• Deccoria.pl
  • Filmy
  • Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko - roślina do biura
Autor: BarbaraMachalska Dodano: 2019-01-09, 01:00

Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko - roślina do biura

Jaka roślina będzie idealna dla zapominalskich, zniesie niemal każde warunki uprawowe i nie musi rosnąć rosnąć przy oknie? Zamiokulkas zamiolistny. Zamiokulkas najlepiej czuje się w miejscach półcienistych. Może nawet rosnąć w cieniu, w głębi pokoju. Już na pierwszy rzut oka widać, że gromadzi wodę w zgrubiałych liściach i charakterystycznych bulwiastych kłączach. Dzięki temu jest najlepszą rośliną dla zapominalskich. Jeśli od czasu do czasu zapomnimy go podlać, to nic się nie stanie. Temperatura pokojowa w okolicach 22 – 25 stopni Celsjusza jest dla niego idealna.

Co zatem może zaszkodzić tej roślinie?

Ostre słońce. Zbyt silne oświetlenia może być powodem poparzeń i plam na liściach. Nadmierne podlewanie, może doprowadzić do gnicia zamiokulkasa. Lepiej go przesuszyć, niż za dużo podlewać. Po konewkę sięgnijmy, gdy poczujemy, że wierzchnia wartwa podłoża już przeschła. Groźne mogą też być zimne przeciągi – zamiokulkas może w takich warunkach zrzucać liście. Przy spadku temperatury poniżej 5 stopni Celsjusza roślina ginie.

Stopniowe żółknięcie i opadanie starszych liści jest typowym objawem starzenia się rośliny. Takie pędy wycinamy. Ich miejsce zajmą nowe.

Młode zamiokulkasy możemy przesadzać co roku, do doniczki niewiele większej niż ta, w której rosły do tej pory. Starsze egzemplarze przesadzamy co 2-3 lata. Podczas przesadzania musimy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. W ich przypadku niezwykle ważny jest drenaż. Na dno doniczki warto wsypać keramzyt. Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczne i żyzne, o naturalnym lub lekko kwaśnym pH. Można użyć podłoża do palm.

Rozmnażanie zamiokulkasów jest równie łatwe jak ich uprawa. Wystarczy podzielić rozrośnięte kłącza podczas przesadzania. Każda nowa sadzonka powinna mieć co najmniej 1 liść, a najlepiej 2 liście, zapewniające pokarm kłączom, z których będą wyrastały kolejne pędy. Można również spróbować rozmnożyć zamiokulkasa za pomocą sadzonek liściowych, jednak jest to już trudniejsza metoda.

Rośliny nawozimy od kwietnia do września co 2 tygodnie lub raz w miesiącu nawozem lub odżywką do roślin zielonych. Zamiokulkas nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale systematyczne zasilanie pozwoli na przyrost masy zielonej i ładne wybarwienie. Pamiętajmy, aby zawsze stosować się do wskazówek, które są podane na opakowaniu.

Mało wymagający zamiokulkas jest wyjątkowo odporny na choroby. Jest rośliną lekko trującą, podczas przesadzania lub zabiegów pielęgnacyjnych warto więc obchodzić się z nią ostrożnie.

Ozdobne liście są wizytówką tej pięknej rośliny. Zamiokulkasy lubimy za ich elegancję, egzotykę i niewielkie wymagania. Każdy może je uprawiać.
Subskrybuj :)
https://ogrodnacodzien.pl/
https://www.facebook.com/izabella.schick/
#ogrod_na_co_dzien

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do filmu "Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko - roślina do biura"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Edycja tytułu i opisu

Edycja tagów

Wybierz słowa najlepiej opisujące to zdjęcie:

Rozmiar

Dodatkowa przestrzeń w salonie

Położenie

Meble

Podłoga

Armatura łazienkowa

Sprzęt AGD

Telewizor

Dekoracja okna

Dekoracja ścian

Kształt kuchni

Dekoracje na święta i okazje

Akcesoria i dodatki do jadalni

Meble do jadalni

Oświetlenie

Kuchnia (rodzaj)

Meble do kuchni

Kuchnia (rodzaje mebli kuchennych)

Zastawa kuchenna

Wyposażenie i akcesoria do kuchni

Kuchnia AGD, RTV

Dekoracje i tekstylia do kuchni

Sypialnia (wyposażenie)

Tekstylia do sypialni

Łóżka i akcesoria

Zagłówek do łóżka

Układ jadalni

Ceramika do łazienki

Armatura do kuchni

Wyposażenie i akcesoria do łazienki

Wyposażenie przedpokoju

Meble ogrodowe

Dekoracje do ogrodu

Basen, spa

Architektura ogrodowa

Grill

Ogrodzenia

Oświetlenie ogrodowe

Wypoczynek w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Inne

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Usuń film

Czy na pewno chcesz usunąć film "Zamiokulkas - nawożenie, rozmnażanie i najlepsze stanowisko - roślina do biura"? Tej operacji nie można cofnąć.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.