziemniaki.
Ich letnia pielęgnacja polega głównie na odchwaszczaniu i podlewaniu. W związku z tym, że wczesną wiosną, przedsiewnie, grządki te były zasilone dużą dawką ziemi kompostowej, niepotrzebne w tym sezonie było nawożenie pogłówne, przynajmniej jak do tej pory. Podlewać za to muszę swoje warzywa dosyć często. Tyczna fasolka szparagowa, z dużą masą liściową i właśnie dojrzewającymi strąkami potrzebuje stosunkowo dużo wody. Podobnie buraki i cukinie. Dla przypomnienia, o ile to możliwe, najlepiej jest podlewać rośliny wcześnie rano, przed najbardziej upalnymi godzinami lub późnym popołudniem. Ale jeżeli nie ma innej możliwości, podlejmy je nawet o 12 w południe, ważne żeby nie cierpiały z powodu niedoboru wody. Oraz starajmy się to robić od dołu, żeby krople na liściach, które zamieniają się w mini soczewki, pod wpływem ostrych promieni słonecznych, nie poparzyły liści.
Moja fasolka szparagowa została wysiana z nasion, które pobrałam z zeszłorocznych upraw. Nie miałam pewności, czy wykiełkuje. Potem nie miałam pewności, czy będzie dobrze plonować. Okazało się, że moje obawy były bezpodstawne, ponieważ strąków do zbierania jest całkiem sporo i liczę na więcej. Ale dopiero teraz mogę zobaczyć, jakie odmiany tu wyrosły. Część z nich ma strąki spłaszczone i żółte, część spłaszczone ale zielone, a jeszcze inne również zielone, ale o tradycyjnych zaokrąglonym kształcie. Zaczynam więc u siebie sezon fasolkowy. Bardzo go lubię.
Obok dojrzewają buraki ćwikłowe. Nie są one bardzo okazałe, ale zawiązują już obiecujące bulwy. Planuję za kilka dni pierwszy zbiór młodych buraczków z liśćmi, tzw. botwiny. Dzięki temu przerzedzę nasadzenia, bo w tej chwili jest im tu trochę gęsto.
Zachęcona sukcesem fasolki szparagowej, która wyrosła z zebranych w zeszłym roku nasion, postanowiłam zebrać ich także trochę w zielniku. Melisa i mięta zostały już ścięte. Rosły tutaj wcześniej. Szczypiorek cały czas jest zbierany w miarę potrzeby. I to właśnie na szczypiorku pozostawiłam kilka kwiatów. Pozwoliłam ich usnąć po to, żeby ich nasiona spokojnie dojrzały i się zasuszyły. Nadszedł moment ich zbioru. Można je rozsypać wokół rosnącej już rośliny. W kolejnym sezonie będzie wtedy, w tym miejscu jeszcze więcej szczypiorkowych liści. Można też przechować je do wiosny i wysiać na rozsady, które potem posadzimy w innym miejscu w ogrodzie lub w doniczce, na balkonie lub tarasie.
Obok w większej donicy rósł koper. Z nim postąpiłam podobnie. Pozwoliłam kwiatostanom zawiązać nasiona, które już niebawem będą gotowe do zbioru. Część z nich wysieję od razu, jeszcze w tym sezeonie.
Na drugiej grządce rośnie cukinia. Zebrałam z tych roślin już sporo owoców. W związku z tym, że od rana jest tu trochę cienia, na pewno więcej niż na podwyższanych grządkach, pojawił się już tutaj mączniak prawdziwy na cukiniach i mączniak rzekomy na dyni, która rośnie między nimi. Jeżeli na naszych uprawach zauważymy tego typu choroby grzybowe, można wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym. Rozpuszczamy je w wodzie i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Wspomagająco można zastosować też mączkę bazaltową, która wspomaga rośliny w walce nie tylko z chorobami, ale także szkodnikami, a dodatkowo zasila glebę w wiele makro i mikro elementów. T dobre uzupełnienie nawozów organicznych, zwłaszcza jeżeli widzimy, że ziemia staje się wyeksploatowana i nieurodzajna.
Na moich cukiniach widać pojawiające się młode liście, które wyglądają zdrowo i nie są już porażone mączniakiem. Widać też młode owoce, które mam nadzieję po zapyleniu dadzą mi kolejne zbiory.
Pierwszy raz w tym roku uprawiałam koper włoski i muszę przyznać, że nie było to takie trudne. Jest to roślina niewymagająca. Na początku była atakowana przez mszyce, ale dość łatwo się ich pozbyłam. W przypadku tych kilku roślin tutaj spóźniłam się za to ze zbiorem. Koper włoski najczęściej zbieramy i spożywamy w fazie dopiero wyrastających liście, które tworzą u nasady zgrubienie, czasami nazywane cebulą kopru. Jeżeli przeoczymy ten moment, to roślina ta szybko wybija w pęd kwiatostanowy, zwłaszcza jeżeli jest upalnie i sucho. Tak stało się u mnie. Ale pozwolę im rosnąć dalej. Dlatego, że z dojrzałych kwiatostanów można potem przygotowywać napary i herbatki.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy - uprawa warzyw w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.