Miniaturowe choinki. Jakie świąteczne dekoracje można z nimi zrobić? Coraz bliżej Święta
Cyprysy, cyprysiki, żywotniki czy jałowce coraz częściej goszczą w naszych domach jako miniaturowe choinki. Ale nie musimy ich kupować co roku, możemy je przetrzymać do kolejnych świąt. Przykładem tego są te rośliny. Są ze mną od poprzedniej Gwiazdki. Jak to zrobić? I jakie dekoracje możemy z nich przygotować? O tym już za chwilę. Zapraszam!
Mini choinka z cyprysika, cyprysa, żywotnika, w tym popularnej tiu czy jałowca o kolumnowym pokroju to wspaniałe dopełnienie dekoracji domu na Boże Narodzenie, która wnosi wyjątkowy świąteczny klimat. Jeżeli raz zdecydujemy się zakupić w sklepie taką roślinkę, możemy jej urokiem cieszyć się wiele lat. Ja w swojej kolekcji mam iglaki, które są ze mną już dwa, trzy a nawet 4 lata. Dzięki temu kolekcja ta się rozrasta, uzupełniana nowymi okazami i każdego roku świątecznych kompozycji z mini choinkami mam coraz więcej.
A przetrzymać je do kolejnego roku, to nic trudnego. Wiosną wystarczy je wystawić na zewnątrz, do ogrodu lub na balkon. Generalnie są to rośliny mrozoodporne, jałowce i cyprysiki zniosą spadki temperatury do -20 stopni Celsjusza, a niektóre odmiany nawet większe. Cyprysy są nieco bardziej wrażliwe, ale też przetrwają mrozy do -15, -10 stopni Celsjusza. Wiosną możemy je przesadzić do większej doniczki, wtedy będą miały większe przyrosty. Możemy je też zostawić w mniejszych pojemnikach, wtedy będą wolniej rosły. Ważne, żeby ich nie przesuszyć, dbać o ich regularne podlewanie przez cały okres wegetacji.
I ważny jest też moment wystawienia ich na dwór. Jeżeli w czasie Świąt spędziły w naszym domu dłuższy czas, powyżej dwóch tygodni, to z pewnością poczuły już wiosnę i wybudziły się z zimowego snu, jeżeli w nim były. W takim wypadku nie należy ich wystawiać na zewnątrz zaraz po Bożym Narodzeniu, w styczniu, w środku zimy. W związku z tym, że rośliny te poczuły już poniekąd wiosnę w naszych ciepłych domach, trzeba poczekać z ich wystawieniem do wiosny. Wtedy będą nam towarzyszyć nawet przez wiele lat.
To na przykład, zeszłoroczna kompozycja jasnozielonych cyprysów z bluszczem, w niewielkiej donicy w kształcie misy. Żeby nadać tej kompozycji bardziej dekoracyjnego bożonarodzeniowego klimatu dołożę skimię. Można ją dosadzić, jeżeli jest miejsce między korzeniami. Akurat w tym moim nasadzeniu tego miejsca nie ma, a nie chcę przesadzać całości do większego pojemnika, nie chcę też uszkodzić korzeni cyprysów i bluszczu, zatem skimię na czas Świąt jedynie dostawię w donicy produkcyjnej do pozostałych roślin i zamaskuję długimi pędami bluszczu. Wszystkie te rośliny planuję przetrzymać jeszcze co najmniej do kolejnego roku, a może nawet dłużej, dlatego przesadzanie będzie je czekać wiosną, przed wystawieniem do ogrodu.
Świątecznym akcentem w tej kompozycji będzie jeszcze wełniany krasnal, w kolorze kwiatostanów skimii. Jako dopełnienie bożonarodzeniowych roślinnych dekoracji zawsze dobrze sprawdzają się też szyszki. Mogą to być na przykład delikatne, niewielkie szyszki na bezigłowych pędach modrzewia lub większe podłużne szyszki świerka. U mnie będą to jedne i drugie. Skimia na razie jest w pąkach, niebawem, wczesną wiosną rozkwitną one w jasnym różowym kolorze. To jedna z pierwszych wiosennych, miododajnych roślin, które dają pożywienie pszczołom, ale niestety są one dość wrażliwe na silniejsze chłody.
W zeszłym roku w niewielkiej skrzynce balkonowej posadziłam też 3 malutkie sadzonki żywotników, również z bluszczem. W tym roku, podobnie jak w przypadku poprzedniej kompozycji, nie będę ich przesadzać, ani rozsadzać, zrobię to dopiero wiosną, lecz dołożę jedynie bożonarodzeniowe akcenty. A będą to szyszki, w tym dwie duże szyszki sosny czarnej, malutka biała choinka na patyku i drewniany bałwanek. Całość może być wystawiona na balkon lub na zewnętrzny parapet. Może też być ozdobą wnętrza domu.
Jeżeli mamy pojedynczy egzemplarz niewielkiego iglaka, możemy go włożyć do ozdobnej osłonki i uzupełnić wybranymi iglastymi gałązkami, szyszkami, drewnianymi ozdobami lub tym co akurat mamy pod ręką i co nam się podoba.
W sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach o tej porze można nabyć też mnóstwo typowo świątecznych ozdobnych doniczek i osłonek, w których również możemy umieścić nasze mini choinki. Ziemię można wtedy przykryć także rafią lub sizalem, czyli włóknem agawy. W bożonarodzeniowych kompozycjach dobrze sprawdzają się także piórka, zwłaszcza białe, jak u aniołka.
Cyprysiki są bardzo wdzięczne w tworzeniu przeróżnych dekoracji i można z nimi naprawdę puścić wodzę fantazji, wykorzystując to, co akurat mamy w domu. To przykład. W niewielkiej okrągłej donicy umieszczę cyprysika 'Snow White' czyli „biały śnieg”...
I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#święta #święta2023 #żywotnik #cyprysik #jałowiec #choinka #cyprys #bożenarodzenie #ogrodnacodzien