Oryginalności w pięknym kolorze: hibiskusy bagienne, róże Zepeti, lantany Calippo
Oryginalności w pięknym kolorze: hibiskusy bagienne, róże Zepeti, lantany Calippo. To temat dzisiejszego filmu z cyklu „Balkony i Tarasy”. Zapraszam!
Oryginalna roślina to taka, która zaskakuje i wyróżnia się wyglądem, zastosowaniem lub zmiennością. Wiele osób może być zdania, że niemal każda roślina w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie zasługuje na to miano, ale w dzisiejszym filmie mój wybór padł na 3 gatunki. Pierwszym z nich jest hibiskus bagienny, niezwykle oryginalny z uwagi na wygląd.
Ma on wyjątkowo duże kwiaty, które pojawiają się w drugiej połowie lata. Do wyboru mamy wiele odmian, o kwiatach w różnym kolorze, czerwonym, bordowym, różowym, białym i kremowym, mogą być one z tzw. oczkiem w innym kolorze, co dodatkowo podkreśla ich dekoracyjność. Kwiaty te pojawiają się już u młodych sadzonek, wtedy są stosunkowo niewielkie, mają około 10 cm średnicy. Ale wraz z dojrzałością rośliny stają się one coraz większe i z czasem mogą osiągać średnicę nawet 30 cm.
Hibiskus bagienny pochodzi z podmokłych terenów Ameryki Północnej, ale dzięki selekcji i pracy hodowców roślin mamy do dyspozycji nowe odmiany, jeszcze piękniejsze, bardziej odporne i wytrzymałe, nadające się do sadzenia zarówno na ogrodowych rabatach, jak i w zewnętrznych donicach. Hibiskus Summerific to bylina, która bez problemu zimuje w Polsce. Jeżeli uprawiamy go w donicy, warto zabezpieczyć bryłę korzeniową na czas największych mrozów. Niewielka sadzonka zakupiona pierwszego roku, po roku - dwóch latach stanie się już całkiem okazałą rośliną. Wspaniale się krzewi i dorasta do 100-130 cm wysokości.
Jak u wszystkich hibiskusów, kwiaty tej rośliny są krótkotrwałe, ale jest ich tyle, że ma się wrażenie, iż stale kwitnie. Gdy tylko jeden kwiat więdnie, zaraz rozkwita kolejny. Żeby dodatkowo pobudzać roślinę do zawiązywania nowych pąków, warto usuwać to co przekwitło. Hibiskusy bagienne najlepiej czują się w glebie żyznej, wilgotnej, ale przepuszczalnej. Dobrze znoszą czasowe podtopienia, więc nadają się do bardziej podmokłych zakątków ogrodów. Uprawiając je w donicy, należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w czasie upałów. Mogą rosnąć w półcieniu, ale kochają też słońce. Im więcej będą miały światła, tym bujniej będą kwitły. A czas ich kwitnienia też jest wyjątkowy, bo przypada na końcówkę lata i jesień, kiedy coraz mniej kwiatów pojawia się w naszych ogrodach.
Drugą bohaterką dzisiejszego odcinka jest róża Zepetti. Jej oryginalność polega na tym, że kwitnie praktycznie nieprzerwanie przez cały sezon i doskonale nadaje się do uprawy pojemnikowej z uwagi na swój kompaktowy i niewielki pokrój. Zepetti to nowoczesna seria miniaturowych róż o niesamowitej sile kwitnienia. Ich głęboka czerwień lub róż to klasyka w nowoczesnym wydaniu – intensywna, trwała i niezwykle dekoracyjna. Kolejna wspaniała cecha tych roślin to ich odporność na choroby, praktycznie nie wymagają oprysków. Posadzone wczesną wiosną w donicy, pod koniec lata cudownie ją wypełnią, tworząc śliczny, niewielki, zwarty różany krzew. Również bez problemu zimuje w naszym klimacie. To róża, którą posadziłam w zeszłym roku. Pozostawiona w tym samym pojemniku, kolejny sezon zachwyca swoim wyglądem.
I trzecia dzisiejsza oryginalność to lantana Calippo, prawdziwy roślinny kameleon, ponieważ jej kwiaty zmieniają barwę w miarę rozwoju, tworząc niezwykłe wielobarwne kule. Calippo Pink Passion najpierw ma kwiaty blado żółte, potem stają się one jasno-różowe, Calippo Tutti Frutti, ma kwiaty najpierw jasno pomarańczowe, potem ciemno różowe, A Calippo Bushy Orange Magenta, najpierw żółte, potem pomarańczowe, a na koniec różowo fioletowe.
Lantany są idealne na słoneczne stanowiska, tolerują upały i suszę, nie lubią zastojów wody. Kwitną przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Przyciągają owady zapylające, pszczoły, trzmiele czy motyle. W naszym klimacie są często traktowane jako rośliny jednoroczne, ale generalnie to wieloletnie byliny. Możemy je przezimować, jeżeli dysponujemy jasnym miejscem o temperaturze 8-12 stopni Celsjusza. Warto je regularnie nawozić, zwłaszcza jeżeli zostały posadzone w niewielkich doniczkach lubią żyzną glebę.
Wszystkie rośliny kwitnące warto regularnie nawozić, zwłaszcza jeżeli rosną w donicach, gdzie szybciej wyczerpują się składniki pokarmowe. Hibiskusy można dokarmiać przykładowo krystalicznym nawozem rozpuszczalnym do bylin, róże możemy odżywiać nawozem do róż, a lantany zarówno nawozem do bylin, jak i nawozem do pelargonii i innych roślin kwitnących. Jeżeli rośliny mają dostęp do odpowiedniej ilości składników pokarmowych, kwitną bardziej obficie, a ich kwiaty są lepiej wybarwione...
I to tyle na dziś. Zapraszam na kolejne filmy z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
Blog : https://ogrodnacodzien.pl/
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/
#balkon #taras #hibiskus #róże #lantana #ogrod_na_co_dzien #porada #porady